SEO’da URL Yapıları Üzerine | NSM

SEO’da URL Yapıları Üzerine

SEO Uyumlu URL Yapısı

Arama Motoru Optimizasyonu’nda web sitelerinin dikkat etmesi gereken belki de en önemli parametrelerden bir tanesi URL yapılarıdır. Bu yapılar web sitenizin arama motorlarınca dizinlenmesi konusunda neredeyse omurga görevi görürler.

Web sitenizin içerik ürettiği konuları Google’da arattığınızda, index almış sayfaların URL yapılarını kontrol edelim.

SEO Örnek URL YapılarıGördüğünüz gibi arattığımız anahtar kelimeler, sitelerin URL’lerinde geçmekte. Yani, web sitemizi belirli kelimelerde Google arama sonuçlarında üst sıralarda konumlamak istiyorsak, o kelime ya da kelime gruplarının ilgili sayfamızın URL’sinde bulunmasına özen göstermeliyiz. Sizler de kontrol ettiğiniz de göreceksiniz ki, URL yapısında dizinlenmek istediği anahtar kelimeleri kullanan siteler diğerlerine göre genelde daha üst sıralarda konumlamakta.

URL yapılarının optimize edilmesi konusuna geçmeden önce URL’yi ve onu oluşturan yapıtaşlarını incelemek gerek.

URL Yapı taşları

URL’ler web dünyasının başlangıcından beri, istenilen web sitesini nitelemek için kullanılan ve o web sitesinin dijitaldeki adını, duruşunu, internetteki konumunu temsil eden yapılardır. Basit bir URL’de aşağıda verilen yapı taşları bulunmaktadır.

URL NedirHTTP (HyperText Transfer Protocol)

Spesifik bir kaynakta bulunan ve bilgilerin ortak kullanıma açık şekilde dağıtılabilmesi için uygulanan bir web iletişim kuralıdır. ”World Wide Web” üzerinde yer alan tüm bilgilerin girişi, ham verinin taşınması, uygulamalı bilgi sistemleri ve kullanıcı ara yüzlerinin güncellenmesi gibi konular HTTP kurallarıyla yapılmaktadır. Özellikle E-ticaret sitelerinin sayısının artmasıyla birlikte, son yıllarda bu kurala ek olarak –s takısı gelmektedir ve bu kuralın adı HTTPS’tir. Açılımı “Secure HyperText Transfer Protocol” olan HTTPS, bilinen HTTP kuralına “SSL” kuralının eklenmesiyle oluşturulmuştur.

SSL (Secure Sockets Layer) kuralı aslında web sitenize entegre edebileceğiniz ve sitenizin sunucusu ile son kullanıcıları arasındaki bilgilerin başkaları tarafından okunamayacak ve öğrenilemeyecek şekilde nasıl aktarılacağını belirleyen bir sertifikadır. En basit haliyle örneklendirmek gerekirse, web sitenizin satın alma sayfasında bulunan ve banka kartı bilgilerini giren bir kişinin bastığı “5” harfi, dijital ortamda 3. Kişiler tarafından görüntülenmeye çalışıldığında “a268wg57g42yr5ntm5et54seg3332” gibi gözükecektir. Elbette SSL sertifikasının karmaşıklığı “Bit”ine göre değişiklik göstermektedir. (40 Bit, 120 Bit vb.)

Alan Adı (Domain Name)

İnternet sitenizin web dünyasındaki adresine alan adı denir. Öncelikle her zaman geçerliliğini koruyan bazı alan adı parametrelerine göz atalım.

Web dünyasında marka bilinirliği alan adıyla başlar. O yüzden akılda kalıcı ve kısa alan adları diğerlerine göre daha avantajlıdır. Ayrıca Google kısa URL’yi sever. Çünkü botları hem daha az yorulurlar, hem de arama sonuçlarında uzun URL’leri konumlandırmak her zaman zor olmuştur. (Tabi bu durumu “Bread Crumbs” gibi bazı tekniklerle süspanse edebilirsiniz.)

Bunların yanında 2012 öncesine göre daha az etkisi olmakla birlikte arama sorguları ile alan adı eşleşmesi de hala önemlidir. (Exact Match Domains)

Google’da sorgulanan anahtar kelime ile bu kelimenin “Domain Name”de bulunması, web sitenizin o kelime ya da kelime grubunda üst sıralarda yer almasında ayırt edici bir özelliktir. Örnek olarak, nedensosyalmedya.com un “Sosyal Medya” kelime grubunu içeren sorgularda dizinlenmesi ve yükselmesi diğer anahtar kelimelere göre bir tık daha kolay olur.

Domain uzantıları (Com, net, info, club, love, co.uk) da Google sıralamasını etkileyen önemli parametrelerin başında gelmekte. Yapılan araştırmalar sonucunda, Google’da indekslenen alan adlarının %85’ine yakını hala “.com” uzatılıdır.

Kategori, Alt Kategori ve Derinlik

URL yapılarının SEO’ya uyumluluğunda tartışma yaratan ve birbirinden farklı tekniklerin uygulandığı yapı taşları olarak düşünebiliriz. Bu yapı taşlarının nasıl kullanılacağını incelemeden önce ne olduklarına bakalım.

a) Kategori

Web sitenizde yer alan içeriklerin gruplanmasında ve genel bir başlık altında bulunmasında kullanılan yapılardır. Bir E-ticaret sitesinde; buzdolabı, mutfak robotu gibi ürünlerin “Beyaz Eşya” kategorisinin altında bulunması, bu duruma örnek olarak verilebilir.

b) Alt Kategori

Sitenizde görünen kategori ya da kategorilerin altında yer alan başlıkların belirtilmesi olarak düşünebilirsiniz. Yani “Beyaz Eşya” kategorisinin üzerine geldiğinizde, “Buzdolapları, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, fırınlar” gibi alt başlıkların bulunmasıdır.

c) Derinlik

Web sitenizde bulunan kategori, alt kategori ve sayfaların URL yapınızda gösterilme tekniği “Domain Depth” olarak bilinir. Yani belirli bir sayfada, URL’de bulunan kırılım sayısıdır.

Alan Adı Derinlik Örneği

Yukarıda konuştuğumuz üç parametrenin nasıl kullanılması gerektiğine ve örneklerine değinmemiz gerekirse, alan adı alt sayfalarında en çok kullanılan 3 farklı yöntemden bahsetmemiz yetecektir. Örneğin, NSM’nin ana sayfasına gidelim ve sırasıyla Sosyal Medya Yönetimi > Instagram > Instagram Carousel Ads sayfalarına tıklayalım. Aşağıda sizlerle, URL yapılarında kullanılan 3 farklı tekniği paylaşıyorum.

URL Yapıları Çeşitleri

Yukarıda gördüğünüz 3 örnek de, web sitelerinin URL yapıları ve kategorilendirmeleri oluşturulurken karşımıza çıkan örneklerden. Kırmızı ve mavi renkle belirttiğim örneklerde, sayfaların her biri kategorilendirmeden bağımsız olarak belirtilmiş. Bu tip URL yapılarında sorun, aynı isme sahip 1’den fazla sayfa adı olduğunda karşımıza çıkmakta. Örneğin, “Sosyal Medya Yönetimi” adında bir kategoriniz olduğunu düşünün. Eğer ki daha sonrasında “Sosyal Medya Yönetimi” adında bir makale yazarsanız ve kategoriniz ile aynı adı taşıdığını fark etmezseniz URL yapısının şöyle olması muhtemeldir; http://www.nedensosyalmedya.com/sosyal-medya-yonetimi-2 . Ayrıca bu şekilde bir URL yapılandırmanız varsa, oluşturduğunuz yeni içerikler ana kategorilerinizi zenginleştirmeyebilirler.

Bu konuda Google’ın botlarının, takip ettiği yolu URL’de görmek istediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bunu da 3. örnekte rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Peki, yukarıda Google’ın uzun URL sevmediğini söylemiştik. 3. örneği sitemizde uygularsak, URL’lerin uzunluğu konusunda ne yapabiliriz?

Bu durumda tercih edeceğiniz yöntem “Bread Crumbs” olacaktır. Bu tekniğin çıktılarını ve kendisini aslında çoğu web sitesinde ya da Google arama sonuçlarında görmüş olmalısınız. Aşağıdaki resimde, iki ekran görüntüsü ile hatırlatmaya çalışacağım.

Bread Crumbs Örneği

Gördüğünüz gibi, “Bread Crumbs”ı kullanarak arama motorlarındaki sonuçlarınızın URL yapılarını kısaltabiliyorsunuz. Hem bu şekilde dizinlenen URL’ler diğerlerine göre her zaman daha ilgi çekici gözükür ve bu da organik sonuçlardaki tıklanma oranlarınızı etkiler.

Sayfa Adları vs Veri Tabanı ID’leri

Özellikle e-ticaret sitelerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bir ürünün bulunduğu sayfayı ziyaret ettiğinizde, web sitesi o ürünü veri tabanındaki ID numarası ile çağırır ve bu numara da URL’de belirir. Örneğin, http://www.siteniz.com/beyaz-esya/samsung yerine http://www.siteniz.com/ MLWSS158209/UrunDetay/33561/10625220 gibi bir yapıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu tür URL yapılarında sorun, Google’ın URL’nizde belirttiğiniz ID numaranızın veri tabanınızda hangi ürünü temsil ettiğini bilmemesinden kaynaklanır. Elbette ki sayfa üzerindeki Title, Description, Meta Keywords gibi yardımcı site içi optimizasyon parametreleri ile bulunduğu sayfada hangi ürünün olduğunu anlar ancak sitenizi, ürünün adını URL’sinde belirtmiş sitelerin gerisinde konumlar.

Alt Alan Adı mı? Alt Sayfa mı? (Subdomain vs Subfolder)

Subdomain vs SubfolderBu konuda şunu söylemek yeterli olacaktır: “Subdomain”ler her ne kadar web sitenizin adresinde bulunsa da farklı siteler olarak algılanırlar. Yani blog sayfanızı web sitenizin “Subdomain”ine kurmanızın ve sürekli güncellemenizin ana “Domain”inize hiçbir etkisi yoktur. Özellikle e-ticaret siteleri Google Hummingbird botunun çıkmasıyla birlikte sıra kaybetmemek ve sitelerini sürekli güncel tutabilmek adına blog sayfaları kurdular ancak bu sayfayı “Subdomain”e alanlar sıra kaybetmeye devam ettiler. Bu durumu kendiniz de aşağıda gözlemleyebilirsiniz. Aynı sitenin hem ana alan adının hem de alt alan adının Google dizin durumunu inceleyelim.

Trendyol Blog Örneği

Görüldüğü üzere, Google bir web sitesinin alt sayfası ile alt alan adını birbirinden farklı siteler olarak algılamakta -Sonuç sayısından da görebilirsiniz-. Bu yüzden sizler de web sitenizin arama motorları tarafında güncel kalmasını istiyorsanız, oluşturacağınız blog konseptini alt alan adı değil de alt sayfada konumlandırmaya çalışın.

Elbette URL yapıları ve SEO’ya etkisi üzerine söylenebilecek daha çok şey bulunmakta. Sonraki makalelerimde elimden geldiğince bu konu üzerinde durmaya çalışacağım.

Yorum

 • Çok başarılı bir yazı teşekkürler.Peki blogger url yapısı hakkında ne düşünüyorsunuz? . com/2015/04 tarih kısmına dokunamıyoruz.

  • Blogger bir Google ürünü olduğundan, bu yapıda SEO çalışmaları daha farklı oluyor. URL kısmının bir önemi olmaksızın, Google kendi ürününü daha ön planda tutuyor. Dokunmasak da yeteri kadar avantajlı.

 • Merhaba hocam.
  Makelenizde Url de domain.com/kategori/altkategori/konu şeklinde bir yöntem daha faydalı olacağıni anladım.
  Ben domain.com/konu/id şeklinde yapiyordum. Google konu başlığını daha çok alsın diye. Bu mantık doğru değil o zaman degilmi

  • Domain.com/kategori/altkategori/konu şeklinde vermiş olduğunuz örneği => domain.com/baslik/altbaslik/makale şeklinde örneklendirmenin daha yararlı olacağını düşünmekteyim.

   Buradaki söz konusu mantık hiyerarşik yapıyı oluşturmaktır. İlk önce ne yaptığımızı, sonra ise onun hangi şekillerde tanımlandığını belirtmiş oluruz.

 • Merhaba, hiç bir yerde olmayan güzel bilgiler için teşekkürler.
  Benim bir sorum olacak beyazesya adında bir alan adı aldığımızda Beyaz Eşya adında ana kategori oluşturup onun altına da Buzdolabı, Çamaşır makinesi alt kategorileri açmak mı daha faydalıdır yoksa zaten alan adında geçiyor Beyaz Eşyanın ana katogiride olması zarar verir. Direk Buzdolabı, Çamaşır makinesi diye ana kategori mi oluşturmalıyız.
  Teşekkürler.

 • Seo konusunda çok faydalı bir teknik olmuş ne zamandır bunu yapmayı araştırıyordum çok teşekkürler sizin sayenizde yapabildim gerçekten çok teşekkürler.

Yorum Yaz