2015'te SEO Dünyasında Neler Oluyor? | NSM

2015’te SEO Dünyasında Neler Oluyor?

2015 Yılı SEO Parametreleri

Dijital Medya dediğimiz alanda her gün yeni bir şeyler ortaya çıkıyor ya da var olanlar üzerinde değişimler oluşuyor.  Değişen her ne varsa öğrenip yeni yol haritası çizmek en doğrusu olacaktır. Peki, 2015’de SEO’da değişen hiç bir şey yok mu?

SEO’da değişen daha doğrusu önem verilmesi gereken başka unsurlar ortaya çıkmış bulunmaktadır. Rekabet gittikçe artıyor, kolay bir yıl bizi bekliyor dersek fazla umut vermiş oluruz ki 2015 kolay bir yıl olmayacak. Bu yüzden SEO bizim için çok daha önemli bir hale gelecek. Eski yöntemlerin dışında yeni yöntemler uygulamak zorundayız. Yada var olan uygulamaları yeniden güncellemek gerekecektir.

Yaptığımız araştırmalara göre, 2015 yılında SEO’da aşağıdaki metrikler ön plana çıkıyor. 

  • Semantik aramanın önemi
  • İçerik pazarlama
  • Local SEO
  • Baclink
  • Sosyal imleme out sosyal medya in
  • Mobil aygıtların önemi

Semantik Aramanın Önemi

Aramak istediğimiz herhangi bir yazıyı kısa cümleler halinde değil de daha uzun bir şekilde yazarak arama şeklidir. Kısaca ne arıyorsak direk anlamlı olacak şekilde anlam bütünlüğünü bozmadan yapılan arama şeklidir. Eskiden iki kelimeden ya da üç kelimeden oluşan aramalar mevcuttu ancak yerini semantik aramaya bırakmış durumda. Bu sayede aranılan yazı hakkında daha kolay bilgiye erişim sağlamış oluyoruz.

İçerik Pazarlama

SEO’nun merkezi durumdadır diyebiliriz ve her zaman vazgeçilmezi olan en önemli özelliğidir. Dijital medyanın belki de en önemli kısmı içeriği pazarlamasından geçiyor. Kaliteli içerik üretmek ve diğerlerinden farklı içerik üretmek sizi birkaç adım ileriye taşır. Arama motorlarının da içerik algoritması önem vermesinden ötürü bu konuya dikkat etmeliyiz. İçerik bizim olmazsa olmazlarımızdandır. Çeşitli anahtar kelime araçları kullanılarak oluşturulmuş içerikler sayesinde hem arama motorlarının hem de ziyaretçilerin ilgisini çekmeliyiz.

Local SEO

Özellikle şirket sahibi olanların konumlama yaptıkları taktirde daha başarılı sonuçlar elde ettiklerini gözlemlemekteyiz. Örneğin; küçük işletme sahiplerinin global aramalar içerisinde şanslar zorken local SEO sayesinde belirli anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alması daha kolay oluyor. Google Plus özellikle Google My Business ürünü ile kullanılan Google Plus hesabıyla resmi pinlemeler yapmak mümkün.

Local Seo

Backlink

Bunun için bugüne kadar çeşitli yöntemler denendi, hatta para verilerek link bile aldılar ancak bundan sonra link verilme durumunun daha organik yollarla yapılması bizim daha çok kazancımıza olacak. Baclink aldığımız sitelerinde kaliteli olması çok önem taşıyor. Google için bu konuda önemli olan backlinki almak değil, kazanmak.

Sosyal Medya 

Sitenizin aranma sayısını doğrudan, arama motorlarındaki sıralamanızı ise hemen hemen dolaylı olarak arttırır. “Hemen hemen” diyoruz çünkü web sitesine bağlanmış Google Plus etkinliklerinin içeriğe etkisi olumlu ve doğrudanDaha önce yapılan sosyal imlemenin yerini artık sosyal medya almış durumda. Sosyal imleme sitenizin değersiz gibi görünmesine yol açarken artık sosyal ağlar sayesinde, yorum ve beğenilerle paylaşımların niteliği daha rahat ölçülebilir durumda.

Mobil

Teknolojinin giderek artmasıyla beraber, mobile uyumlu sitelerin önemi de artmış oluyor ancak ne mobil uygulaması bulunan ne de “Responsive Design” olmayan birçok web sitesi bulunmakta. Kullanıcılar artık masa üstü kullanmak yerine mobil aygıtları kullanmayı tercih ediyorlar. İstedikleri zaman istedikleri yerden araştırma yapıp, okuyup ya da alışveriş imkânına sahipler. Bu yüzden sitelerin mobile uyumlu bir şekilde senkronize etmek zorundadırlar. Kullanıcı mobilinden ulaşamadığı siteye girmekten vazgeçeceklerdir. Bundan dolayı da sitenin hem ziyaretçi sayısı azalacak hem de tıklanma oranı azalmış olacak ki bu bir site için en önemli konu. SEO ajanslarının verdikleri hizmetlerden bir tanesi de Mobil SEO’dur. Mobilde arama motorlarının sonuçları diğer cihazlara göre daha farklı görüntülenir.

Değişen zamana ayak uydurabilmek için daha önce uygulanan tekniklerden sıyrılıp yerini nelerin aldığını sürekli takip etmek zorundayız. Teknoloji değiştikçe bizim kullandığımız yöntemler de sürekli değişmek zorunda kalıyor. Kullanıcı açısından düşünerek pazarlama yöntemleri uygulamanız gerekir. Önemli olan şey kullanıcıya kolay, kaliteli ve güven verici içerikler sağlayarak kullanıcının  site içerisinde kalmasını sağlamak ve kullanıcıların kendi istekleri ile diğer sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını sağlamaktır.

Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта