Google'dan Spoiler Alarmı! | NSM

Google’dan Spoiler Alarmı!

Google Spiler Alert Logo

Google’dan yepyeni bir fikir daha! Google; takip ettiğimiz TV diziler, izleyecek olduğumuz filmler ve okuyacağımız kitaplar hakkındaki kötü sürprizler olan spoiler sıkıntısını önlemek için bir yazılımın patentini aldı.

Arama motoru devi Google, aslında hepimizi memnun edecek bir projeye imza attı. Örneğin; yabancı bir diziye başlamak istiyorsunuz ve izleyeceğiniz dizi hakkında türü, konusu ve oyuncuları gibi bilgileri edinmek için internette kısa bir araştırma yapıyorsunuz. Derken, birden önünüze spoiler’lar çıkıyor. Bazı spoiler’lar spoiler uyarısı içerse de çoğu spoiler uyarısız bir şekilde başıboş dolaşırken karşınıza çıkıveriyor. İşte büyük ve yer yer ilginç fikirler babası Google, bu sıkıntıyı gidermek adına böyle bir uygulamanın patentini alıyor.

Google Spoiler Alarmı

ABD Patent ve Marka Ofisi’nden (USPTO) 7 Nisan 2015 tarihinde alınan Google spoiler alarmı patenti; sadece Google bünyesindeki siteler için değil, aynı zamanda Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerindeki spoiler’ları da engellemek amacında.

Patentte yer alan açıklamalara göre yazılım; akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar aracılığıyla takip ettiğiniz dizinin kaçıncı bölümünde  veya okuduğunuz kitabın hangi sayfasında olduğunuzu takip edecek. Hesabınız üzerinden cihazlar arasında bağlantı kuracak olan yazılım, siz internette gezinirken henüz izlemediğiniz bölümler ya da okumadığınız sayfalar hakkındaki spoiler’ları filtreden geçirecek.

Google Spoiler Alarmı 2

Google, kullanıcılara spoiler hakkında alarm verdiğinde eğer kullanıcı Spoiler’ı görmek isterse alarmı devre dışı bırakarak amacına ulaşabilecek.

Fakat bu projede önemli bir belirsizlik var. Patent açıklamasında, Google’ın spoiler filtresinin çok genel bilgileri nasıl engelleyeceği pek açık olarak belirtilmemiş. Mesela; bir Twitter kullanıcısı “Eyvah! Jack’i öldürdüler! Ay, gitti Jack!” diye tweet attığında, bu Jack’in Lost dizisindeki Jack mi yoksa 24 dizisindeki Jack mi olduğunu nasıl belirleyecek, bilmiyoruz.

Google, projenin ne zaman hayata geçirileceğini henüz belirtmedi. Üstelik bu proje hiçbir zaman uygulanmayabilir de. Bir Google yetkilisinin açıklamasında, “Google’ın patentleri, fikirlerini korumak için aldığı ve her birinin ürüne dönüşeceği konusunda bir şart bulunmadığı” yer alıyor.

Uygulanması oldukça zor olan bu proje, ürüne dönüşse bile tam bir filtre görevi göreceğinden şüpheliyim. Nihayetinde, büyük fikirler babası Google, eğer bu fikri uygularsa da bu işi layıkıyla yapacağından da eminim.

Kaynak: ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO)

Yorum Yaz