Uyum İçinde İki Algoritma: Panda ve Penguin | NSM

Uyum İçinde İki Algoritma: Panda ve Penguin

Google-Panda-and-Penguin

Arama motorları dünyasında yepyeni bir dönemin kapısını kendine özgü “Tarama” ve “Listeleme” algoritmaları ile açan Google, çevrimiçi yayına andan itibaren bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar paralelinde farklı algoritmaları güncellemeye devam etti.

Kurulduğundan beri, internet kullanıcılarına aradıkları anahtar kelimelerle alakalı en doğru ve tatmin edici sonucu gösterme misyonu taşıyan arama motoru devi, zamanla birlikte internet, insanlar ve teknoloji paralelinde değişiklikler gösterdi. Her yenilenen algoritmada amaç, insanların doğru sonuçlara ulaşabilmesini sağlamak oldu. Tüm bunlar olurken bir yandan hiç sıcak bakılmayan SPAM’lere, kopya içeriklere ve kullanıcı için faydadan ziyade zarar yaratabilecek sayfalara sahip siteler sürekli olarak filtrelenmekte. Amaç; güvenilirlik ve fayda.

Google, Panda Algoritması ile neler amaçlıyor?

Bu hedefler için kullanılan algoritmaların en önemlilerinden biri, Google Panda. Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında hak edilmeden ulaşılan sıralamalar Panda algoritmasının temel çalışma prensibini oluşturmakta. Bu algoritmanın özünde, Google’da yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmak isteyen bir web sitesinin grafik yapısı, navigasyon sistemi gibi unsurları değil; gerçek ve özgün içeriğinin önemi yatıyor.

Google Panda’ya yukarıdaki açıdan baktığınızda, özellikle pazarlama odaklı web sitesi yöneticilerine içeriğin kalitesinden ve orijinalliğinden bahsediyor . Arama sonuçları bu kritere göre şekillenirken, içerik kalitesi, güncellik ve özgünlük de temel halini alıyor. Google bu algoritmayı baz alarak, arama motoru yapısında kopya, eski veya taklit içerikleri daha kolay tespit ediyor, içerik sahiplerini de Google arama sonuçlarından çıkarılmaya kadar varan acı sonlar bekliyor.

Penguin ile birlikte gelen yeni özelliklerin yarattıkları

Arama motoru algoritmasında farklı bir bakış açısını beraberinde getiren Panda’yı, bünyesinde birçok yeni parametreyi içeren ve sade bir güncelleştirmeden fazlası olan Google Penguin takip etti. Penguen’i Panda algoritmasından ayıran en önemli özelliği ise “Black Hat SEO”nun karşısında konumlanmış olmasıdır. Yani Panda ile arama sonuçlarında sağlanan seçicilik, Penguen’de bir adım ileri gidiyor ve arama sonucu ile ilgili yüksek sayfa görünürlüğü sağlansa bile Google örümcekleri bu görünürlüğün gerçekliğini analiz ediyor. Bu analiz sonucunda Google Search Console Yönergeleri’nin ihlal edildiğinin anlaşılması, söz konusu sitenin arama motorunda alt sıralara düşmesine yol açıyor ki bu da günümüzün SEO tekniklerinde en büyük yaptırımlardan biri olarak tanımlanabilir.

Bu detayların ışığında iki farklı Google botu olarak karşımıza çıkan ile Panda ve Penguen birbirlerinin eksiklerini tamamlıyor. Google da bu iki algoritmayı maksimum verim için bir arada ve entegre biçimde kullanıyor.

Yorum Yaz