Basit SEO Parametreleri Üzerine | NSM

Basit SEO Parametreleri Üzerine

seo

Arama motoru optimizasyonu (SEO) dijital pazarlama kümesinin altında yer alan ve sağladığı yarara göre belki de en önemli dijital pazarlama başlıklarından bir tanesidir.

Aynı ürünü satan dükkanlarla dolu upuzun bir sokak düşünün. İnsanlar, sizi nasıl fark edebilirler? Ürünler aynı olabilir ancak belki sizin fiyat politikanız, kargo süreniz ya da bunlara benzer bazı avantajlarınız vardır. Her şeyden öte sizin dükkanın bulunduğu konum diğerlerine göre daha görünür bir yerde olabilir. İşte SEO, arama motorlarında hareket halinde olan kullanıcıların dikkatlerini çekmenizi ve onların web sitenizi fark etmesini sağlar.

Peki, bir web sitesi arama motorları parametrelerine uygun olarak nasıl optimize edilmeli? Öncelikle şunu bilmek gerekir ki, arama motoru deyince aklımıza Google gelmeli. Elbette Bing, Yandex ve benzeri bir çok arama motoru bulunuyor ancak dünyanın ortalama %85’i internetten bir şey ararken Google’ı kullanıyor. Bu yüzden, web sitelerini sıralarken kullanılan parametreler genelde Google merkezlidir. Google ne derse o olur.

Google parametrelerinin bazıları artık kemikleşmiştir, bazıları ise belirli olmayan zaman aralıkları ile sürekli değişmektedir. Aşağıda sizlerle kemikleşmiş olan bazı parametreleri paylaşacağım. Bunun yanında ilerleyen zamanlarda da yeni metrikler ve en iyileri üzerine bol bol sohbet edeceğiz nasılsa.

Basit SEO Parametreleri

  • Web sitenizin URL’lerinin sayfalar ile uyumlu olması ve aynı başlığın hem URL’nizin sonunda hem de bulunduğunuz sayfanın başlığının başında olması gerekiyor.
  • Web sitenizin HTML ve CSS yapısı çoğu W3C geçerlemesine göre tasarlanmış olmalı. Özellikle H Etiketleri doğru belirlenmeli.
  • Adwords Keywords Tools gibi araçları kullanarak Google’da yer almak istediğiniz anahtar kelime ve kelime gruplarını oluşturmalısınız. Sonra bunları da kullanarak, konu ile ilgili makaleler yazıp bazı anahtar kelimelere link vermelisiniz. Bu makaleleri de verileri iyi olan bir sitede yayınlamalısınız. Bunun için www.ahrefs.com adlı siteden faydalanabilirsiniz. Unutmayın ki bir makaleyi yalnızca bir sitede yayınlamalısınız. Her site için farklı bir makale yazın. Makalenin benzersiz olması Google için şarttır.
  • Tüm bu “Linkleme” işlemlerini yaparken sitenize bol bol içerik, makale vb. şeyler üretmeli ve web sitenizde ya da blogunda paylaşmalısınız. İçerikleriniz özellikle metin olanlar orijinal olmalılar. Böylece Google sizi çabucak fark edecektir. Google’ın site sıralamalarını belirlerken şaşmaz bir kuralı vardır ki o da “Content is the king!”tir.

Sosyal medya, SEO çalışmasının önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Özellikle Google+ hatta tercihen Google My Business üyeliği ile oluşturulmuş bir sayfa hareketleri SEO’yu doğrudan etkileyen faktörlerin başında gelmektedir.

Yorum

  • Yazınız güzel. Simdi size seo nun ip uclarini veriyorum demişsiniz ama çok az bilgi var. Sanırım Google’ın seo meselesini daha iyi anlamak için sizin bundan sonraki yazılarınızı takip etmemiz gerekiyor.

  • Yazın güzel, iyi olmasına iyi fakat eksikleri de var… ya eleştirdiklerin gibi elde ettiğin bilgileri vermek istemiyorsun-ki ben öyle düşünmüyorum ;) veya içerikleri sırayla oluşturup vereceksin çünkü bu konular yani SEO ve SEM ilgili bir çok yerli ve yabancı makale var. Neyi ne kadar açıklayacaklarını elbette onlar bilir ve elbette sen de bu güruha dahilsin. Fakat lütfen artık kaynak yok, yazı yok demeyin arkadaşlar. Bu işi yapıyorsanız demeyin bari.
    Diğer yazılarını da bekliyoruz :) Başarılarının devamını dilerim.

    • Selam, içerikleri ve konu hakkındaki bilgilerimi zamanla ve adım adım açıklayacağım. Hepsini tek makalede de anlatabilirdim ki bu benim için iyi olmaz. Çünkü elimde SEO hakkında konu kalmamış olur.

Yorum Yaz

срочный займ