Facebook'tan Dev Proje | NSM

Facebook’tan Dev Proje

Facebook Drone İnternet

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Facebook, bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Milyar dolarların döndüğü bu dijital ortamda çıkartılan çılgın projeler akıllara durgunluk veriyor.

Günümüzde internetin yaygın olduğunu herkes biliyor. Peki, ya “Gelişmemiş ülkeler ne yapacak?” sorusunu hiç akla getirmiş miydik? Hatırladığınız üzere Google’ın da sınırsız ve ücretsiz internet için “Google Loon” adlı bir internet balonu projesi vardı. Facebook ise bu duruma daha farklı bir açı ile yaklaşıyor ve insansız hava araçları üreterek dünyaya internet sunmayı hedefliyor. Internet.org ile yaptıkları iş birliğiyle bu büyük projeyi 2014 yılında duyuran M.Zuckerberg aslında gerçekten insanlık namına mı yoksa geleceğe yönelik farklı bir yatırım  planı mı yapıyor bilinmez. Paranın hükmettiği bu devirde kim kimin iyiliği için milyarları göze alsın ki ?

mark-zuckerberg

Ding Dong Drone!

Evet insansız hava araçları derken bahsettiğimiz şey buydu. Dünyanın her bir yanında internete girmemiz için bize yardımcı olacaklar.  Hatta Mark Zuckerberg bu proje için güneş enerjisi uzmanları kiralamış.  Güneş enerjisiyle çalışan insansız hava araçları ve uydular modem görevini üstlenecek. Kısacası, dünya üzerinde internet erişimi olmayan hiçbir ülke kalmayacak.

Projenin test sürecinin başladığını düşünüyoruz. Facebook’un araştırma birimlerinden Connectivity Lab‘in desteklediği internet.org projesinin hayata geçmesi için 3 ile 5 yıl arasında bir süre tahmin ediliyor. 50000 – 60000 feet arasında yükselebilecek olan bu araçlar her yeri Wi-Fi ile donatacak.

Yorum

Yorum Yaz