Video İçerikli Sitelerde SEO Çalışması | NSM

Video İçerikli Sitelerde SEO Çalışması

Video SEO

Video paylaşımlı sitelerde SEO nasıl yapılır? Video içerikli sitenizi üst sıralara çıkaracak faktörler nelerdir?

Video paylaşımlı sitelerde kullanılan videoların genellikle kopya olması nedeniyle bu sitelerdeki SEO çalışması diğer sitelere oranla daha zor yapılmaktadır. Ayrıca video paylaşımlı siteler üretim açısından en verimsiz yayın grubu konumunda bulunurlar. Bu konum SEO ile ilgili de bazı problemleri beraberinde getirir. Kopya videoların boyutu, başlığı, süresi ve genellikle kaynağının da aynı olması, sitelerin kopya içerik algısından dolayı yükselememesine neden olur. Tüm bunların yanında, Google video içerikleri her ne kadar tanımlayabilip dizinlese de metin içeriklerle desteklenmeyen sayfaların işi her zaman biraz daha zor olacaktır.

Video paylaşımlı sitelerde en önemli özelliklerin başında video kalitesi gelir. Kaliteden asla ödün vermeyin. Eğer video içerik kalitesiz olursa ziyaretçide iyi bir izlenim bırakmaz ve paylaşılma ihtimalini çok düşürür.

SEO açısından oldukça önemli olan video içeriğin sahip olduğu SEO kurallarına bir göz atalım.

Title, Description ve Etiket Bilgilerinin Videoya Uygun Olarak Yazılması

Video hazırlanırken uzun ve olabildiğine açıklayıcı bir başlık, aynı zamanda planlanan anahtar kelimelerin de başlığa dahil edilmesi SEO açısından oldukça yararlı olabilmektedir. Description’da kullandığınız anahtar kelimeler arama motorlarının videonuza ulaşabilirliğini belirleyecektir. Doğru bir şekilde oluşturulmuş başlık ve description hazırladığınız videonun arama motorları tarafından bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır. Videonun yayınlandığı sayfada, videonun içeriğini kapsayan bir metin yayınlarsanız, deşifre işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Video sayfasını açıklayıcı bölümler oluşturularak, videoyu açıklayan ve video başlığına da uygun olan yazılar bu bölümlere eklenmelidir. Açıklama içeriğinin özgün olması önemlidir. Bu sayede kopyaların sebep olduğu olumsuz etkilerden korunmak mümkün olmaktadır. Video başlığının birincil olarak <h1>Başlık</h1> tanımlanması önemlidir. Buna ilaveten açıklama bölümündeki anahtar kelimelerin kullanılmasında h2 ve h3 başlıkları da oluşturulabilir.

Videonun URL yapısı video başlığını içermekle birlikte URL yapısının oldukça yalın olmasına dikkat edilmelidir. Ek olarak video linkinin belirli bir kategori altında olmadan,  direkt ana dizin üzerinden belirtilerek öneminin artırılması gerekmektedir.

Örnek olarak ;

domain/kategori/video.html yerine domain/video.html şeklinde ana dizine yakın olması URL’nin kalitesini artıracaktır.

Etiketler video içeriklerinin konusunu ifade eden anahtar kelimelerdir. Arama motorları tarafından daha kolay indekslenmenizi  ve daha kolay bulunabilirliğinizi sağlar. Bu da trafiği olumlu yönde etkiler. Etiketlerin açıklamayla ile ilgili olması etkilerini artıracaktır. Video sayfasından videoya ait ve videonun farklı şekillerde aranmasına yönelik linkler oluşturulması da etiketleri güçlendirir.

Videonuzun Kendi Hostunuzda Bulunması

Video, kaliteli bir içerik olması nedeniyle farklı bir sunucuda değil, sitenin kendi sunucusunda bulunmalıdır. Böyle kaliteli ve değerli bir içeriği bir web sitesine hediye etmeyelim. Bu konudaki görüşler de videoların Youtube gibi video içerik paylaşımı yapan web siteleri yerine kendi hostumuzda bulundurarak paylaşımın yapılması yönündedir. Ancak yapıyı bu şekilde kurgularsanız, hostunuz güçlü ve hızlı olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde siteniz oldukça yavaş yüklenecektir.

Video Site Haritası Oluşturulması

Video paylaşımlı sitelerin ayrı bir video site haritalarını sahip olmaları gerekir. Video site haritaları videoların bulunduğu açılış sayfalarını içerir. Böylece, Google aramalarının “Videolar” sekmesinde üst sıralarda dizinlenme olasılığınız artacaktır.

Kullanıcı Odaklı SEO

Öncelikle videonun yarattığı değerden bahsetmek gerek: Video dikkat çekici olmalı, kullanıcıları eğlendirmeli, onların sorularını yanıtlamalı, bunun yanında merak ettikleri konularda rehberlik edebilmelidir. Kullanıcı memnuniyetinin ve hemen çıkma oranı gibi metriklerin SEO açısından çok büyük avantaj sağlayabildiği asla unutulmamalıdır.

Videonun yorum alması, kullanıcının içerik ile doğrudan etkileşime geçmesi açısından büyük önem taşır. Bu sebeple kullanıcıların yorum yapabildiği alanların olması önemlidir. Sayfalarda yorum alanları oluşturulması, kullanıcıların yorum yapmasına ve kullanıcı kaynaklı içeriklerin gelişimine katkı sağlar.

Videoları içerikli sitelerde, videoların her biri için sosyal medya butonları oluşturulmalı ve otomatik paylaşma gerçekleştirmelidir. Videonuzun sosyal paylaşım ağlarında paylaşım alması, kullanıcıların videonuzu beğendiğini ve ona değer verdiğini gösterir. Bunların yanında, paylaşıldıkça sayfanın “Trust Rank”i yükselecektir.

Kullanıcılar aramakta oldukları soruya bir cevap bulduklarında konuyu terk etmek yerine daha ayrıntılı bir şekilde incelemek isterler. Özellikle bu cevabı video ile edinmişlerse bu etki çok daha güçlü olur. Burada kolay bir şekilde ulaşılan bilginin açlığı arttırması devreye giriyor demek mümkün.  Video bittiği halde aynı sayfada tekrar tekrar gösterilmeye devam etmesi, kullanıcı ve SEO çalışmaları açısından iyi sonuçlar vermeyecektir. Kullanıcı yeni bilgilere ulaşabileceği başka bir sayfaya yönelmek isteyecektir. Google ise yeni bir URL altında yeni bilgileri indekslemeyi tercih eder. Bunun için de sayfanın sağ tarafına konu ile ilgili en çok izlenen videoları sıralamak gerekir.

Arama sonuçlarında yükselmeniz, Google robotların özellikle metin ve video içeriklere verdiği yüksek değerden kaynaklanacaktır. Burada deşifreleri yeniden düzenleyerek blog yazısı olarak kullanmanız da oldukça işinize yarayabilir.

Video SEO açısından temel hedefiniz kullanıcıları kendi sitenize çekmek olmalıdır. Çalışmanızda en çok dikkat etmeniz gereken faktör budur. Akıllıca seçilmiş anahtar sözcükler kullanmak video kütüphaneniz ile daha fazla dönüşüm sağlamanıza olanak tanıyacaktır.

Genel olarak sıraladığımız bu maddeler, web sitesinde video içerik kullananlar için oldukça önemli.

Yorum

Yorum Yaz