Son Dönem Facebook Yenilikleri Hakkında | NSM

Son Dönem Facebook Yenilikleri Hakkında

facebook1

Facebook bir yandan var olan kullanıcılarıyla etkileşimini sürdürürken, diğer yandan da yeniliklerle her gün karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son dönemde yapılan değişikliklere göz atalım.

  • Facebook, fotoğraflarınızdan otomatik kolajlar oluşturmaya başlıyor.

Facebook bu özelliğini ilk olarak Iphone kullanıcıları için yayına sunacak, 2016 gibi de Android kullanıcıları için yayına sunacağını belirtmişti. Bu yeni özellikle Facebook’ta telefonumuzdan fotoğraf paylaşmak için tıkladığımızda lokasyon ve zaman bazlı olarak fotoğraf kolajları karşımıza çıkıyor ve bunları albüm gibi kolaj haline getirerek paylaşmamızı sağlıyor.

Facebook kolaj

  • Facebook canlı yayın özelliğini tüm kullanıcılarına açtı.

Eskiden sadece ünlüler için sunduğu canlı yayın hizmetini artık tüm kullanıcılarına açtı. Canlı yayın özelliği sayesinde yayıncı, yayını izleyenlerin adını ve yorumlarını eş zamanlı görme imkanına sahip olacak. Yayın sonlandığında ise alınan bütün etkileşimler zaman tüneline kaydedilecek ve daha sonra tekrar izlenilebilecek. Facebook bu özelliğini tüm kullanıcılara açarak Periscope gibi canlı yayın uygulamalarına ciddi rakip olacağa benziyor.

facebook canlı yayın

  • Facebook Messenger web sitelerine geliyor “Messenger Business”

Bu yeni özelllik sayesinde internet sitenize Facebook Messenger kutusu ekleyerek ziyaretçilerinizin sizinle o kutu aracılığıyla mesajlaşmasını sağlayabiliyorsunuz. Facebook’un bu yeni eklenti güncellemesiyle, firmalar müşterilerini Facebook sayfalarına yönlendirmeden web sitesi üzerinden iletişime geçebiliyor.

İşin en güzel yanı, tüm firmalar kolayca Facebook Messenger mesaj kutusunu web sitesine ekleyebilir ve Messenger üzerinden müşterileriyle direk olarak iletişim kurabilir. Bu sayede, müşteriyi Facebook sayfanıza göndermenize gerek kalmadan, kendi web siteniz içerisinde tutabilir ve anında iletişime geçebilirsiniz.

  • Facebook’tan artık bilet satın alınabilecek.

Bilet satışını Facebook etkinlik sayfalarına en kısa zamanda getirmesi beklenen yeni özellikle birlikte, Facebook’ta gördüğünüz bir etkinlik sayfasında “Bilet Satın Al” butonunun olduğunu göreceksiniz. Buton, etkinlik biletlerini Facebook uygulamasından ya da web sayfasından ayrılmadan satın almanızı sağlıyor. Satın alınan biletler etkinlikten önce girişte ya da gişelerde teslim alınabiliyor olacak.

Facebook bu haberi doğruladı ve ilk olarak bağımsız mekan, sanatçı ve menajerinden oluşan küçük bir etkinlik organizasyon grubuyla San Francisco’da pilot çalışmalara başladığını söyledi.

facebook-bilet

  • Değişen ilişki durumu ile ilgili güncelleme.

Facebook geliştirdiği yeni özelliği ile kullanıcıların, ilişkilerinin bittiğini gösteren ilişki durumu güncellemeleri sonrasında, herhangi bir silme yada engelleme yoluna gitmelerine gerek kalmadan eski partnerlerinin “Timeline” üzerindeki görünürlüğünü sınırlı hale getiriyor. Bu özellik ile geçmiş döneme ait paylaşımlara da isteğe bağlı olarak değişiklikler getirilebiliyor. Facebook’un bu anlayışlı tavrı ise alkış toplayacak gibi görünüyor.

Facebook eski ilişki

Yorum Yaz