Google Panda Algoritması ve SEO'ya Etkisi | NSM

Google Panda Algoritması ve SEO’ya Etkisi

Google Panda

Google Panda kimdir? Nasıl işimize yarar? Ne zaman ortaya çıktı? Bizim için gerçekten bu kadar önemli mi acaba? Evet, çok önemli. Hatta çok çok önemli diyebilirim. Öyleyse, Google Panda’nın nasıl bir algoritma olduğunu beraber inceleyelim.

Google arama sonuçlarını basit ve ücretsiz hale getirmek için;  24 Şubat 2011 tarihinde Google Panda dünyaya geldi. En büyük amacı; spamdan, düşük kaliteli içeriklerden, düşük kaliteli baclink’ten arındırır; kopya içerikleri yakalar ve yakaladığı zaman siteyi anında geriye doğru atar. Böylece sitenizi de değerlendirmiş olur ve Google bununla ilgili bilgi verir.

Panda

Öyleyse kimdir bu panda? Neden ortaya çıktı?

Google arama motoru algoritması olarak ortaya çıkan Google pandada içerik önemini daha da arttırmış durumda. Kopya içeriklerinin olmamasına dikkat etmek zorundayız yoksa panda bizi anında spamlıyor.

Reklam verenler için de aslında kopya içeriklerinin engelleniyor olması çok önemli. Bütçelerini daha verimli kullanmış olacaklar. Google; kullanıcıların aradıkları kelimelere göre de kendi içinde sıralama oluşturuyor. Anlamsız olan içerikleri de geriye atar.

Gelişen teknoloji ile beraber Google Panda da sürekli güncelleniyor. Toplamda 27 Panda güncellemesi yayınlandı. 4.1 Panda güncellemesi olarak 25 Eylül 2014 yılında son güncellemesi çıktı. Her güncellemesi sonrasında sitelerin ziyaretçi sayısında düşmeler oluyor ancak doğru içeriklere sahip olan siteler için trafiği yeniden çekmeye başlayacaktır. Bu güncelleme ile beraber daha önceden kullanılan ilgili yakın içerikleri özel etiket mantığı ile getiren haber sitelerinde eski tarihli haberlerde gösteriliyordu ancak artık gösterilmiyor. Kullanıcının oturum kaydı tutularak kullanıcının ilgi alanı tespit edilip bu doğrultuda ona uygun haberler çıkartılıyor. Google Panda diğer özelliği ise; sitenizde hangi alanda yayın yapıyorsanız o alanın dışına çıkmayın der ve izin de vermez size.

Panda 4.01

Güncellemelerden olumsuz etkilenmemek için neler yapmalıyız?

  • İçeriklerin kaliteli ve özgün olmasına dikkat etmeliyiz
  • İçerikleri oluştururken kullanıcının deneyimine göre düşünüp oluşturmak gerekiyor
  • Açılış sayfasının hızlı olmasına önem verin
  • Google Webmaster Tools hesabınızda tarama hatalarını kontrol edin ki linklerde özellikle kırılmalar olmasın
  • Link verirken çok fazla link çıkılmamış olmasına dikkat etmeliyiz. Bir sayfada en fazla üç tane linkleme çalışmasına gidilmelidir.
  • Ziyaretçinin sitede kalma süresi. Site içerisinde kalma süresi ne kadar az olursa o kadar sitenin zararına bir durum söz konusu olmuş olur. Zaman içerisinde Google bu sayfayı geriye doğru atar.

Spam İçerik

Google arama sonuçları SEO açısından çok önemli hatta SEO için olmazsa olmazları arasındadır. Yazılan yazıların ne zaman yazıldığını, ne yazıldığını Google bilir. Bu yüzden içeriklerin, yapılan yorumların özgün olması fazlasıyla önemli aksi halde Google bir polis gibi anında bizi yakılıyor ve arama sonuçları dışına atıyor :) üst sıralarda yer almak istiyorsak etik kurallar içerisinde yani ahlaklı bir şekilde davranıyor olmalıyız. Aksi davranışımızın durumunda Google fark edene kadar üst sıralarda olabiliriz ancak sonrasında hiç sansımız yok. Google Panda’nın bu kadar çok konuşulmasının en büyük sebebi ortalığı tozu dumana katmış olmasından ötürü. Belki de beklenilenin üzerinde müdahale ettiği için çok fazla konuşuluyor ve her geçen gün etkisini daha fazla arttırıyor. Ve hatta fazlasıyla da korku rüzgârları estiriyor.

İçeriğin bizim için ne kadar önemli bir rol oynadığını ve özgün olmasına önem vermemiz gerektiğini çok iyi bilerek içeriklerimiz oluşturmaya özen göstermeliyiz. Yoksa panda bizi yakalar :)

Yorum

Yorum Yaz