Google RankBrain Algoritması ile Neyi Hedefliyor? | NSM

Google RankBrain Algoritması ile Neyi Hedefliyor?

Google RankBrain Algoritması

RankBrain algoritması, günlük 3 milyarın üzerinde arama yapılan ve bu aramaları belirli algoritmalar eşliğinde  sonuçları kullanıcı karşısına çıkaran Google’ın son (en azından bizim bildiğimiz) algoritmasıdır. Daha önce HummingBird olarak bildiğimiz algoritmanın yeni versiyonudur ve 2015 yılının Ekim ayında Bloomberg röportajında duyurulmuştur.

Peki, RankBrain Algoritmasının Detayları Nelerdir?

Makine öğreniminin büyük önem taşıdığı algoritma, arama sorgularını bir insan gibi değerlendirmek için geliştirilmiş akıllı ve yeni bir Google algoritmasıdır. Yani kısaca; internette yaptığımız aramaları Google‘ın şu ana kadar öğrenmiş olduğu şekliyle cevaplamaya çalışan bir yapay zeka da diyebiliriz. Yapay zeka ise bildiğimiz üzere makinelerin, bilgisayarların ya da robotların insan beyni gibi düşünmesini amaçlayan ve hiç de yabancı olmadığımız bir teknolojidir. RankBrain ise bu olgudan yola çıkarak; “Makine öğrenimi” kavramıyla desteklenen, bilgisayarların insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak sorulan sorulara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Arasında Farklar Nelerdir?

Bu iki kavram aslında ayrı şeylerdir ancak birbirlerini besler ve desteklerler. Şöyle ki; makine öğrenimi istatistik, olasılık kuramı, veri madenciliği ve yapay zeka gibi kavramların beslenmesini sağlayan bir yöntemdir. Makinelerin bir konsepti anlamasını sağlayabilmek için kullanılan yüzlerce algoritma sonucu ortaya bir “Öğrenme Biçimi” çıkar . Çok güncel ve açık bir örnek vermek gerekirse; bir bilgisayarın satrançtan daha fazla hamle olasılığı olan GO’da dünya şampiyonunu yeniyor olması yapay zeka sayesinde gerçekleşirken, satrancın teknik ve taktiklerini anlamasını sağlayan şey makine öğrenimidir.

Google, RankBrain algoritmasıyla artık ne aradığımızı ya da ne öğrenmek istediğimizi en iyi şekilde anlamaya çalışarak, daha iyi yanıtlar verip daha yakın sonuçları karşımıza çıkarmayı amaçlıyor. Hali hazırda kullanılan yüzlerce algoritmayla birlikte aktif olan RankBrain, gelecekte “Arama Motoru” kavramını artık “Arama İnsanı” kavramına dönüştürürse şaşırmamalıyız.

Google’ın kıdemli araştırma görevlisi ve teknik ekip liderlerinden Greg Corrado‘nun açıklamalarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • RankBrain, Panda ve Penguin’den sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü olacak.
 • 2014 sonlarından beri üzerinde çalışılan ve şu an aktif olan algoritma, bir anda değil zamanla devreye girecek.
 • Google tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı hareketlerini anlamak için matematiksel bir dil kullanacak.
 • 450 milyonu yeni giriş olmak üzere günde 3 milyar aramaya maruz kalan Google’ın yeni algoritması hali hazırda sonuçların %15’ini kapsamakta.
 • Tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisi ile karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışacak.
 • Daha önce hiç karşılaşılmamış türden arama sorgularını da anlamaya çalışacak.
 • Hangi arama sorgusunun hangi sonuçla eşleşeceğini tahmin etmek konusunda insanlardan daha iyi tahminler yürütebilecek.
 • Kendi kendine öğrenebilen ilk Google algoritması olacak.
 • RankBrain’i kapatmak, Wikipedia’nın yarısını ortadan kaldırmak gibi olacak.
 • RankBrain o kadar etkin olacak ki, Google mühendisleri bile nasıl çalıştığına hayret edecek. :)
 • Makine öğrenimi şu an Google’ın en önemli odak noktası. Bu zamana kadar 4000’in üzerinde test gerçekleştiren Google bu konuda daha çok çaba harcayacak.

Bu arada şöyle bir dip not verelim;

Google mühendisleri ve RankBrain arasında yapılan “Google Teknolojisine Göre Hangi Kelime En Üst Sırada Yer Alır” formatlı testte, RankBrain %80’e %70 doğruluk payı ile mühendisleri geride bırakmış.

Ve son olarak; aşağıda yer alan görsele tıklayarak, Google algoritmalarının vücut bulmuş halini izleyebilirsiniz. :)

Google Algoritmaları

Yorum Yaz