SEO ve Linkleme Çalışması | NSM

SEO ve Linkleme Çalışması

SEO'da nasıl linkleme çalışması yapılır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru reklamcılığı (SEM) ve sosyal medya yönetimi pazarlama tekniklerini tek başlık altında toplamak mümkündür ki bu da dijital pazarlamadır. Böylece dijital pazarlamanın birçok denge üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz.

Bahsi geçen 3 teknik konusunda SEO’yu kesinlikle ayrı bir bakış açısı ile değerlendirmemiz gerekiyor. Çünkü SEO dediğimiz pazarlama tekniğinin yaklaşık 200 adet ölçütü bulunuyor ve başarılı bir “Search Engine Optimization” çalışması yapabilmek için güçlü ve nitelikli departman gerekiyor.

SEO ile ilgili Latent Semantic Indexing (LSI), E-Ticaret SEO çalışmaları gibi konulara değinmiştik. Bugün ise aslında en önemli SEO çalışması olan linkleme konusunda konuşacağız.

Semantik indexlemenin nasıl yapıldığını öğrenmek için lütfen tıklayınız.

Kolay anlaşılması için SEO’da linkleme çalışmasını ikiye ayırdım. Bunlar; site içi linkleme ve site dışı linkleme.

Site içi linkleme ile kastettiğim şey, sitenizden başka bir web sitesine verilen linklerdir. Çoğu SEO uzmanı ve SEO danışmanı dışarıya verilen linklerin SEO çalışmasını olumlu etkilediğini iddia eder, hâlbuki böyle bir şey yoktur. Hatta aksine link verdiğiniz sitenin Google tarafındaki “Trust Rank” değeri düşükse siteniz olumsuz etkilenir ve sıra kaybeder. Eğer link verdiğiniz sitenin “Trust Rank” değeri iyiyse siteniz konumunu korur ve hafif de olsa sosyalleşir.

Peki, dışarıya link vermeniz gereken durumlarda nasıl bir teknik kullanmalıyız? Anchor metinlerde 2 tür linkleme vardır. Bunlar “Dofollow” ve “Nofollow” etiketleridir. Siz bir siteye link verdiğinizde eğer hiçbir etiket kullanmazsanız link “Dofollow” olarak atanır ve bu etiket arama motorlarının linkinizi görmesini sağlar. Fakat “Nofollow” etiketini kullanırsanız arama motoruna şunu demiş olursunuz: Sitemi tararken bu linki es geç.  Yani “Nofollow” etiketli bir link tıklanabiliyordur fakat Google tıklayamıyor demektir. Böylece dışarı verilen linkler yüzünde sıra kaybetmemiş oluruz.

Sıra geldi en önemli kısımlardan biri olan sitemize link alma konusuna. Bir SEO uzmanını başarılı yapan nokta bu linkleri nasıl ve neden aldığını bilmesinde saklıdır.

Neden link almalıyız?

Bu sorunun en kısa cevabı şu olabilir: Google’ın gözünde meşhur olmak için. Aslında linkleme çalışmasını gerçek hayat şartları ile bütünleştirince daha da anlaşılır olduğunu görebilirsiniz. Söyle ki; bir gazete tarafından haberinizin yapılabilmesi için önce konuşulmanız ve tanınmanız gerekmektedir. Google’ın da sizi üst sıralara çıkarması için bilinmeli ve konuşulmalısınız. Peki, nerede ve kimler tarafından konuşulmalısınız? Online mecralarda (kişisel bloglar, haber blogları vs.) siteler tarafından konuşulmalısınız. Tahmin edersiniz ki konuşulma tarafını linkleme çalışması karşılıyor.

Önceleri yalnızca direkt olarak site anasayfasınıza link vermek yeterken artık Google size verilen linkleri yaklaşık 400 kelimelik makaleler içinde istiyor. Ayrıca bu makalelerin de anahtar kelimelerle tasarlanmasını ve size link veren sitelerin değerlerinin iyi olmasını bekliyor.

SEO’da linkleme çalışması genel olarak bu şekilde anlatılabilir. Bir sonraki SEO yazımda linkleme çalışmasını uygulamalı olarak göstereceğim.

Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта