SEO'da Linkleme Kurgusu Oluşturma | NSM

SEO’da Linkleme Kurgusu Oluşturma

SEO'da Linkleme

Linkleme kurgusu oluşturma, site dışı optimizasyonun (Off Page SEO) önemli bir adımıdır. İsterseniz konuya başlamadan önce site dışı optimizasyon nedir inceleyelim.

Site dışı optimizasyon, web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmesi için web siteniz dışında yaptığınız çalışmalardır. Bunun için; sosyal medya, bloglar, forumlar ve farklı uzantılara sahip web sitelerini kullanmanız gerekir. Kısacası bize ait olmayan web sitelerinden sitemize aldığımız linkler üzerine kuruludur.

Web sitenizin fark edilmesini ve üst sıralara çıkmasını sağlayacak bu yöntemi aşağıdaki birkaç başlık altında toplayabiliriz;

  • Sosyal Medya: Sosyal medya paylaşımları sayesinde belli başlı içeriklerinze yüksek trafik göndererek Google’da yükselmesini sağlama. Ayırca bu konu içerisinde, web sitenize bağlı Google Plus sayfasından yapılan paylaşımların SEO’yu çokça etkilediğini söylemek gerek.
  • Blog Backlink: Çeşitli bloglar veya web sitelerinden içeriğinizin konusuna bağlı olarak link alınması.
  • Dizin Backlinkler: DMOZ gibi önemli ve kaliteli dizinlere sitenizi ekleyerek link kazanma yöntemi.
  • Makale Backlink: Bu yöntemde sitenizle ilgili kaliteli sitelerde tanıtım yazıları yazarak veya konu içinde sitenize bağlantı vererek link kazanabilirsiniz.
  • Profil Backlink: Forumlar veya benzeri sitelerde üyelikler açarak imza alanına site ekleyerek kazanılan backlink çeşididir. (Artık fazla önemsenmediği için sitenize diğer yöntemler kadar faydası olmayacaktır.)

Siz de bu yöntemleri kullanarak sitenize “Site Dışı Optimizasyon” çalışması yapabilir ve arama motorları sonuçlarında sitenizin sıralamasını yükseltebilirsiniz.

Peki, linkleme inşası ve bu sayede arama motorunda üst sıralara yükselme çalışması  nasıl yapılmalı?

SEO çalışmalarında önceleri web sitesinin anasayfasına direkt olarak link vermek yeterliyken artık Google web sitemize verilen linklerin belli sayıda kelime içeren makaleler içinde istiyor. Ayrıca bu makalelerin anahtar kelimeler içererek tasarlanması ve size link veren sitelerin değerlerinin iyi olmasını bekliyor.

Anahtar Kelime

Link inşası yaparken atılacak ilk adım doğru anahtar kelime seçilmesidir. Anahtar kelime seçimlerinde yardımcı araçlar ile ön araştırmalar yapmalı ve web siteniz için en etkili kelimeler seçilmelisiniz.

Link Kalitesi

Eğer hastalansaydınız öncelikle kime en çok güvenirdiniz? Doktorlar ile kötü bir anınız yoksa muhtemelen ilk güveneceğiniz kişiler onlardır. İşinin uzmanı kimselerin tavsiyeleri diğerlerinden daha önemlidir değil mi?

Arama motorları da benzer bir mantıkla çalışır. Google web sitelerine yönlendirilmiş ve web sitelerinden yönlendirilen bütün linkleri tarar. Fakat hepsi aynı “Rank” değerlerine sahip değillerdir. Bu da link kalitesi yüksek olanların bir adım öne geçmesinin sebebidir.

Link / Anchor Text

Link ile köprü kurulan anahtar kelime gurubuna “Anchor Text” denir ve link alırken kurgulayacağınız Anchor Text yapıları çok önemlidir. Hangi anahtar kelimeler ile link alırsanız, o anahtar kelime gruplarında Google’da dizinleneceğinizi bilmelisiniz.

Link Sayısı

Sitenizi üst sıralara taşımak için aylık olarak aldığınız link sayısı önem teşkil eder. Daha da fazlası bir çok siteden bir çok linkiniz olması önemlidir.

Örneğin; 30 siteden alacağınız 30 link 1 siteden alacağınız 30 linkten daha faydalıdır.

Önceleri kendi başına link sayısı çok önemliyken günümüzde durum daha farklıdır. O yüzden aynı IP altında bulunan birçok domainden link almaktansa daha organik ve doğal gözükmesi için elinizden geldiğince web sitelerini çeşitlendirin.

 

1 Yorum

  • Merhaba,
    Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim. Benim 10 aylık, kaliteli bir sitem var. Ben şimdi 5 site daha çıkaracağım. Tümü ayrı A class ip lere sahip. Hani “yeni siteye bir süre backlink almamamız” söyleniyor ya, benim çıkan sitelerim de yeni siteler olacak. Ancak kafamı karıştıran şey, alan adları şu an 5 aylık. Ve googla indexlettiğimde her birinde ortalama 200 içerik olacak. Ayrıca her gün düzenli içerik girilecek. Bu durumda minimum ne kadar süre sonra otoriter sitemden bunlara link verebilirim? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Yorum Yaz