Google Think Insights | NSM

Google Think Insights

Google ürünlerinden Google Think Insights ile çoğu Google aracına tek çatı altında ulaşabiliyorsunuz.

Bir pazarlamacı olarak sektöre dair araştırmaları internet üzerinden hangi platform aracılığıyla yapıyorsunuz? Belki de hoşunuza giden bir reklam kampanyasının internet üzerindeki yayılım hızını ve viralliğini öğrenmek istiyorsunuzdur. Ya da akademik çalışmalarınız için güncel ve geniş kapsamlı istatistiki verilere ihtiyaç duyuyorsunuz. Daha doğrusu siz internet sitelerini ve her gün internete yüklenen milyonlarca veriyi kategorize etmek istiyorsunuz.

Bugün kaç video izlendi? Twitter’ın kurulduğu günden beri tasarladığı tüm logolara nasıl ulaşılır? Volvo mu? Mercedes mi? Sosyal medya pazarlaması hakkında örnek vakalar ve başarılı kampanyalar nereden bulunur? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabı: Google Think Insights.

Google Trends, Youtube Trends, Google Blogspot Search, Google Search, Google Drive vb. Google ürünlerine tek site aracılığı ile ulaşabildiğinizi; çalıştığınız sektörler ilgili PDF veya videolara ulaşabileceğiniz hatta onları indirebileceğiniz bir platform hayal edin. Google Think Insights size bu bilgilerin tamamına ulaşma imkânı sağlıyor. İnternetteki bilgileri kategorize edebilir ya da markanız için “Benchmark” çalışmaları yapabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece siteye girdikten sonra “Display Benchmarks Tool” yazıp ilgili linke tıklamak. Yarına kadar bir mobil pazarlama sunumu mu yetiştirmeniz lazım? Aşağıdaki gibi bir grafiği 5 dakikada hazırlayabiliyorsunuz.

Google Think Insights Mobil Datas

Google Think Insights Mobil Datas

Peki, Google Think Insights nasıl çalışıyor? Aslında çalışma mantığında Google’ı “Google”lamak yatıyor. Google, tarayıp analiz ettiği verileri internet kullanıcılarının hizmetine açıyor. Üstelik bunun yanında siz de üye olup sektöre dair fikirlerinizi; makale, video, infografik gibi farklı yollarla yayınlayabiliyorsunuz. Örneğin, Google üzerinden bir anket oluşturup B2B kanallarınızı kullanarak müşterilerinizden geri bildirim toplayabilirsiniz veya “Real-Time Insights Finder” aracını kullanıp aşağıda gördüğünüz ekrana ulaşmak, sonrasındaysa Google Trends, Youtube Trends grafiklerine ulaşmak mümkün.

Google Think Insights Real-Time

Google Think Insights Real-Time

Pazarlamacılar için ise müthiş bir aracı bulunmakta: Creative Sandbox. Örneğin, ben sayfaya girer girmez “İnovatif Soda Makineleri ile Mutluluğun Gücü” adlı bir çalışmaya denk geldim. Kampanyanın ayrıntılarını görüntülemek isterseniz ilgili başlığa tıklayıp onun videosuna, kampanya içeriğine hatta kampanyanın web sayfasına gidebiliyorsunuz. Coca-Cola, Land Rover, Warner Bros. IBM’den tutun da ziyaretçisi yüksek Youtube kanallarına kadar her şeye buradan ulaşabiliyorsunuz. Tasarlamanız gereken bir sosyal medya kampanyası ya da STK çalışması için ilham alabileceğiniz anekdotlar burada mevcut.

“Advertising” başlığı altındaysa pazarlama ve reklamcılık ile ilgili örnek çalışmalar, makaleler, yaratıcı grafiklere ulaşmak mümkün. “Ad Types” menüsünde reklam çeşitleri ve her reklam çeşidine ait çalışmaları görüntüleyip indirebilirsiniz. Örneğin şu makaleye bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Görünen o ki, Google tüm entelektüel sermayesini tek çatı altında toplayıp, profesyonel iş dünyasının ilgisini tek noktaya kanalize etmeye çalışıyor ve şüphesiz ki bunu başarıyor…

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта