Google Merchant Center | NSM

Google Merchant Center

Google Merchant Nedir

Google Merchant, yani Türkçeleşmiş haliyle “Ürün listeleme reklamları.” Günümüz dünyasında, hatta daha doğru tabirle günümüz ” internet dünyasında ” her şey tek bir parmak dokunuşuna doğru hızla ilerlemektedir. O kadar hızlı ilerlemektedir ki bu yarışa küçük, büyük her türlü yatırımcı, firma, çalışan, tüketici ayak uydurmaya çalışmaktadır. Bu yarışın için ” internet dünyası ” için ilk akla gelen ” kolaylaştırıcı”  ise tabi ki Google’dır.

Sadece bir arama motoru iken yakın zamanda yapmış olduğu geliştirmelerle artık bir ” reklam ” ve ” ürün tanıtımı ” sağlayıcısının da üstünde bambaşka bir boyutta hizmet vermektedir.

Tüm bu bilgiler eşliğinde aslında Google Merchant, Google Adwords reklamlarının bir tık ötesine geçerek ürünün görselini ve fiyatını da sunmaktadır. Demek ki Google Merchant’ın temelinde Google Adwords bulunmaktadır.

Peki Google tarafı Google Adwords uygulamasını zaten kullanmaktayken neden farklı bir uygulama hayata geçirdi ?

Bilindiği gibi Google tarafının en büyük gelir kaynağı ( tüm gelirinin yaklaşık olarak %90’ı )Adwords reklamlarıdır. Demek ki daha fazlasını sunup daha fazlasını kazanabilecekleri fark etmişler bu gelişen teknoloji çağında.

Peki, Google Merchant uygulamasının temelinde Google Adwords var ise bu uygulamadan farklı bir hizmet sunması farklı bir altyapı oluşturması lazım ki bir önceki hizmetinin üstünde bir ürün olsun. İşte burada da devreye Merchant Center uygulaması devreye girmektedir.

Peki, bu seferde Merchant Center ne işimize yarar ona bakalım.

Merchant Center temel olarak mağaza ve ürün verilerinizi Google’a yükledikten sonra bu verilerin Google hizmetlerine sunulduğu bir araçtır. O zaman Google Merchant için şunu diyebiliriz ki, temelinde Google Adwords ve Merchant Center uygulamaları olan, bu iki hesabın birbirine bağlanması sonucu yeni bir hizmet akışına ulaşabildiğimiz, Google Adwords uygulamasının temelinin üzerine ürünler için başlık, resim, fiyat ve promosyon mesajları, mağaza veya işletmenizin adını eklemenize olanak sağlayan bir hizmettir.

Öyleyse Google hizmeti  ve  Google Merchant nedir?

Satış politikası?

Müşteriye kolay ulaşım?

Detaylı ürün bilgisi?

Firmalardan daha fazla para koparmak için Google tarafından oluşturulan bir sistem?

Kaliteli pazarlama?

Reklam?

Aslında toparlayacak olursak bunların hepsinin cevabını ‘’evet ‘’ olarak verebiliriz. Çünkü Google Merchant, Google tarafından belli bir ücret ve üyelik karşılığında firmaların ürün / hizmetlerini alıcıya daha detaylı ve görsel açıdan hoş bir şekilde sunmalarına olanak sağlayan günümüz teknolojisine uygun bir satış politikasıdır ( firmalar için de satış politikasıdır Google içinde ). Daha da detayına girersek belirli ürünler için başlık, resim, fiyat ve promosyon mesajları, mağaza veya işletme adını eklemenize olanak sağlayan reklam biçimidir.

Google Merchant Reklamları Neden Kullanmalı peki?

Arama yaptıklarında kullanıcılara görsel olarak hitap edebiliyorsunuz.

Ürün bilgilerinizin doğruluğunu ve güncelliğini koruyabiliyorsunuz.

Arama Ağı kampanyalarına göre daha az maliyet harcama imkânı buluyorsunuz.

Sektörel bir reklam verdiğinizde sektörde büyük bir öneme sahip reklam alan sitelerde reklamlarınız gösterilir.

Google Merchant reklamlarının dezavantajları nelerdir peki?

Daha önce bahsetmiş olduğumuz tıklanma oranları için, bu durum her zaman firmaların yararına olmayabilir. Mesela firmanın günde 200 kere tıklandığını fakat hiç ürün satışı yapamadığını düşünelim ( ki Türkiye şartlarında çokta yaptığımız bir durum ) . Böyle bir senaryoda firma bu tıklanma oranları üzerinde ödeyeceği tutar karşılığında kazancı olmayacak.

Google size 70 karakterlik bir tanımlama alanı vermiş. Demiş ki 70 kelimede anlat. Gerisi size kalmış. O yüzden seçilecek kelimeler üzerinde birazcık düşünülmeli.

İnternet ortamı günümüz teknolojisinde herkesin başvurduğu fakat bir o kadar da güven ortamının sağlanamadığı ‘’ sanal ‘’ bir ortamdır. Bu durumda tüketiciye ulaşmak için seçilen bu yöntem için güven ortamının da sağlanması gerekmektedir. Örneklendirmek gerekirse edaaydin.com üzerinden ayakkabı alacağını düşünen bir alıcı bu siteye tıkladığında gerçek anlamda piyasadaki edaaydin firmasının ürünlerinin satıldığını düşünmektedir. Ama edaaydin.com sahte bir hesap olup yapılan satış tamamen dolandırıcılık amaçlıdır ve gerçek edaaydin ile alakası olmasa da firma ismini kötüleşmektedir.

Günümüz teknoloji ortamında bir hizmet sunuyorsanız eğer bunu destekleyecek altyapıya hem sağlayıcı olarak siz ( Google ) hem de bu hizmeti alacak olacak müşterilerin sahip olması lazım ki Google Merchant tam da bu dönemde hizmete açıldı.

Kesinlikle bir yerlerde ” cloud ” sistem olarak bir şeyler duymuşsunuzdur. Temel olarak en basit şekliyle bu ”cloud ” Türkçe karşılığı ile ” bulut sistemi ” sahip olduğunuz tek bir hesabı ( Google Merchant mesela ) istediğiniz yerde istediğiniz ortamda ( Pc, tablet ve hatta cep telefonunuz ) yönetebilmenizi, verilerinizi tek bir hesap altında kaydetmenizi sağlayan ve gelecekte hemen her ortamda kullanılması muhtemel bir teknolojidir.

Tüm bu bilgiler dâhilinde Google’ın tıklanma başına ücretlendirme yaptığını hesaba katarsak Google Merchant hizmeti sonucu daha çok tıklanma oranına sahip olacak olan firmalar Google’a daha çok para ödeyecekler ve bu döngü bu şekilde devam edecek.

Google Merchant’ı birazda tüketici gözünden incelemek gerekirse aramakta olduğumuz ürün için o siteye girmeden o ürün hakkında görsellik ve fiyat karşılaştırması yapılabilecek.

Mesela aramakta olduğum ürün Swatch marka saat.

Swatch marka saat

Göründüğü üzere arama kısmına aramakta olduğum ürünü yazdıktan sonra yukarıda ki ekranla karşılaşmaktayım. İşte tüm yazı boyunca anlatmaya çalıştığımız durum tam olarak budur. Tek bir arama için herhangi bir siteye girmeden o ürünler hakkında hem görseli hem fiyatı tüketici olarak karşılaştırabilmekteyim.

 

 

Yorum Yaz