Bahsi Geçen Son Twitter Değişiklikleri | NSM

Bahsi Geçen Son Twitter Değişiklikleri

Twitter Değişti

Bilindiği üzere Twitter son zamanlarda gündemimizi epey işgal ediyor. Twitter’ın kapatılması ve siyasi amaçlar için kullanılması bir yana; tasarımının değişmesi ile ilgili haberler de epey heyecan verici.

Twitter’ın karşımıza daha etkileşimli bir tasarımla çıkması hem markalar, hem siyasiler hem de bireysel kullanıcılar için yeni kullanıcı deneyimlerini içinde barındıracak. Ancak Twitter, tasarımını değiştirmeden önce sitesine bazı yeni özellikler ekleme peşinde. Bunlar görüntülenme sayısı, çoklu foto gönderme özelliği, fotoğraf etiketleme ve mention özelliğinin kaldırılması.

Görüntülenme Sayısı

Facebook hayran sayfası yöneticisi olanlar hatırlayacaklar ki zaten Facebook gönderilerinin altında bir paylaşımın kaç kişiye ulaştığını görebiliyoruz. Bu özelliğin bir benzerinin tweetlerimize gelme ihtimali mevcut.

Tweetlerimizin kaç kişi tarafından görüntülendiği özellikle markalar için önemli bir metrik. Aslında bu ve benzeri metrikler ileride SEO gibi oluşacak bir meslek kolunun habercisi: Sosyal Medya Optimizasyonu.

Görüntülenme özelliğinin ilerisi muhtemelen tıklanma verilerini bizimle paylaşması olacak. Böylece her bir tweetin tıklanma oranı gibi hesaplamaları yapabileceğiz. Bunun yanında görüntülenme bilgisi sayesinde takipçilerimizin aktif olduğu saatleri bilmemiz de mümkün, ancak bizler bunu zaten farklı Twitter araçlarıyla öğrenebiliyoruz.

Mention Özelliğinin Kaldırılması

Twitter, kullanıcılarının birbiri ile konuşmasının daha basit ve sade olması için mention (@) özelliğini kaldıracağını duyurdu. Yani artık bir takipçinize tweet atarken @themirzooglu kullanıcı adını eklediğinizde tweetinizde bu kullanıcı adı gözükmeyecek.

Buradaki aslı sebep, çoğu kullanıcının “Feed”inin temiz gözükmesi için gün sonunda mentionlarını silmesinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak Twitter’la tanışmamızdan beri kullandığımız bu özelliğin kalkması olumsuz karşılanabilir.

Çoklu Foto Gönderme ve Fotoğraf Etiketleme

Bu iki konu da Twitter’ın önemli handikapları arasındaydı. Çünkü hem fotoğraf etiketleme hem de çoklu fotoğrafı tek tweette atmak etkileşimi arttıran önemli ölçütler arasında yer alır. Bu özellik üstteki diğer 2 konu gibi deneme aşamasında değil, birkaç güne kadar tüm kullanıcıların hizmetine açılacak. Bir fotoğrafta en fazla 10 kullanıcıyı etiketleyebileceğiz ve başka kullanıcı bizi etiketlediğinde tıpkı Facebook’taki gibi bildirim alacağız.

Diğer yenilik ise tek tweette birden fazla fotoğraf gönderebilme özelliği. Eğer aynı konuya has birden fazla fotoğrafı tek tweetle göndermek istiyorsanız, yeni özellik sayesinde artık bunu yapabileceksiniz. Ancak şu anlık tek tweete yalnızca 4 fotoğraf ekleyebiliyorsunuz.

Yorum Yaz