Facebook Güvendeyim Özelliği | NSM

Facebook Güvendeyim Özelliği

Facebook Safety Check

Facebook’un Paris’de yaşanan terör olaylarından sonra kullanıma sunduğu “Facebook Safety Check” (Güvenlik Durumu Kontrolü) özelliği nedir?

Geçtiğimiz günlerde Paris’de yaşanan terör olaylarının ardından Facebook 2011’den beri geliştirilen  bir özelliği ile karşımıza çıkmıştı. Son dönemlerde meydana gelen terör olayları ve yakın tarihte yaşanan deprem ve tsunami gibi doğal afetler sırasında bir çok kişi yakınlarının güvenliğinden endişe ederek gerek sosyal medya gerekse diğer iletişim araçları üzerinden yakınlarına ulaşmaya çalışmıştı. Buradaki açığı iyi analiz eden Facebook, Safety Check özelliğini geliştirdi.

Facebook-Niçin-Safety-Check-i-Pariste-Açtı2

Salgın, doğal afet herhangi bir saldırı veya olağan üstü durumda kişilerin yakınlarına ulaşması amacıyla geliştirilen bu özellik oldukça kolay çalışıyor. Facebook, hesap sahibinin en son giriş yaptığı yeri baz alarak felaket bölgesine yakın olan kişilere bir bildirim gönderiyor. Hesap sahibi kendisine gelen bildirimi güvendeyim ya da felaket bölgesinde değilim şeklinde cevaplayarak durumu bildirmiş oluyor. Ayrıca bu özellik sayesinde hesap sahibi kaç arkadaşının güvende olduğunu, kaçının kendisine gelen bildirime cevap verdiğini ve kaç arkadaşının bildirime dönüş yapmadığını da görebiliyor.

facebooktan-guvendeyim-ozelligi-crop

Facebook Safety Check’i 2011 Yılında Tokyo’da yaşanan Tsunami felaketinde kullanıma sunmuştu. O dönem Facebook tarafından yapılan açıklamada ise uygulamanın henüz eksikleri olduğu ve geliştirildiği konusunda bilgi verilmişti. 2011 yılından bu yana giderilen eksiklikleri ile Facebook Safety Check Paris’de yaşanan terör olayı ile tekrar devreye girmiş oldu. Facebook’dan yapılan son açıklamada uygulamanın gelişmeye devam edeceği belirtildi. Özellikle doğal afetler esnasında kullanımı konusunda geliştirmeler yapan Facebook ‘un bu özelliği sayesinde olağan üstü durumlarda yakınlarımıza daha kolay ulaşmış olacağız.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта