Google Hummingbird SEO Calışmalarımı Etkiler mi? | NSM

Google Hummingbird SEO Calışmalarımı Etkiler mi?

Google'ın yeni algoritması

Bu aralar çokça sorulan bir soru oldu bu: Google yeni bir algoritma çıkarmış, arkadaşımın sitesi düşüş yaşadı acaba sebebi Hummingbird mü? Ya da daha önceleri SEO çalışması yapmıştık yeni algoritma bunu etkiler mi? Hatta şöylesini bile dediler; artık SEO yapınca düşüyormuşuz.

Öncelikle size Google’ın neden Hummingbird algoritmasına ihtiyaç duyduğunu açıklayacağım. Sonrasında ise Hummingbird’ü nasıl lehimize kullanacağımızı ve SEO çalışmalarımızda ne gibi değişiklikler yapmamız gerektiğinden bahsedeceğim.

Diyelim ki elimizde URL yapısı olarak çok iyi bir web alanı var. Adı da www.ucakbileti.com olsun. Ben zamanında sektörün bu tür bir linke ihtiyaç duyacağını öngörmüş ve bu alan adını alıp içine index atmışım. Siz de Türk Hava Yolları’sınız. Her ne kadar güçlü ve iyi SEO çalışması yapsanız da eğer ben indeximi uzun süre önce atmışsam Adwords reklamı vermeden “uçak bileti” kelimesinde üste benim üstüme çıkmanız çok zor olur ki 2 ay öncesine kadar böyleydi.

Sitemi güncellemiyorum, uçak bileti ile ilgili bir satış panelim yok hatta uçak bileti ile ilgili bir yazım bile yok. Ancak alan adamın bana sağladığı avantaj sayesinde sizin sürekli güncellenen ve uçak bileti satışı yaptığınız sitenizle yarışabiliyorum. İşte Google bu durumu ortadan kaldırabilmek için Hummingbird’ü tasarladı.

Hummingbird, alan adı avantajını ortadan kaldırarak web sitelerinin içerikleri ile yükselmelerini sağlayan bir algoritmadır. Eğer sitenizi güncellemiyorsanız yani sürekli taze içerik üretmiyorsanız o zaman siz arama sorgularının ihtiyaçlarını karşılayamazsınız. Böylece herhangi bir anahtar kelimede üst sıralarda yer almanıza ihtiyaç yok. Ancak ne kadar fazla içerik yaratır, bu içeriklerdeki anahtar kelime yoğunluklarını da ne kadar zenginleştirirseniz Google sizi bir o kadar sever.

Peki, SEO ile Hummingbird arasında nasıl bir ilişki kurmalıyız? Eğer SEO çalışması yaptığınız bir web siteniz varsa mümkünse her gün içerik üretip yayınlamalarını sağlayın. Çünkü sizin linkleme çalışması yaptığınız site güncellenmiyorsa şöyle bir durum oluşacaktır: Bir web sitesi düşünün ki birileri onun hakkında konuşuyor. Yani SEO dilinde başka web siteleri bu siteye link çıkıyor. Fakat konuşulan bu web sitesi güncellenmiyor yani ağzını açmıyor. O zaman Google burada doğru olmayan bir şeyler var deyip, sizin SEO çalışmalarınız sayesinde edindiğiniz ivmenin açısını daraltabilir hatta daraltıyor. O yüzden SEO çalışması yapılan sitenin sürekli güncelleniyor olması lazım.

Şimdi SEO yaparken bu algoritmayı nasıl lehimize kullanacağımızdan bahsedelim biraz. Biz SEO uzmanları linkleme çalışması yaparken linkleri makalelerin içine yerleştiririz. Gerçi çok ünlü bir SEO şirketlerinden bir tanesi paravan bloglar açıp link çıkışları yapmaktaymış. Siz onlardan olmayın.

Linkleri yerleştirdiğiniz makalelerin kelime sayısını arttırmalı ve bu kelimeleri de olabildiğince anahtar kelimelerle donatmalıyız. Ve linkleri genellikle farklı sayfalara yönlendirmeliyiz ki içerik açısından Google’ı tatmin etsin.

Görünen o ki Google, Hummingbird sayesinde web sitelerini er meydanında görmek istiyor. Bol sorgulu günler dilerim.

Yorum

  • Google Hummingbird rekabeti güçlü anahtar kelimeleri filitreleyip Adwordse yönlendirme çabası içinde olan bir güncelleme.Suçlu suçsuz bu anahtar kelimeleri barındıran tüm siteleri geriye atarak,Boş,kopya ve kendi servislerini barındıran tuhaf tuhaf sayfaları ilk sıralara yerleştirmiştir.Google yi bizler tekel yapıp ilah gibi taptık.Kendi arama motorunu katletti yüzüne gözüne bulaştırdı.Google ye bakarsak tüm Kurumsal Siteler Ve Firma siteleri güme gidecek.Örneğin SGK sitesinde ne gibi bir roman tarzı cümleler kullanılabilirki yada peynir satan bir firma hergün peynir hakkında ne gibi bir güncelleme yapabilir.Google Artık arama motoru değil internetten satış yapan bir sitedir.

  • Bu sistem çok isabetli olmuş,on yıl önce alan adı aldı diye güncel olmayan bilgilerle ilk sırada çıkması mantıklı değildi zaten.

Yorum Yaz

срочный займ