Facebook’tan Sayfa Yöneticilerine Kötü Haber! | NSM

Facebook’tan Sayfa Yöneticilerine Kötü Haber!

facebook haber kaynağı algoritması
Yazar: Dilek Ay

Facebook, artan sayfaları ve kullanıcıları arasında bir denge kurabilmek için yeni bir güncellemeye gitti. Facebook bu dengeyi sağlayabilmek adına haber kaynağı algoritmasında yaptığı güncelleme ile arkadaş gönderilerini sayfa gönderilerinden daha ön planda tutuyor.  Yeni güncelleme ile birlikte haber kaynağında görülen arkadaş paylaşımları marka paylaşımlarından daha fazla olacak. Bu algoritma değişikliği ile sayfalara düşen görev ise daha yaratıcı içerikler ile kullanıcıların dikkatini çekmek.

Facebook’un haber kaynağı algoritmasında yaptığı bu değişimler Max Eulenstein ve Lauren Scissors tarafından yapılan bir açıklama ile duyuruldu. Facebook’un kullanıcı deneyimi uzmanı ve ürün yöneticisi tarafından yapılan açıklama, bu değişimlerin sayfaları olumsuz etkileyeceği de duyuruldu. Her güncellemede olduğu gibi bu defada sayfa yöneticilerine daha fazla görev düştüğüne vurgu yapıldı. Facebook’un bu algoritma değişiminden sonra sayfa yöneticilerinin içerikleri üzerine yoğunlaşması gerektiği bildirildi.

Facebook yaptığı bu algoritma değişikliği ile kullanıcıların arkadaşları ve beğendiği sayfalar arasında bir görünürlük dengesi sağlamayı planlıyor. Bugüne kadar beğenilen sayfaların paylaşımları haber kaynağında sıkça görülüyordu. Kullanıcı arkadaşlarının paylaşımlarından daha çok beğendiği sayfa paylaşımları ile karşılaşıyordu. Buradaki dengeyi kurmak üzerine yapılan algoritma değişikliğinden sonra kullanıcılar sayfa paylaşımlarından çok arkadaşlarının paylaşımlarını görecek.

facebook marka yönetimi

Facebook’un bu algoritma değişiminden sonra sayfa yöneticilerinin daha fazla mesai yapması gerektiği aşikar. Sayfaların organik erişimin düşmesinin ardından paylaşımlarında birçok farklı yola başvurduğu görüldü. Bu paylaşımlar arasında başarı ile sonuçlanan içerikler kadar başarısızlıklara şahit olundu. Fakat son olarak yapılan bu algoritma değişiminden sonra içerikler üzerinde daha fazla durulması gerektiği söylenebilir. Marka kimliğine uygun ve hedef kitlenin dikkatini çekerek yankı uyandıracak kalitede ve yaratıcı içerikler şart.

Facebook’un haber kaynağı algoritmasında yapığı bu değişimler sonrasında kullanıcılara yansıma biçimi özetle şöyle olacak. Kullanıcılar artık beğendiği sayfaların gönderilerini daha az görecek. Bununla birlikte kullanıcıların arkadaşları tarafından yorum yapılan veya beğenilen gönderilere de daha az rastlanacak. Kullanıcılar haber kaynağında arkadaşlarının gönderilerini daha sık görecek. Aynı zamanda haber kaynağında gösterilen içeriklerin sayısı ve çeşidi de artış gösterecek.

Facebook’un  son günlerde yaptığı güncellemeler sıkça konuşulurken, güncellemelerin sonrasında sayfaların olumsuz yönde etkilenmesi yankı uyandırıyor. Organik erişimin düştüğü günlerde sayfalar bu güncellemelerden yara almadan kurtulmanın yollarını ararken, yapılan haber kaynağı algoritmasındaki bu değişim sonrasında sayfa yöneticilerinden olumsuz tepkiler yankı uyandıracak gibi görünüyor.

1 Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта