SEO’da "Site Dışı Optimizasyon" | NSM

SEO’da “Site Dışı Optimizasyon”

Off-Page-SEO
Yazar: Dilek Ay

Site dışı optimizasyon, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında yükselmesi için o web site haricinde yapılan çalışmalar bütünüdür. Site dışı optimizasyon çalışması, link inşası üzerine kuruludur. Web sitenin ziyaretçi sayısını arttırmak ve arama motoru sonuçlarında yükselmesi için, diğer web siteler üzerinde linkleme çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar arama motoru tarafından olumlu oy olarak değerlendirildiğinden, SEO çalışmasında etkili rol oynar.

site dışı optimizasyon

Arama Motoru Optimizasyonu( SEO ) her ne kadar web site içinde yapılan çalışmalar algısı olarak çoğunluğun hafızına kazınsa da, site dışında yapılan optimizasyon çalışmaları da en az site içi optimizasyonu kadar etkiye sahiptir. Özellikle arama motorlarında olumlu etki yaratan site dışı optimizasyon çalışmaları, anahtar kelimelerin yükselişinde büyük role sahip.

Site dışı optimizasyon çalışması içerik ve link kurgusu üzerinde ilerler. Web site için belirlenen anahtar kelimeye yönelik bir kurgu ile ilgili sitelerden link oluşturulur. Yapılan linkleme çalışması ile web site belirlenen anahtar kelimelerde değer kazanarak, arama sonuçlarında hızla yükselişe geçer. Yapılan bu etkin çalışmalarda link elde etmek için birden fazla yöntem kullanmak mümkün. Yazılan bir tanıtım makalesinin içine gömülen site linkiniz, sosyal imlemelerden kazanılan linkler ve dizin backlinkler gibi..

Web sitesine alınan her link arama motorunda yükseliş sağlayamadığı gibi, olumsuz etkilere de sebep olabiliyor. Alakasız içerikler, linkleme de yapılan hatalar sonucunda karşılaşılacak durum, arama sonuçlarında gerilemedir.  O halde etkili link inşası nasıl yapılmalı, bir göz atalım.

Anahtar Kelime Belirleme

Site dışı optimizasyon yani link inşası yaparken atılacak ilk adım doğru anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelime seçimlerinde yardımcı araçlar ile ön araştırmalar yapılmalı ve web site için en etkili kelimeler seçilmelidir.

İçerik Oluşturma

Web site için belirlenen anahtar kelime, oluşturulan içerik üzerinde de etkiye sahip olmalıdır. Yani, belirlenen anahtar kelime metnin içinde de kullanılmalıdır.

Link İnşası

Link inşası ise en kritik adımdır. Metnin içine gömülen link, web sitenin hangi kelime veya kelime grubu ile arama sonuçlarında yer alacağını belirler. Yani link belirlenen anahtar kelime ve kelime grubu içine gömülmelidir.

İçeriğin Paylaşımı

Oluşturulan içeriğin paylaşımı, alaka düzeyi yüksek web siteler içerisinde olmalıdır. Web sitemizin akıllı telefon aksesuarları üzerine olduğunu varsayarsak, link çıkışı yapacağımız yani içeriğimizi yayınlayacağımız web sitesinin teknoloji temalı bir web site olması gerekir. Alaka düzeyi yüksek paylaşımların geri dönüşümü oldukça yüksektir.

Site dışı optimizasyon, arama motoru sonuçlarında yükselişi doğrudan etkiler. Bu nedenle belirlenen anahtar kelimelerde yükseliş hedefleyen her web site, site dışı optimizasyon aşamalarını eksizsiz ve doğru biçimde gerçekleştirmelidir. Doğru yapılan link inşası, başarılı bir SEO çalışması sonucuna bir adım daha yaklaşmak anlamını taşır.

1 Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта