Neden Bir Site Haritasına İhtiyaç Duyarız? | NSM

Neden Bir Site Haritasına İhtiyaç Duyarız?

Site Haritası Ne İşe Yarar

İnternet, kendisi ile kullanıcıları arasında çeşitli protokoller ve kurallar çerçevesinde iletişim kuran muazzam bir ağ sistemidir. Örneğin, sayfasında bulunduğunuz web sitesinin sizinle iletişimini biçimlendiren HTTP protokolü vardır ya da bir web sitesinin yazılımının bazı global ölçütlere uygun olup olmadığını sorgulayan W3C standartları bulunur.

İnternet sitelerine ve onların da kullanıcılara uyguladığı protokoller olduğu gibi arama motorlarının da tüm dijital ve çevrim içi ağı tararken yararlandığı bazı standartlar bulunur. Bu standartlar sayesinde arama motorları, web sitelerini çeşitli anahtar kelimelerde olması gerektikleri sayfalarda konumlarlar.  Biz SEO uzmanları bu kurallara metrik deriz, parametre deriz. Hatta “Google web sitelerini 250 civarı farklı metrik kullanarak sıralar.” Cümlesi dillere pelesenk olmuştur. Pelesenk olması yanlış olduğu anlamına gelmez tabi.

SEO danışmanı ya da uzmanı denilen kişiler, Google’ın web sitelerini sıralarken kullandığı algoritmaları bilen ve SEO çalışması yaptığı web sitesini bu algoritmalarca düzenlemeye çalışan kişilerdir. Yani, Google’ın web sitesini neye göre konumlandırdığını bilir ve onu manipüle eder, yönlendirir.

Tıpkı SEO çalışmalarında olduğu gibi, Google’ın web sitemizi neye göre okuması ve taraması gerektiğini de düzenleyebiliriz. Tahmin edebileceğiniz gibi, bunu site haritaları sayesinde yapıyoruz. Peki, ya yapmazsak? Ya Google’a karışmaz ve sitemizi kendince uygun gördüğü şekilde taramasını istersek? Akışına bırakırsak?

Öncelikle, site haritası kullanmazsak karşılaşabileceğimiz senaryolar üzerine konuşalım. Böylece site haritalarının ne işe yaradıklarını daha iyi anlayabiliriz.

Google, web sitelerinin sayfalarını sol baştan taramaya başlar ve bizim web sitelerimizde sol üstte genelde logo olur. Halbuki, logo yerine mottonuzu ya da sizi tarif eden kısa bir cümleyi sol üstte koymanız her zaman daha iyi olacaktır.  Örneğin, e-ticaret sitesiyseniz “Güvenli Alışveriş”, haber siteleri için de “Güncel Haberler”, “En Doğru Haber” gibi metinler düşünülebilir. Hele ki bu metne bir sayfa bağlar yani link verirseniz tadından yenmez. Böylece bir türlü ana sayfanızda geçirmediğiniz bazı anahtar kelimeleri ve içerikleri bu metne bağladığınız sayfa içinde geçirmeniz mümkün olur.

Kendince ve tamamıyla “Hür iradesi” ile web sitesini tarayan Google, elbette site haritasının olduğu senaryoya göre biraz daha geç bitirecektir işini. Çünkü bizler site haritası ile Google’a neyi nasıl tarayıp nerede konumlandıracağı hakkında bilgileri hazır olarak veririz. Site haritası koymadığımızda Google’ın bunu kendi kendine düşünmesi gerecektir, o da biraz zaman alır. Ayrıca site haritanız olmadığında, yüklediğiniz yeni içeriklerin Google’da dizin alması, site haritası olan bir web sitesine göre daha uzun sürecektir. Çünkü site haritaları sayesinde web sitesi sahipleri, Google’a hangi içeriğini ne kadar sıklıkla tarayabileceğini belirtebilirler.

Yukarıda bahsettiklerimin yanında, site haritası kurulmazsa ve Google’a tanıtılmazsa ortaya çıkacak durumlar arasında en istenmeyeni ne olabilir? Sizlerle, geçen sene SEO danışmanlığını yaptığım bir markada karşılaştığımız durumu paylaşayım. Örneği nedensosyalmedya.com üzerinden vereceğim.

Site Haritası Olmama Durumu Örneği

Üstte sizlerle paylaştığım görseli incelediğinizde “Sosyal Medya Yönetimi” kategorisi ve altında açılan menüde yer alan alt kategorileri görüyorsunuz. Ana ve alt kategoriler olmak üzere, hepsi tıklanabilir durumda. Yani her birisinin kendi sayfası var ve tahmin edersiniz ki “Sosyal Medya Yönetimi” ana kategorisi altındaki tüm kategorilerin (Facebook, Twitter, Youtube vs.) içeriklerine de sahip olduğu için içerik açısından diğer alt kategorilere göre daha zengin. Örneğin, “Linkedin” alt kategorisine tıklarsanız yalnızca 1 makaleyle karşılaşacaksınız ancak “Sosyal Medya Yönetimi” nin altında toplam 28 makale bulunmakta. -Görseli tam olarak anladığımıza göre devam ediyorum.-

Geçen sene karşılaşılan durum şuydu: Marka sahibi Google’a “Sosyal Medya Yönetimi” yazdığında, ilk sayfada bir alt kategori olan “Linkedin | NSM” sayfası çıkmasına karşın “Sosyal Medya Yönetimi | NSM” sayfası 4. Sayfada çıkıyordu. Yani, aratılan anahtar kelime grubu sayfanın başlığında geçmemesine ve içinde yalnızca 1 makale olmasına rağmen “Linkedin” alt kategorisi, içinde 28 adet makale bulunan ve başlığında aratılan anahtar kelime grubu bulunan “Sosyal Medya Yönetimi” sayfasından daha üstte yer alıyordu. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Bu durumun birden fazla açıklaması olabilir elbette. “Linkedin | NSM” sayfası “Sosyal Medya Yönetimi” anahtar kelime grubunda linklenmiş olabilir mesela ya da “Sosyal Medya Yönetimi | NSM” ana kategorisine göre daha fazla ziyaret edilen bir sayfadır. Hatta “Sosyal Medya Yönetimi | NSM” sayfasına anti SEO çalışması bile yapılmış olabilir.

Ancak bunların hiçbiri değildi..

Bu karmaşanın sebebi site haritası çıktı.

Site haritası ile biz site sahipleri, Google’a sitemizde gezinirken kullanması gereken yolu söyleriz. Eğer biz bir şey söylememişsek Google kendi bildiği yolla tarar ve bizim için önemli olan bir içerik ya da kategori onun için o kadar da önemli olamayabilir. Ancak site haritası kullanırsak kategori, alt kategori, etiket gibi sayfaları önem derecelerine puanlayabilir ve bunu Google’ın bilmesini sağlayabiliriz.

Bu örnekte de gördüğümüz üzere, site haritaları bazı durumlarda lazım olabiliyor. Ancak bu demek değil ki site haritası olmadan SEO yapılmaz ya da site Google’da üst sıralarda görüntülenmez. Bir site haritasına sahip olmayıp da Google’dan çok yüksek organik trafik sağlayan siteler mevcuttur.

Bu konuyla alakalı bir sonraki makalemde, site haritalarının teknik olarak tasarlanması ve Google tarafını konuşuyor olacağız. Bu arada sizler SEO ile ilgili farklı konu başlıklarını incelemek isterseniz, “SEO’ya uygun URL yapıları” nı merak edebileceğinizi düşündüm.

Yorum

  • Merhaba. Yazınız oldukça anlaşılır ve faydalı bir yazı. Okurken kafama b,r şey takıldı. Benim bir WordPress sitem var. Sitemin kapsamı gereği alt kategorilerim çok fazla. Bu yüzden de seo analizi yaparken iç link sayısı 200 küsur tane çıkıyor. Bu konu bir sorun mudur sizce? Eğer öyleyse ne gibi bir önlem ile bu işten yırtabilirim. Şimdiden teşekkürler.

    • Merhabalar, eğer ki tüm kategorilerinizi içerikle yeteri kadar doyurabilirseniz herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak ben şu an sitenizin Google indexini kontrol ettiğim de web sitesinizin Google botlarına kapalı olduğunu görüyorum. Zaten bu haliyle Google’dan organik trafik alamazsınız.

      • Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bunun dışında bahsettiğiniz Google botlarına kapalı olma durumunu nasıl düzeltebilirim? O konuda da yardımcı olabilir misiniz?

Yorum Yaz

срочный займ