Google Search Console Nasıl Kullanılır? | NSM

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google Search Console

Google Search Console nedir? Nasıl kullanılır? Web siteler için Google Search Console’u kullanmanın avantajları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Google tarafından sunulan bir hizmet olan Google  Search Console arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemeye ve yönetmeye imkan veren bir bir hizmettir. Bir web sitesi sahibi iseniz sitenizin Google arama sonuçlarında yer alması için web sitenizi Search Console’a eklemeniz şart değildir. Fakat siteniz ile ilgili bazı değerleri görmek, ölçümlemek ve bu doğrultuda  optimizasyonlar gerçekleştirmeyi tercih ederseniz Search console’u kullanmanızı tavsiye ederim. Şimdi sitenizi Serach Console’a nasıl ekleyeceğinizi ve kullanacağınızı inceleyelim.

Google Searh Console 1

Öncelikle Search Console’a web siteleri ve mobil uygulamalar dahil olmak üzere 1000 mülk ekleyebilirsiniz. Web sitenizi Search Console ‘a eklemek için Search Console ana sayfasına giriş yapmalısınız. Mülk ekle düğmesine tıklayarak site urlnizi girmeniz gerekecek. Burada dikkat etmeniz gereken url’yi tam olarak yani son / işaretine kadar girmeniz gerektiğidir. Genel olarak web sitenizi izleyebileceğiniz gibi yalnızca verilerini almak istediğiniz bir bölümü de Google Search Console ‘a ekleyebilirsiniz.

Bu işlemin ardından sitenizi doğrulamanız istenecektir. Doğrulama sayfasına ulaşmak için devam butonuna tıklamanız yeterlidir. Karşınıza aşağıdaki görselde yer alan yöntemler çıkacaktır. Önerilen yöntemi seçerek sitenizi HTML dosyası ekleyerek doğrulamayı seçebileceğiniz gibi . Google’ın sunduğu alternatif yöntemleri de kullanmanız mümkündür. Search Console’a eklediğiniz bir web sitesini doğrulayana kadar o sitenin verilerine ulaşmanıza izin verilmez. Eğer siteniz birden çok protokolü destekliyorsa örnek olarak hem http hem de https  bulunan sayfalarınız mevcutsa ya da benzer bir şekilde birden çok alan adını destekliyorsanız her birini ayrı olarak eklemeniz gerekeceğini unutmamalısınız. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde siteniz eklenmiş olacaktır.

Google Search Console 2

Search Console’da sitenize 1000 kadar mülk ekleyebileceğinizden bahsetmiştik. Buna ek olarak eklemiş olduğunuz mülkleri gruplandırabilirsiniz. 200 ‘e kadar olan mülkünüzü tek bir grupta toplayarak verilerinizi toplu olarak görüntüleyebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta yeni bir mülk oluştururken gruba dahil olarak en az kısıtlı kullanıcı olarak doğrulanmış olmanız gerekir. Search console sayfasına giderek grup oluştur butonuna tıklayarak grubunuzu isimlendirebilir, hesabınızda bulunan mevcut doğrulanmış üyelerden kişiler ekleyebilirsiniz. Kaydet butonuna bastığınızda grubunuz artık kaydedilmiş olacaktır. Fakat işlemi iptal etmek isterseniz iptal butonunu tıklamanız grubun oluşturulmasını engellemez silme işlemini yapmak için anasayfaya geri dönerek grubu mülk listenizden silmeniz gerekmektedir.

Search Console’a verilerinizi görmesini istediğiniz kullanıcılar eklemek isteyebilirsiniz . Fakat  Search Console’a kişileri eklerken kişilerin hesabınız üzerindeki rolünü gözardı etmemelisiniz. Bu hizmet aşağıdaki rolleri desteklemektedir.

Sahip yetkisine  sahip olan kişiler hesapta tam yetkilidir. Kullanıcıları ekleyip kaldırabilir, ayarları yapılandırabilir,tüm araçları kullanabilir ve tüm verileri görebilir. Diğer Google ürünlerinden farklı olarak Search Console’da bir web sitesinin 2 tür sahibi bulunur ve her mülkün en az bir doğrulanmış sahibi olmalıdır. Aksi takdirde kişiler web sitesinin verilerine erişemezler. Doğrulanmış sahip ,mülkün sahibi olduğunu doğrulamak için bazı işlemler yapmış ya da sahipliği Google tarafından belirlenmiş olan kişilerdir. (Blogger hesabı ve Search Console hesabı olarak aynı Google ürünü kullanılması gibi durumlar için geçerlidir.) Doğrulanmış sahibin kendisinden sonra eklediği tüm kişiler de yetkilendirilmiş sahiplerdir.

Kullanıcı yetkisi olan kişiler tüm verileri görüntüleyebilir,bazı işlemleri gerçekleştirebilir fakat başka kullanıcıları ekleyemezler. Kullanıcı rolünün de iki türü bulunmaktadır. Tam yetkili kullanıcı çoğu veriyi görüntüleyebilir ve bazı işlemleri gerçekleştirebilir fakat kısıtlı olan kullanıcılar çoğu veri için yalnızca görüntüleme iznine sahiptirler. Tüm bunlara ek olarak Search Console’da ilişkilendirilmiş hesap kavramı bulunmaktadır. Google Adwords veya Google + hesabı gibi bir hesap olabilen ilişkilendirilmiş hesap bu daveti gönderen kişiye sizinle ilişkilendirdiği hesabın türüne göre işlevler kazandırır. Örneklendirirsek bir mobil uygulama bir web sitesi ile ilişkilendirildiğinde  Google Arama’ya , uygun olduğunda web sitesi yerine söz konusu uygulamayı işaret eden arama sonucu bağlantılarını göstermesi bildirilir.

Search Console ‘da siteniz veya sitenizin herhangi bir bölümü için belirli ülkeleri hedeflemek isterseniz bunu Google ‘a bildirmeniz gerekir. Yine Google’ın sitenizde taramasını ya da taramamasını istediğiniz sayfaları belirlemek için bir site haritası ve robot.txt dosyası gönderimi yapabilirsiniz.

Anlaşıldığı üzere Google Search Console sayesinde siteniz ile ilgili pek çok veriye erişebilir ve sitenizi olumlu yönde etkileyecek optimizasyonlar sağlayabilirsiniz. Search Console’u kullanarak ; Google’nin sitenizin içeriklerine erişip erişemediğini tespit edebilir,yeni içerik taramaları gönderebilir ve ya Google ‘nin taramasını istemediğiniz içeriklerinizi kaldırabilir, görsel anlamda daha verimli sonuçlar alabileceğiniz içerikler oluşturabilirsiniz. Siteniz iç yapısı hakkında edineceğiniz bilgilerin yanı sıra pazarlama amaçlarınıza yön vermek açısından hangi sorguların sitenizin arama sonuçlarında görülmesini sağladığı,hangi sorguların sitenize daha fazla trafik çektiği ,hangi sitelerin web sitenize bağlantı verdiği ve ürün fiyatı, şirket telefon bilgisi bilgilerin zengin arama sonuçlarında vurgulanıp vurgulanmadığını tespit edebilir ve pazarlama amaçlarınızı belirleyebilirsiniz.

Yorum

Yorum Yaz