Google, Windows Açığı Yakaladı | NSM

Google, Windows Açığı Yakaladı

Security concept: Lock on digital screen
Yazar: Dilek Ay

Google,  Microsoft işletim sistemi olan Windows 7 ve Windows 8’in güvenlik açığını bulduğunu duyurdu. Google’ın güvenlik grubu olan Project Zero’nun yakaladığı açığa göre, CryptProtectMemory adlı bilgilerin gizliliğini sağlayan fonksiyon sağlıklı çalışmıyor. Google duyurusunda, Windows7 ve 8 işletim sistemi kullanıcılarının gizli bilgilerinin tehlike altında olduğuna dikkat çekiyor.

Google Project Zero, bilindiği üzere daha öncede Windows’un açığını yakalamış ve bu açığı duyurmuştu. Çalışmalarına devam eden Project Zero, rakibi Windows’un tekrar açığını yakalayarak kullanıcılara duyurdu. Windows 7 ve 8’e ait olan güvenlik açığı, kullanıcı bilgilerinin gizliliğine dayalı. Kullanıcı bilgilerinin gizli tutulması konusunda sorun yaşayan Windows’un güvenlik açıklarını halen kapatamadığı görüldü. İki şirket arasında yapılan anlaşmaya göre, herhangi bir açığın saptanması durumunda Google duyuruyu 90 günün ardından yapacaktı. Duyurunun gelmesi ile birlikte Microsoft’un bu sürede açığı kapatamadığı ortada.
Windows Açığı

Microsoft’a ait işletim sistemi Windows 7 ve 8’de yakalanan bu açık sonrasında, kullanıcılar tehdit altında. Açığın hızla kapatılması için Windows’dan  belirlenen takvim öncesinde bir güncelleme bekleniyor. Ancak güncelleme gelmemesi durumunda, bu açığın kapatılması önümüzdeki aya kadar mümkün olmayacak gibi görünüyor.

 

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта