Dikkat Bu Yazı Spoiler içermez: Silencer | NSM

Dikkat Bu Yazı Spoiler içermez: Silencer

Google Chrome eklentisi

Eskiden insanlar bir, iki veya olmadı 3 yayın takip eder bütün izleyiciler aynı gün aynı saatte izlerdi. Kaçıranlar, kaçırmayanlara sorup öğrenmeye çalışırdı. Dünya değişti, teknoloji gelişti, “interaktivite” aldı başını gitti. Data olarak internete düşen bilgi saniyeler içerisinde sınır tanımadan yayılıyor.

Tabii bu durumun faydalarının yanında zararları da var. Faydası, her an her şeyden haberdar olabiliyor olmamız denebilir genel bir ifadeyle zira bilgiye erişimde tek engel bir bağlantı noktası. Günlük kullanıcılar için zararı ise, anlık takip edemediğiniz içeriğe daha sonra erişmenin heyecanını düşüren; “spoiler”lar.

Bunun en sık örneği ise dizilerde yaşanıyor. Bugün her 10 internet kullanıcısından 1’i sanal âlemde bir televizyon dizisi takip ediyor. ABD’de yayınlanan diziler yayın bittikten sonra internete düşüyor ve hızla hakkında yorumlar yayınlanıyor. Veya bağlantı hızınız düşük bir şekilde maç izliyorsanız henüz izlemediğiniz gole sevinenleri Twitter’da görebilirsiniz.

İşte tam bu noktada kendi ürettiği sorunlara çözüm üretmeyi de ihmal etmeyen internet teknolojisi size ufak ufak uygulamayla destek olmaya çalışıyor. Google Chorme’a entegre çalışan eklentinin adı: Silencer. Belirlediğiniz kelimedeki güncellemeleri size göstermiyor. Örneğin; maç muhabbetinden çok sıkıldınız; kelimeleri girdikten sonra içerisinde belirlediğiniz kelimeler geçen ifadeleri Facebook ve Twitter’da görmüyorsunuz. Veya sevdiğiniz diziyi sizden önce izleyenlerin yorumlarını. Örnekleri çeşitlendirerek çözümleri geliştirmek kullanıcılara kalmış.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта