Site Dışı Linkleme Nasıl Yapılır? | NSM

Site Dışı Linkleme Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonunda link inşaası

Bir web sitesinin arama motorlarınca fark edilebilmesi için bazı teknikler kullanılır. Bunlar pingleme, diğer web sitelerinden link alma, sürekli ve taze içerik üretimi, içerik anahtar kelime yoğunluğu gibi tekniklerdir.

Arama motorları sitenizi taradıktan sonra içeriğine ve kod yapısına göre sizi bir “Circle”a yerleştirir. Aslında sitenizi gruplar. Örneğin sitenizde en çok tekrar eden kelime pazarlama ve türevleri ise, link aldığınız web sitelerinde pazarlama içerikli blog siteleri çoğunluktaysa, siz Google’a göre pazarlama içeriklerinin sergilendiği bir web sitesisinizdir. Peki, bu algoritmaya müdahalede bulunup istediğimiz “Circle”da yer alabilseydik ne olurdu? İşte bu sorunun cevabı arama motoru optimizasyonudur.

Bu konu 2 makaleden oluşmaktadır. SEO’da Linkleme Çalışması adlı makalemi de okumayı ihmal etmeyin.

Şimdi bir örnek vererek uygulama yapacağız.  Diyelim ki, kendi web siteme SEO çalışması yapmaya karar verdim ve hedeflediğim circle “Sosyal medya”. Elbette sürekli sosyal medya içerikli makaleler yazmalıyım ancak siz bu çalışmama Google’ın beni sosyal medya “Circle”ına alması için yeterli değil ve ben de diğer web sitelerinde makale yayınlayıp kendi siteme link almalıyım. Peki, bunu yaparken nasıl bir teknik kullanmalıyım?

Google’da “Adwords Keyword Tool”u aratıp çıkan başlığa tıklayalım lütfen. Eğer sosyal medya temalı SEO yapacaksam buraya sosyal medya yazıp Google’da bu kelime ile ilgili yapılan aramaları görmem lazım. Yani Latent Semantic Indexing. Ben yazdığım zaman kelimeleri en çok aranma sırasına göre liste şu şekilde oluyor; pazarlama, sosyal medyanın, sosyal media, reklam ajansi, reklam ajansları, sosyalmedya, medya nedir, sosyal ag, sosyal siteler, sosyal medya hizmeti diye liste devam ediyor. Dikkatinizi çektiyse “Pazarlama” kelimesi ilk sırada, bu demektir ki Google için bu aralar pazarlama demek sosyal medya demek. O yüzden ilk paragrafta pazarlama kelimesi üzerinden örnek verdim ki içerik anahtar kelime yoğunluğum Google’ın beni sosyal medya “Circle”ına almasına olanak sağlasın. :)

İlk adımı yaptıktan sonra Adwords Keyword Tool’da çıkan bu kelimeleri de kullanarak 350 ile 450 kelimelik bir makale yazmalıyız. Bu kelimelerden kastım, kullanabilirseniz hepsini. Yazacağınız makale sosyal medya hakkında olmalı. Artık dijital pazarlama olabilir, sosyal medya yönetimi olabilir, orası size kalmış. Makaleyi yazdıktan sonra içine 2 adet kelime bazlı link yerleştirmeliyiz ki SEO çalışmasının en önemli kısmı burası. Hangi kelimelere hangi sayfaların linkini vereceğiz?

Amacımız sosyal medya kelimesine SEO yapmak olduğu için Google’ın bu “Circle”da en çok değer verdiği kelimelere link vermemiz gerekiyor. Pazarlama kelimesi bunlardan bir tanesi. O yüzden siz makalenizi yazarken şöyle bir cümle kurmalısınız: Sosyal medya pazarlamasında önemli olan markanın hedef kitlesine kattığı değerdir. Bu cümlede de altı çizili olan kelime grubuna link verirken en fazla ziyaretçi almasını istediğiniz sayfanın linkini verin yani o sayfayı güçlendirin.

Unutmayın ki link vereceğiniz kelime grupları çeşitliliği çok önemli. Sürekli değiştirip en uygun alternatifleri bulmanız gerekiyor. Bir makalede 2 adetten fazla link barındırmayın.

Sıra geldi makaleyi yayınlayacağımız sitelerin çeşidine. Öncelikle bu sitelerin sosyal medya içerikleri çok olanlarından başlanmalı. Yani sizin gibi sitelere yoğunlaşmalısınız. Sonrasında ise herhangi bir içeriğe sahip sitelere ulaşabilirsiniz. Aylık kaç makale yayınlaması ve sitelerin değerleri konusuna ise ilerleyen zamanlarda değineceğim. Eğer bu konu ile ilgili yazdığım 2 makale için sormak istediğiniz ya da anlamadığınız bir şey varsa bana mail atabilirsiniz.

Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта