Search Console : Google Aramadan İçerik Kaldırmak | NSM

Search Console : Google Aramadan İçerik Kaldırmak

Google Aramadan İçerik Kaldrımak

Search Console ile istenmeyen içerikler Google’dan nasıl kaldırılır? Google Aramadan içerik kaldırmak için hangi yöntemler kullanılmalıdır? Sizler için araştırdık.

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi Google Search Console web siteniz ile alakalı bir çok işlevi ve optimizasyonu gerçekleştirmeye imkan veren ücretsiz bir Google hizmetidir. Search Console üzerinden web siteleri ile ilgili pek çok işlem gerçekleştirilebilir. İşte bunlardan biri de Google ‘da yer alan içeriklerinizi kaldırmaktır. İşlemi nasıl gerçekleştirebileceğiniz ile ilgili bilgi vermeden önce bir ayrıntıya değinmek gerekir ki Google Aramadan  içerik kaldırmak web den içerik kaldırmak ile aynı anlama gelmemektir. Web ‘den içeriklerinizi kaldırabilmek için ilave adımlar atmanız gerekebilir.

İçeriklerinizi Google ‘dan kaldırabilmeniz için öncelikle kaldırmak istediğiniz içerik size ait bir kaynaktan mı yoksa tamiyle sizin kontrolünüzde olmayan bir kaynaktan mı geliyor bilmeniz gerekmektedir. Çünkü Google arama motoru olması sebebiyle arama sonuçlarında sunduğu bilgileri bir kaynaktan alarak kullanıcılara iletir. Bu kaynak ise genellikle bir web sitesi olarak karşımıza çıktığından bir içeriği kaldırabilmek için öncelikle  içeriğin yer aldığı kaynağı ve bunun kimin kontrolünde olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Google Aramadan İçerik Kaldırmak

Sizin kontorülünüzde olabilecek kaynaklar; sahibi olduğunuz bir web sitesi,yayınladığınız bir Wix veya WordPress site, şahsınıza ait Facebook ya da Twitter sosyal medya profiliniz ya da şirketiniz için açmış olduğunuz bir Google My Business hesabı gibi örnek verilebilir. Sizin kontrolünüzde olmayan kaynaklar ise bir online gazete veya dergide hakkınızda yer alan bir içerik (yazı, resim vb.),şahsınızla ilgili bir Wikipedia makalesi, içinde yer aldığınız veya çektiğiniz bir fotoğrafı sabitlemiş bir Pinterest sayfası ve bir kişinin Facebook ya da Twitter hesabınızda şahsınız ile ilgili yer alan içerikler sizin kontrolünüzde olmayan içeriklerdir.

Google Aramadan İçerik Kaldırmak4

Yukarıda yer alan tüm tespitleri gerçekleştridiyseniz artık sorunun kaynağını belirlediniz ve içeriği Google ‘dan kaldırmak için harekete geçebilirsiniz demektir. Kendi yönetiminizde olan kaynaklardan 2 tür içerik kaldırma yöntemi mevcuttur içeriğinizi ya geçici olarak kaldırırsınız ya da kalıcı olarak kaldırabilir hatta önbellekten silinmesini dahi talep edebilirsiniz. İçeriği geçici olarak kaldırmak için Google Search Console hesabınızda oturum açarak bir url kaldırma talebinde bulunmanız ve bilgileri Google Arama’dan geçici olarak gizleyin seçeneğini seçmeniz geremektedir. İşleminiz ortama 1 gün içerisinde yerine getirilir fakat bahsettiğim gibi bu geçici bir işlemdir ve içerik 90 gün sonra Google Arama sonuçlarında tekrar görüntülenir olacaktır. İkinci yöntem ise içeriği kalıcı olarak kaldırmaktır ki bunun için yukarıda bahsettiğim işlemlere ek olarak Search Console’da sayfanın doğrulanmış site sahibi olmanız gerekmektedir. Aynı işlemi gerçekleştirip sitenizin hem Google Arama hem de önbellekten kaldırılmasını talep etmeniz gerekir.

Bilgileri Google Arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırmak için içeriği erişimi engellemelisiniz. burada anlatmak istediğim sizin yalnızca ilgili içeriğin url’sini kaldırmanızın başka kişilerin hala bu içeriğe erişmesini engellemeyeceğidir. Listeden kaldırılan sayfanızı daha önceden ziyaret ettikleri , birinin o kişilere bu bağlantıyı gönderdiği ya da web sayfalarının halen bu içeriğe bağlantı vermesi durumunda sayfanızın bağlantıları halen başka kişilerin elinde olabilir. Bu sebeplerden ötürü içeriği tamamen kaldırmanız gerekecektir. Sayfayı kendiniz kontrol ediyorsanız öncelikle yapmanız gereken dosya veya sayfanızı şifreli koruma yapın ya da dosya veya sayfanızı silin. Sayfayı siz kontrol etmiyorsanız içeriğinizi yayımlayan site sahibi ile iletişime geçin . Bunu yapmak için ise 3 farklı yöntem mevcuttur. Site içerisindeki bize ulaşın bağlantısını kullanabilir,siteye barındırma hizmeti sağlayan şirket ile iletişime geçebilir ya da siteyi yöneten kişiye doğrudan mail ya da telefon bilgisinden ulaşmak isterseniz Who is bilgilerini kullanabilirsiniz.

Google Aramadan İçerik Kaldırmak 3

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra içerik artık kaynak web sayfasında mevcut değilse kaynağın önbellekten kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bir Google hesabına sahipseniz ve ilgili içerik artık kullanılır olarak görünmüyorsa Google için artık sayfayı sizin kontrol edip etmediğiniz önem arz etmez içeriğin Google arama’dan kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bunun için de eski içeriği kaldırma aracını kullanabilirsiniz. Fakat içerik hala kaynak web sayfasında mevcutsa ve Youtube ya da Blogger gibi bir Google aracında yayınlanıyorsa o halde içerik kaldırma ile ilgili sorun gidericisi üzerinden aşağıda ekran görüntüsünde yer alan araçlar için ayrı ayrı talepte bulunabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken bir noktada Google’ın web’in sahibi olmadığı ve içerikleri yalnızca Google arama sonuçlarından kaldırmanıza yardımcı olabileceği yönündedir. Özetle Google’ın sahibi olmadığı bir web sitesinde yayınlanmasını istemediğiniz içerikler ilgili Google web site sahiplerinin içeriği kaldırmasına yönelik olarak herhangi bir yaptırımda bulunamayacağını belirtmektedir.

Google Aramadan İçerik Kaldrımak

Google Aramadan içerik kaldırmanın  kalıcı olarak sağlanması için  bir yöntem de  sayfanıza noindex etiketi veya başlık eklemektir. Fakat içerik kaldırma için bu yöntemi kullanmaya karar verdiyseniz sayfanızın bir robot.txt dosyası tarafından engellenmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Son olarak ise 3. yöntem daha önce belirttiğim gibi bilgilere erişimi kaldırarak ya da sınırlayarak da içeriği kalıcı olarak kaldırabilirsiniz. Bu işlemi yapmamanız durumunda bağlantıya sahip kişilerin içeriğinize erişmeye devam edebileceğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda bu durum robot.txt ya da noindex etiketine uymayabilecek bir arama motorunda görüntülenmesini ve herhangi bir web sitenin içeriğinize bağlantı vermesini de engelleyecektir.

1 Yorum

Yorum Yaz