Google PageRank ve SEO İlişkisi | NSM

Google PageRank ve SEO İlişkisi

google-pagerank-ve-seo

Google, dijital dünyada web sitenizin sağlam bir yer edinmesini sağlamak için üzerinde çalışmalar yürütmeniz gereken en önemli arama motorudur. Web sitenize SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması yaparken karşınıza çıkan PageRank’ da, Google’ın web sitenizin değerini belirlerken ve arama sonuçlarında konumlandırırken kullandığı 200 ölçüt arasında yer alması sebebiyle göz ardı etmemeniz gereken bir değerdir.

Google Pagerank nedir

Google PageRank nedir?

Türkçe’ de net bir karşılığı olmamakla birlikte ‘sayfa değeri’ olarak bilinen PageRank, Google’ ın kendi içerisinde web sitenizin önem ve değerini belirlemek amacıyla kullandığı bir link analiz sistemidir. Google PageRank algoritması, birkaç aylık periyodlar ile değerlendirilir ve değişiklik gösterir. Ancak bu algoritmada ki esas kıstaslar; backlinklerinizin kalitesi, web sitenizin tasarımı ve web sitenizde yer alan içeriklerin özgünlüğüdür. Google bu kıstaslar doğrultusunda sitenize 1 ile 10 arasında bir derecelendirme yapar.

Google PageRank önemli midir? SEO’ ya etkisi nedir?

Son zamanlarda PageRank’ ın önemi hakkında çok şey konuşuluyor. PageRank değeri 1 olan web sitesi 7 olan başka bir web sitesini arama sonuçlarında geçebiliyor olması, PageRank değerinin özellikle SEO’da önemini yitirdiğinin konuşulmasına belirleyici bir sebeptir. Aslına bakılırsa PageRank’ın yüksek olmasının SEO’ yu etkilediğinden çok, web siteniz üzerinde yürüttüğünüz iyi ve doğru bir SEO çalışmasının Google PageRank değerinizi daha çok etkilediğini söyleyebiliriz. Ancak Google tarafından web sitenizin konumlandırılmasında ölçüt alınan bir değer olduğu ve halen Google tarafından güncellenmeye devam ettiği için kesinlikle göz ardı edilemeyecek kadar bir öneme sahip olduğunu da aşikardır.

google-algorithm-fade-ss-1920-800x450

Web Sitenizin Google PageRank değerini Nasıl Arttırabilirsiniz?

  • Backlink Kalitesi: Web sitenizin Google PageRank değerini yükseltmenin en ekili yöntemlerinden biri, PageRank’ ı yüksek sitelerden backlink almaktır. Son zamanlarda nofollow linklerin daha etkili olduğu konuşuluyor olsa da dofollow backlink almanız daha etkili olacaktır. Google’ın karşısına diğer siteler tarafından tavsiye edilen bir web sitesi olarak çıkmanız, değerinizi arttıracak bir ölçüttür. Bu sebeple dofollow linkler almanız önemlidir. Ayrıca backlinklerinizin kendi web site içerikleriniz ile ilgili ve illegal olmayan sitelerden alınması kaliteyi arttıran unsurlar arasındadır. Kaliteli backlinkler ile Google PageRank’ ınız hızla yükselir. Backlink alımını abartmamanızın da burada önemli bir kıstas olduğunu unutmamalısınız.
  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Arama motorları için sitenizi optimize etmeye yarayan SEO çalışmaları PageRank değerinizi yükseltme de en etkili yöntemlerdendir. SEO ile PageRank değeri arasında birbirlerini olumlu etkileme doğrultusunda bir ilişki bulunmaktadır. Özellikle SEO çalışmaları ile web sitenizin arama motoru tarafından kolay anlaşılır, hızlı indexlenir, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır bir hale getirerek, önemli ve değerli olmasını sağlayabilir ve PageRank değerinizi de arttırabilirsiniz. Diğer taraftan da PageRank değeriniz arttıkça SEO’da daha başarılı sonuçlar elde etmeniz daha kolay bir hal alır.
  • Özgün Ve Kaliteli İçerik: Dijital mecraların tamamında geçerli olan ve günümüzde daha önemli bir hal alan ‘ İçerik kraldır.’ öngörüsü üzerinden baktığımızda; PageRank değerinizi arttırmakta ki önemi oldukça büyüktür. Google kullanıcılara özgün aynı zamanda faydalı içerikler sunmanızı ve bu içeriklerin diğer platformlarda viralleşmesini sever. Sitenizi bu bağlamda değerli görür. Google algoritmasında devamlı değişiklik göstererek, organik olmayan yöntemler ile ilk sıralarda yer edinmek isteyen web sitelerini elemeyi hedefler. Çok karmaşık olan Google algoritmalarına kafa tutabilmek ve web sitenizi Google’ da sağlam bir şekilde konumlandırmanız ancak özgün ve kaliteli içeriklerden geçer. Bu şekilde ilerlediğiniz takdirde Google, web sitenizin PageRank değerini mutlaka ki yükseltecektir.

Tüm bunların yanı sıra; Google ve Facebook’ un PageRank değerinin de 9 olduğunu belirterek, bu değerin oldukça karmaşık bir yapı üzerinden hesaplandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Etik olmayan yöntemler ve basmakalıp halini almış bazı yöntemleri abartarak web sitenizin PageRank değerini yükselteceğinizi düşünüyorsanız; yanlış bir yolda ilerliyorsunuz. Bu şekilde ilerledikçe kısa süreli başarılar elde etmeniz mümkün. Ancak web sitenizi sandbox riski ile karşı karşıya getirdiğinizi de unutmamalısınız. Kısacası; Google’ ı kandırmak yerine kullanıcılarınıza alaka düzeyinde özgün ve faydalı içerikler sunarak, sitenizi SEO’ ya uyumlu olarak optimize ederek ve backlink kalitenizi yüksek tutarak web sitenizi kolaylıkla Google’ ın sevdiği ve PageRank değeri yüksek bir hale rahatlıkla getirebilirsiniz.

 

Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта