Google Arama Trendleri Nasıl Kullanılır? | NSM

Google Arama Trendleri Nasıl Kullanılır?

Google Arama Trendleri

Google Arama Trendleri nedir? Nasıl Kullanılır? Google Arama Trendlerini Kullanarak dijital alandaki  çalışmalarımıza nasıl yön verebiliriz? Sizler için araştırdık.

Rakiplerine kıyasla en popüler arama motoru olan Google bu özelliğinin yanı sıra kullanıcılara sunduğu faydalı uygulamalar ve özelliklerle de kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı başarıyor. Özellikle dijital alanda çalışanları fazlasıyla ilgilendiren uygulamalarıyla bizlere pek çok anlamda veri sağlayan ve yönümüzü bulmamıza yardımcı olan Google’ın bir özelliği de Arama Trendleri olarak karşımıza çıkmakta. Peki, nedir Google Arama Trendleri şöyle bir göz atalım.

Google Arama Trendleri özelliği Google’da trend olan hikayeleri kategoriye ve konuma göre gerçek zamanlı keşfedebileceğimiz bir araç. Sistem olarak Google algoritmalarının tespit ettiği Google Arama, Haberler ve Youtube’da ne zaman trend olduğuna ilişkin verileri toparlayan ve bize sonuçları verebilen bilgi grafiğine dayanıyor. Öne çıkan hikayeleri belirleyerek bizlere sundukları bu verilerde öne çıkan hikayeler Google News LAb tarafından seçilmektedir. Google Arama Trendleri sayfasını açtığınızda karşınıza aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi bir ekran gelecektir.

Google Arama Trendleri

Sayfayı açtığınızda sağ üst köşede gördüğünüz gibi kategoriler ve ülke seçenekleri karşınıza gelmektedir. Ben burada ülke olarak Türkiye seçerek, herhangi bir kategori belirlemediğim için yukarıdaki sonuçları göstermektedir. Fakat kategori ve ülke kısmında ilgili seçenekleri seçerek aradığınız sonuçlara ulaşmanız kolaylıkla mümkün olacaktır. Burada gösterilen veriler Google Arama Sonuçları ,Google Haberler ve Youtube üzerinden toplanmaktadır . Google verileri elde ederken belirli bir dönem boyunca kaç arama yapıldığını belirlemek için Google web aramalarının belirli bir yüzdesini analiz ederek ilgili sonuçları sunmaktadır. Fakat bunu yaparken bazı verileri de bu sonuçlardan hariç tutar bunlar; az sayıda kullanıcı tarafından yapılan aramalar, yinelenen aramalar ve özel karakterlerdir.

Google arama Trendleri’ni kullanırken ayda en fazla 5 terim grubunu ve her bir grupta en fazla 25 arama terimin,n karşılaştırmasını yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınıza dair adımları aşağıdaki görselden takip ederek keşfetmeye başlayın.

Google Arama Trendleri

Diller, konular ve döneler arası karşılaştırmaları yaparken ise diller için eğer Latin alfabesinde yer almayan bir terim ile arama yaparsanız girdiğiniz terime ilişkin dildeki sonuçları görmüş olursunuz. Google ‘nin kendi vermiş olduğu bir veri üzerinden örneklersek siz kedi kelimesinde arama yapıyorsanız ve bunu Japonca’da ねこ kelimesi ile aradığınızı varsayalım Türkiyede ki kullanıcılar ”kedi ” olarak arama yaptıklarından dolayı yeterli veriye ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Fakat arama teriminizi iki dil arasında kıyaslama yapacak şekilde değerlendirmek isterseniz ねこ + kedi şeklinde aralarına + işareti koyarak aramanız gerekmektedir. Konuları ve dönemleri karşılaştırmak için ise aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Google Arama Trendleri

Sonuçları okurken ilgili arama sonucunuzun yanında yer alan grafiğe tıklarsanız grafik aşağıda yer aldığı gibi büyüyecektir. Buradan arama grafiğinin tarihe göre ne kadar yükseldiğini görebilirsiniz. Tahminleri görmek için ise arama grafiğinin yanındaki küçük kutucuğu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Bu grafik ise size bu arama terimin gelecekte ne derece popüler olacağına dair tahmini verileri verecektir.

Google arama Trendleri’nde bir arama yaparken ilgi alanı seçmediğiniz taktirde Liste Başı Aramalar gösterilir. Yükselen aramalar olarak belirtilen ve girdiğiniz terimle ilgili konularda yükselen terimleri veren bir değerdir. Yükselen aramalar içerisinde bir terimin yanında “patlama” kelimesi geçiyor ise bu terimde %5000 üzerinde bir artış yaşandığını anlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki adımları izleyerek 10. sıradan sonraki arama terimlerine ulaşmanızda mümkündür.

Google Arama Trendleri

Google Arama Trendleri tıpkı Google’ın diğer ürünlerinde olduğu gibi uygunsuz ve müstehcen verilere yer vermemeye çalışır. Fakat bazen kaçırılan terimler olabilir bu durumda geri bildirim ile bu termin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bunun için sayfanın alt kısmında yer alan geri bildirim gönder butonuna tıklamanız yeterlidir. Ayrıca Google Arama Trendlerinden elde ettiğiniz verileri dışa aktarabilir ve daha detaylı bir incelemek yapmak için kullanabilirsiniz.

Google Arama Trendleri

İsterseniz Google Arama Trendleri sonuçlarını kısa bir işlem ile web sitenize yerleştirebilirsiniz. Tüm arama terimi sonuçlarında kullanılmıyor olsa da işlemi gerçekleştirmek isteyenler aşağıda belirtilen adımları takip ederek arama sonuçlarını web sitesine yerleştirebilir.

Google Arama Trendleri

Google arama trenleri için bir kaç küçük ipucu kullanarak ise arama terimlerine ilişkin daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanız mümkün olabilir.

 Google Arama Trendleri_9

Anlaşıldığı üzere Google Arama Trendlerini kullanmak oldukça kolay buradan elde edeceğiniz verilerle gelecekte trend olacak aramaları belirleyebilir, konular hakkında fikir sahibi olabilir, sektörünüz ile ilgili aramaları takip edebilirsiniz. Ve bunun sonucu olarak bunları kendi işletme stratejileriniz için kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz