Snapchat'e Facebook'tan Alternatif: Slingshot | NSM

Snapchat’e Facebook’tan Alternatif: Slingshot

Facebook Slingshot Nedir

Facebook Slingshot aracılığı ile video ve fotoğraf gönderin!

Geçtiğimiz Haziran ayında yeni bir uygulama ile karşımıza çıkan Facebook, Slingshot ile kullanıcıların fotoğraf ve video gönderimi yapmasını kolaylaştırıyor. Daha önce Snapchat’i satın alma girişimlerinde bulunan Facebook Snapchat ile bu konuda anlaşmaya varamayınca Slingshot olarak adlandırılan rakip bir uygulama geliştirdi. Peki, Facebook Slingshot uygulaması nedir ve nasıl kullanılır?

Öncelikle uygulamayı kullanılabilmeniz için telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Facebook’un diğer bazı uygulamaları gibi Facebook dışında yer alan bir uygulama olmasından dolayı ancak indirerek kullanabiliyorsunuz. Fakat uygulamayı kullanabilmeniz için bir mutlaka Facebook kullanıcısı olmanız gerekiyor. Uygulamayı Google Play veya Apple App Store’dan kolaylıkla inderebilirsiniz.

photo-940x613Uygulamayı indirdikten sonra açarak doğrudan kullanabilirsiniz. Açılan ilk ekranda çıkan shoot butonunu kullanarak video veya fotoğraf göndermeye başlayabilirsiniz. Kullanım açısından Snapchat ile çok benzer olan Facebook Slingshot uygulaması ile 15 saniye kadar video çekmeniz mümkün shot butonuna parmağınızı basılı tutarak video, parmağınızı sadece basıp çekerek ise fotoğraf çekebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğralar üzerine metin ekleyebilir, fotoğraf üzerine çizim yapabilirsiniz ve “use” butonunu kullanarak video veya fotoğrafı dilediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.

slingshotBu özellikler uygulamanın Snapchat ile benzer olan yönleri olarak karşımıza çıkmakta Snapchat’dan farklı olan yönü ise Facebook Slingshot’da fotoğraf ya da video ile iletişim kurabilmek için size gelen video ve fotoğrafa aynı şekilde cevap vermeniz gerekiyor. Özetle bir  kullanıcı kendisine gönderilen fotoğraf veya video görebilmek için kendisininde video veya fotoğraf paylaşıyor olması gerekiyor. Bunu yapmamanız durumun size gönderilen içeriğe ulaşmanızda mümkün olmuyor.

Fotoğraf üzerinden mesajlaşmanın kullanıcılar tarafından oldukça talep görmesi kullanıcıların çoğunlukla bu tür uygulamalar aracılığı ile iletişim kurmasına sebep olurken Facebook, Slingshot uygulaması ile kullanıcıları görsel hikayeciliğe yönlendiriyor. Uygulamayı snapchat’den ayıran bir diğer fark ise paylaşımlarınızı istediğiniz zaman silebiliyorsunuz. Slingshot ile çektiğiniz video veya fotoğraflara filtreler ekleyebiliyor aynı zaman da isterseniz eşzamanlı olarak  Facebook, Twitter veya Instagram’da paylaşabiliyorsunuz.

o-SLINGSHOT-facebookFacebook Slingshot uygulaması üzerinden yaptığınız paylaşımlar ancak 24 saat boyunca uygulamada kalıcı olabiliyor. 24 saat sonunda yaptığınız paylaşımlar otomatik olarak siliniyor. Ekran kullanımı oldukça basit olan Slingshot’da ekranı aşağı doğru çekerek anasayfayı görüntüleyebilirsiniz. Anasayfada üst kısımda üç farklı işlevi olan seçenekler bulunuyor.

Shots kısmından kendinizin ve takip ettiğiniz kullanıcıların paylaşımlarını görebilir, “Reaction” kısmından yapmış olduğunuz paylaşımlarınız için aldığınız tepkilere ulaşabilir, “People” ile ise takipçilerinizi, takip ettiğiniz kişileri ve takip etmek isteyebileceğiniz kişileri görebilirsiniz. Aynı zamanda bu bölümden profiliniz ile ilgili düzenlemeleri sağlayabilirsiniz.

Facebook-vs-SnapchatSnapchat’e rakip olan Slingshot uygulması Snapchat’ın tahtını sarsacak mı bilinmez ama kullanımı oldukça kolay ve eğlenceli olan Facebook Slingshot uygulamasının güncellemeler ve yenilikler ile daha fazla kullanıcıya hitap edeceği tahmin ediliyor.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта