SEO Çalışmalarınızda Faydalanabileceğiniz Dizin Siteleri | NSM

SEO Çalışmalarınızda Faydalanabileceğiniz Dizin Siteleri

Dizin Ekleme Siteleri

Dizin siteleri, internet sitelerini çeşitli kategoriler halinde listeleyen web sitesi türüdür. Dünya çapında en bilineni DMOZ sitesidir. Dizinlerde genellikle sitelerin adı, kısa bir açıklaması ve linki yer alır. Bazılarında sitelerin ekran görüntüsü ve/veya pagerank değeri, Alexa sıralaması gibi ek bilgileri  de yer alabilmektedir.

Dizinler genel olarak sitelere backlink sağlamak için kullanılır. Bu tip sitelerden alınan linkler eskiden faydalı/etkili sayılsa da günümüzde etkisini ve önemini büyük oranda yitirmiştir. Çok az sayıda ve kaliteli dizin sitesinden link almak yeterli olacaktır. Bu az sayıdaki dizin kaydını bile bir günde yapmamak, zamana yaymak faydalı olacaktır. Kayıt yapılacak her dizin sitesi için ayrı bir açıklama metni hazırlanıp kullanılmalıdır. Mümkünse izin verilen maksimum sayıda kelime/karakter kullanılarak site açıklaması yazılmalıdır. Anahtar kelime kullanımı abartılmamalı, açıklamanın tümü ya da çoğunluğu kelime öbeklerinden oluşmamalıdır.

Dizin sitelerine kayıt çoğu zaman site sahipleri tarafından yapılır. Çünkü sitenin hangi kategoride olduğunu ancak site sahipleri bilir. Biraz da kaliteli dizin siteleri herkes beni meşgul etmesin mantığıyla ve belli kriterlere göre siteleri inceleyip listelerine alırlar. Bu kayıt aşamasında çoğu zaman kayıt edilmek istenen sitenin sadece ana sayfası kaydedilir.

İlk yapılacak şey kayıt yapılacak dizinlerin kurallarını okumaktır. İkinci aşama ise site için doğru kategorilerin seçilmesidir. Bu seçim hem kolay bulunmak hem de kabul edilmek açısından önem arzeder. Üçüncü aşama sitenizin bütünlüğünü oluşturan ana anahtar kelimemizin site adı, açıklama gibi alanlarda sadece bir kere ve mümkünse ilk kelime olarak yer alması gerekir. Dördüncü aşama ise anahtar kelime girilmesi istenen dizinlere en fazla  beş adet anahtar kelime eklemek yeterlidir. Beşinci ve en önemli aşama ise bir çok dizine kayıt yerine kabul gören kaliteli dizinlere kayıt yeterli olacaktır.

Ücretli veya ücretsiz birçok dizin sitesi vardır. Bunlardan bazılarının PR değeri yüksektir. Önemli olan hem PR’ı yüksek hem ücretsiz olan dizin sitelerini bulmaktır. Dizin sitesi ararken sitenin Alexa sıralamasına bakmak ve de DMOZ gibi sitelerde kayıtlarının olup olmadığına bakmak lazımdır.

Dizin sitelerine kayıt yaptırmak faydalı mı?

Siteniz için yeni backlinkler sağlamak istiyor ve bunun için dizin sitelerine kayıt yapılması gerekenler ağaşıdaki gibidir.

  1. İlk yapılması gereken DMOZ dizinine kayıt için başvurmanız. Sektörünüzdeki rakip site adreslerini DMOZ sitesindeki arama kutusuna yazarak tek tek aratılmalıdır. Eğer kayıtlı olan varsa çıkacaktır. Böyle bir tane yakaladığınızda, “DMOZ Categories” başlığı altında sitenin kayıtlı olduğu kategorinin adı yazar. Önce bu başlığa, ardından açılan sayfada sağ üstte “adres öner” linkine tıklayın. Açılan sayfadaki açıklamalara göre formu doldurarak o kategoriye eklenmek üzere sitenizi önerebilirsiniz.
  2. Sitenizi hurlist.com sitesine kaydettirebilirsiniz. hurlist.com pagerank 6 değerine sahip kaliteli bir Türkçe dizindir. Kayıt için www.hurlist.com ana sayfasında sağ üstte bulunan “Sitemi Hürlist’e eklemek istiyorum” yazısına tıkladığında “http://bumerang.hurriyet.com.tr” sayfası açılacaktır. Yani hurriyet.com.tr’nin internet siteleri için oluşturduğu “Bumerang” sistemine başvurmak gerekmektedir. Editör onayı alır, sisteme kabul edilirseniz, siteniz “hurlist.com”da listelenmeye başlar. Hürlist’in sitenize en büyük faydası, belli bir konuda kaliteli siteleri/blogları araştıran kişiler ve ajanslar için ciddi bir kaynak olması. Alanınızdaki sitelere merak duyan potansiyel ziyaretçiler, reklam çalışmaları için belli bir alanda yayın yapan blogları araştıran reklam ajansları bu sayede sizi daha kolay bulabilir.
  3. Karşınıza çıkabilecek diğer dizin sitelerine web sitenizi eklemeden önce küçük bir değerlendirme yapmak ve tercihen aralıklarla birer tane olmak üzere toplam 3-5 taneden fazlasına kayıt yapmamak.

Değerlendirmeyi nasıl yapacağız, nelere dikkat edeceğiz?

Dizinin ana sayfasına bir göz atılmalıdır. Sitelerin eklenme tarihleri yazıyorsa ve bu tarihler örneğin 6 aydan eskiyse site terk edilmiş olabilir. Aktif olmayan bir siteye kayıt eklemekle zaman kaybedilmemelidir.

Dizin sitesinin adresi “alexa.com” üzerinde sorgulatılmalıdır. Global sıralamadaki durumu 1 milyonun üzerindeyse sitenizi eklemek için çok ideal olmadığını anlayabilirsiniz.

Dizin sitesinin site ekleme sayfasında, form doldurmadan önce sayfanın tümüne göz atılmalıdır. Bazı dizinler url ekleme karşılığında sizin de sitenize bir kod eklemenizi, dolayısı ile kendilerine link vermenizi isterler. Bu şekilde istekte bulunan dizinlere site eklemekle hiç uğraşılmamalıdır.

Trust Rank’i yüksek 20 dizin sitesi listesi;

Yorum

Yorum Yaz