Facebook'tan Yeni Haber Kaynağı Güncellemesi | NSM

Facebook’tan Yeni Haber Kaynağı Güncellemesi

Facebook Haber Kaynağı

Facebook artık “Asılsız” olarak işaretlenmiş paylaşımların üzerine not düşecek. Eğer ki paylaşım birçok kullanıcı tarafından “Asılsız” olarak işaretlenmişse, paylaşımın hemen üzerinde buna dair bir açıklama görülecek.

Bilindiği üzere Facebook haber kaynağı, etkileşim halinde bulunduğumuz arkadaşların ya da ilgimizi çeken sayfaların paylaşımları ve güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi almamızı sağlıyor. Edge Rank algoritması sayesinde diğer Facebook hesaplarıyla ne tür, ne kadar sıklıkla ve ne zaman etkileşim kurduğumuza göre onların paylaşımlarının haber kaynağımızda görülme sıklığı ve süresi değişiyor.

Facebook Haber Kaynağı Algoritmaları Hakkında Daha Fazla Bilgi Edin!

Özellikle son zamanlarda asılsız ve gerçeği yansıtmayan içerikli paylaşımların çoğalması ile birlikte Facebook’a gelen şikayetlerin artması, bu durum hakkında güncelleme yapmasına sebep oldu.

Facebook Hoaxes

Many people on Facebook have reported that this story contains false information.

 

Konu ile alakalı açıklama yapan Facebook, profillerin genellikle paylaştıkları içeriğin yanlış olduğunu anladıktan sonra sildiklerini ifade etti. “İçerik yanlış olunca insanlar doğrusunu yorum olarak yazıyorlar.” diyen Facebook, paylaşımın böylece daha da viralleştiğini ve asılsız paylaşımı yorum alan kullanıcıların içeriği silme eğilimlerinin diğerlerine göre 2 kat daha fazla olduğunu belirtti.

Paylaşımın "Yalan Haber" Olarak İşaretlenmesi

Paylaşımın “Yalan Haber” Olarak İşaretlenmesi

Yeni güncelleme sayesinde, haber kaynağındaki bir paylaşım gizlenmek istendiğinde ayrıca yanlış içerik yani “Asılsız” olarak işaretlenebilecek. Birçok kullanıcı tarafından “Asılsız” olarak işaretlenen paylaşımların üzerinde buna dair bir açıklama yer alacak. Böylece Facebook gerçeği yansıtmayan paylaşımlar için kullanıcıyı uyarabilecek. Bu güncelleme; link, fotoğraf, video ya da metin içeren paylaşımları kapsayacak.

1 Yorum

  • Fake haberler ve içerikler günümüz internet aleminin en büyük problemlerinden biri… Tabi Facebook’ta asılsız olarak işaretlenen içeriğin de asılsız olduğu %100 doğru olmayacak. Kısacası bu iş sonsuz bir validasyon zinciri…

Yorum Yaz