AdBlock Plus'la Reklamları Engelle! | NSM

AdBlock Plus’la Reklamları Engelle!

Google ve AdBlock Plus

Google ile AdBlock Plus her iki tarafın da memnun kalacağı bir reklam anlaşmasına imza attılar! Dünyanın en büyük yazılım ve kısmen donanım şirketi olan Google, popüler reklam engelleme aracı AdBlock Plus kullanıcılarına hem reklam gelirini etkilemeyecek hem de AdBlock Plus sahiplerine para kazandırabilecek düzeyde para ödüyor. Ve tabi bunun karşılığında da Google’daki reklamlar engellenmiyor.

İstenmeyen reklamları engellemek için en yaygın tarayıcı uzantısı olan AdBlock Plus, bugüne kadar 300 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve aylık 50 milyondan fazla kullanıcıya hizmet ediyor. Ücretsiz bir hizmet olan AdBlock Plus; can sıkıcı başlıkları, video reklamlarını ve pop-up olarak adlandırılan bir web siteye tıklandığında istenmeyen açılır pencereleri önlemek amacını taşıyor. Bir Alman şirketi olan Eyeo’nun ürünü AdBlock Plus, Wladimir Palant ve Till Faida tarafından geliştirildi.

Aslında reklam engelleme, gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturan internet siteleri için pek tercih edilen bir durum değil. Financial Times’a göre, RTL and ProSiebenSat.1 gibi Alman medya grupları Eyeo’ya tazminat davası açmak niyetindeler.

Peki, AdBlock Plus Nasıl Çalışır?

AdBlock Nasıl Çalışır

AdBlock Plus, sizin belirlediğiniz filtreleme seçeneklerine göre çalışır. Bu filtrelemeyi, AdBlock Plus’ın size sunduğu seçeneklerden birini veya birden fazlasını seçerek yapabildiğiniz gibi kendiniz de “kötü amaçlı yazılımı veya izlenmeyi engelle” gibi seçenekler yaratabilirsiniz. Kontrolü size bırakan AdBlock Plus’ın sunduğu seçenekler şöyle:

  1. Dil seçiminize bağlı olan reklam önleyici filtre.
  2. “Kabul edilebilir reklamlar” dışındaki reklamları önleyici filtre.

AdBlock Plus’ı kullanabilmek için bu filtreleri ya da kendi belirlediğiniz seçeneklere göre oluşturduğunuz filtreleri kullanabilirsiniz.

“Kabul Edilebilir Reklamlar” Nedir?

Birçok insan AdBlock Plus’ı can sıkıcı tüm reklamları kaldırmak için kullanır fakat; Eyeo, tüm reklamların kötü ve yararsız olmadığını ve birçok websitesinin gelir kaynağının da bu reklamlar olduğunun farkında. Bu durumu “beyaz liste” olarak adlandıran Eyeo, sayfa içeriğini ve akışını bozmayan reklamlara “kabul edilebilir reklamlar” adı altında izin veriyor. Beyaz liste durumu, küçük internet siteleri için ücretsizken, büyük medya şirketleri için ek reklam gelirinin %30’unun AdBlock Plus’a ödenmesi şartıyla kullanılabilir durumda.

Google’a benzer şekilde, Microsoft ve Amazon gibi dev teknoloji firmaları da bu anlaşmayı kabul edip ek reklam gelirinin belirtilen kısmını AdBlock Plus’a ödüyor.

Her ne kadar beyaz liste durumu kabul edilebilir reklamlara izin verse de, eğer siz istemezsiniz tüm reklamları kaldırabilirsiniz. Nasıl mı? Çok basit: tarayıcı tipi fark etmeksizin -yani Chrome, Mozilla veya Safari fark etmez- AdBlock Plus ikonuna tıklayıp “filtre seçenekleri” diyorsunuz. Ardından da “kabul edilebilir reklamlara izin ver” seçeneğini kaldırıyorsunuz, bu kadar.

AdBlock Plus reklamları önler

İnternette gezinirken aniden çıkıveren sinir bozucu reklamlardan veya açtığınız şarkının çalmasını beklerken araya giren lüzumsuz reklamlardan siz de birçok insan gibi hoşlanmıyorsanız, bu eklenti oldukça kullanışlı gibi görünüyor.

1 Yorum

  • Biraz zaman alan bir yöntem olsada ben add block plus için özel hazırlanmış bir süzgeci kullanmak isterdim. Hazır süzgeç aboneliklerini biliyorum. Kısacası, uzattım da öğrenmek istediğim şuydu, nasıl yapılacağını bulamadım çünkü. Notpad de oluşturulmuş bir txt dosyasını add block plus a nereden ekleyebilirim, aslında sorum buydu. Çalışmalarında başarılar diliyorum.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта