SEO’da İçerik Optimizasyonu | NSM

SEO’da İçerik Optimizasyonu

İçerik optimizasyonu nasıl yapılır?

Arama motoru optimizasyonunun suyu, ekmeği orijinal ve taze içeriktir. SEO uzmanlarının bildiği tüm tekniklerin doğru bir şekilde uygulanması için optimizasyonu yapılacak sitenin belirli bir doygunlukta içeriğe sahip olması şarttır. Hatta içeriğin de optimizasyonunun yapılmasının gerekliliği son Google güncellemelerinden sonra (ki bunlar Google Penguin ve Full Transparency oluyor) en önemli SEO adımını oluşturmaktadır.

Klasik ve bilinen SEO tekniklerini kullanmasanız bile iyi optimize edilmiş orijinal içerikle Google’da yükselebileceğinizi biliyor musunuz? Elbette SEO yöntemleri ve SEO danışmanlığı gibi yardımcı ve alternatif başlıklara başvurarak da sitenizin Google’da organik olarak yükselmesini sağlayabilirsiniz ancak sitenizi metinlerle güncellemeniz de sıralamanızı yükseltmek için yeterlidir.

“SEO uyumlu makale” cümlesi SEO uzmanlarının çokça kullandığı kalıplardan bir tanesidir. Peki, nedir SEO uyumlu makale? SEO uyumlu makale yani içerik optimizasyonu yapılmış makale: Anahtar kelimelerle donatılmış, belirli bir kelime sayısının üzerinde, içerisinde görsel ve video barındıran, stratejik başlığı ve başlığına uygun linkiyle yayımlanmış, eğer içerisinde başka sitelere verilmiş “Anchor” link barındırıyorsa çoğunlukla “Nofollow” şeklinde atanmış kelimeleri içeren, arama motorlarının tararken keyif aldığı makalelerdir. Bahsettiğim maddeleri sırasıyla inceleyelim.

Anahtar kelimelerle donatılmış bir makaleden kastım Google Adwords Keywords Tool kullanılarak hakkında içerik üretilen kelimelerin Google’da nasıl arandığının belirlenmesidir yani LSI. Sosyal medya ile ilgili bir makale yazıyoruz diyelim. Google Adwords Keywords Tool’a Sosyal medya yazdığımda pazarlama, sosyal medyanın, sosyal media, reklam ajansi kelime grupları en çok aranan ilk 4 başlık şeklinde sıralanıyor. Siz de makalenizi oluştururken burada gösterilen kelimeleri çokça kullanmalısınız. Hatta elinizden geliyorsa tüm kelimeleri kullanarak bir makale yazın. Göreceksiniz ki bir süre sonra sitenizin en çok okunan makaleleri arasında yer alacak.

Kelime sayısı ise tamamıyla içinde bulunduğunuz sektörün içerikleri incelendikten sonra belirlenebilecek bir sayıdır. Fakat siz yine de 350 ile 450 kelime sayısı bandının olabildiğince içinde yer almaya özen gösterin.

Görseller ve videolar içeriğin çeşitlendirilmesi kullanılan güçlü yardımcılardandır. Her içeriğiniz için olmasa da ara sıra bazılarını yaratırken bu yardımcıları kullanmalısınız.

Stratejik başlıktan kastım; eğer sosyal medya ile ilgili bir makale yazıyorsanız başlığında “Sosyal”, “Medya” ya da “Sosyal Medya” kelimelerini geçirmeye çalışın. Fakat yalnızca bunlar yer almasın çünkü başlık çeşitliliği çok önemlidir. İçeriğin linkini de başlığa uygun bir şekilde belirlerseniz bu kısmı da başarıyla tamamlamış oluyorsunuz.

Geriye anchor link konusu kalıyor. Yazdığınız makalenin içerisinde anlaşılmasına yardımcı olmak için başka bir siteye link vermeniz gerekiyorsa bu linki “Nofollow” şekilde vermelisiniz. Nofollow link arama motorlarına der ki: Bu linki verdiğimi görmezden gel. Linki verdiğiniz sitenin değerleri Google gözünde iyi değilse bu sizin sitenizin de pozisyon kaybetmesine sebep olabilir. Tabi ki sıra kaybetmek istemeyiz :)

1 Yorum

Yorum Yaz

срочный займ