Facebook Algoritması ve Değişimi | NSM

Facebook Algoritması ve Değişimi

Facebook Ana Akış

Son zamanlarda Facebook değişiklikleri sayesinde, bir çok işletme tamamen Facebook’un yeni düzenine nasıl ayak uyduracağını düşünüyor. Facebook sadece büyümekle kalmıyor, her geçen gün bir başka yenilik ile gittikçe gelişiyor.

Ne yapacağına karar vermeden önce Facebook’un taze stratejilerine yakından bir göz gezdirmek gerekli. Heralde Facebook algoritması değişikliği hiç bir kullanıcının gözünden kaçmamıştır. Çünkü değişim,farkına varılmayacak gibi değil.İşte tam da burada konuyu parça parça ele alıp değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum. Şöyle ki;

Sizi kim takip ediyor/tanısın istiyorsunuz?

Her ne kadar deneyim sahibi olsanız da bu kısım gerçekten de kafa karıştırıcı.Ancak iş alanınıza hakim biriyseniz ve aslında kendi ürün/hizmetinizden kimlerin yararlanmak/satın almak isteyeceğini biliyorsanız sonuç değişir.Bir kitleyi anlamadan ,içeriklerinizin ulaşacağı etkileşim oranı oldukça düşük olacak.Olası müşterinin hızla analizini yapmak çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse,bir güvenlik firmasında çalışıyorsanız,kitlenizi tanımak adına kendinize şu soruları yöneltmelisiniz;

Konut ya da ticari çözüm satış hizmetiniz var mı?

Konut-> alıcılar çoğunlukla hangi cinsiyette?

Kadın -> güvenliği artırmak için kendi kararını tetikleyen nedir?

Büyük bir segmenti kavradığınızda, daha küçük parçalarını tek tek ayırmanız bu tür sorularla daha da kolaylaşıyor. Bu şekilde hedefteki kişilere ulaşmak nasıl yaratıcı fikirlere ihtiyaç duyacağınızı az çok tahmin edebiliyorsunuz. İnsanları anlamak, olası kitleniz gibi düşünmek ve güven sağlamak, motive etmek basit gibi görünse de biraz araştırma ve deneyim gerektirir. Farkındalık yaratmak isterken korkutucu olmayın. İlgiçekici,eğlenceli içerikler her zaman daha çok cezbeder. Özetle müşterilerinizi ve olası hedef kitlenizi anlamadan asla Facebook’ta başarılı olunamaz. Onların “kim” olduklarını anlamak,onlar gibi düşünmek sizi rakiplerinizin bir adım önüne çıkarabilir.

Yoksa sen de mi hayatın markalardan ibaret olduğuna inananlardansın?

İşin aslı hiç kimse tüm gün markasının tanımını insanların gözüne gözüne sokan fan page sayfalarına takip etmek istemez. Peki, senin farkın ne? Duygusal mı yoksa eğlenceli içeriklere mi yer veriyorsun? Önerilerde mi bulunmak istersin yoksa eğitici paylaşımlar mı tercihin? Onlara başka sayfalarda bulamayacağı ve sizi cazip kılacak neler vaat ediyorsunuz öncelikle buna odaklanılmalı. Aksi takdirde sadece kendi reklamlarınızla dolu bir sayfanın yöneticisiyseniz, marka olarak insanları anlamadığınızı, ihtiyaçlarının umrunda olmadığını, çıkarcı olduğunuzu ve kimseyi umursamadığınızı düşündürür. İş ve egonun beraber aynı kayıkta denge sağlayabilmesi mümkün değil.Müşterilerinize ve beraberinde isminizi duyup gelecek ziyaretçilerinize özenle hazırlanmış, “bizi biz yapan sizsiniz” ilkesini benimsemiş olduğunuzu hissettirin. Çünkü kanıtlanmış değerinizi,Facebook gibi harika bir ağ üzerinde göstermemek için önünüzde hiçbir engel yok ! Ve bu iletişim dünyasını neden değerlendirmeyesiniz ki?

Kişisel Facebook sayfasına denetim yapma vakti!

Şimdi alıcı ve hedef kitleyi anladığımıza göre,Facebook sayfasını denetlemek gerek.Onlara nasıl hitap etmeli? Onları nelerle meşgul ediyoruz? Teşvik edici neler veriyoruz ve onlarına çıkarlarına göre mi hareket ediyoruz yoksa kendi çıkarlarımızı mı önplanda tutuyoruz? Sorularına bir pazarlama aracı olan sosyal medya kurallarına göre düşünüp oynuyorsanız harika bir yoldasınız !

Girişimcilere ve pazarlama sektörünü algılamaya çalışanlara önerebileceğimiz sihirli bir cümle biliyorum; Sen de toplumun bir parçasısın, profesyonel bir işe imza atmak istiyorsan onlar için değer sağla !

Dışarıdan bir bakış açısıyla yani fazlasıyla objektif bir gözle sayfanıza göz gezdirin.Daha fazlası için neler yapabiliriz diye düşünün,hatta öneriler de bulunan potansiyel müşterilerinizin düşüncelerine karşıt olmayın.

Pazarlama hedeflerinize göre müşteri edinme planları ve sonrası için Facebook strateji haritası oluşturma

Hangi alanda çalışırsak çalışalım hitap ettiğimiz canlılar insanlar olduğu müddetçe düşünceleri her zaman değerlidir ve hepsini dikkate almak gereklidir. İşinize ilham kaynağı olabilecek önerilere karşı kulak tıkamak, kendi ağacınıza bir balta darbesini de kendinizin indirmesi demek. Eğer başarılı bir sonuç elde etmek istiyor ve çabalıyorsanız olabildiğince açık olun. Müşterilerinizle ortak hedefler, aynı yolu kullanmak ve karşılıklı bir alışveriş demektir.

Tekrardan güvenlik şirketi üzerinden örnek verelim. Bizim birincil hedef kitlemiz olan konut alarm sistemlerini sattığımızı ve ev sahibinin bir kadın olduğunu düşünelim. Pazarlama amacı bir web sitenin trafiğini artırmak ise nasıl bir mesaj kitleyi tetikleyebilir? Pazarlama aracımız e-posta veritabanıysabinaları nasıl aboneliğe teşvik edebiliriz? Bunları düşünmeli.

Önerimiz; 80/20 kuralına uymak. Sosyal medya faaliyetinin %80’i eğlenceli, karşılık iletişim üzerine kurulu ve faydalı bilgiler hakkında, %20’si ise firma-ürün-hizmet üçlüsü hakkında olmalı. %80 kısmının çokluğu sizi yanıltmasın, aşırıdan da kaçınılmalı. Bu altın kural her marka da doğru sonuçlar verir. Ancak farklı şekillerde ve farklı teşvik edici yöntemleriyle oluşur.Sonuç olarak sosyal medya bir reklam panosu değildir.

Markanızı tanımlayan özniteliklerden emin olun ve ona uygun mesajlar verin

Marka niteliklerinden kastımız kesinlikle grafik standartları değil. Firma,ürün,hizmet hakkında bilinmesi gereken tüm özelliklerdir. Ne etrafında itibar inşa etmek istiyorsunuz? Karmaşık yükler mi?  Ipad entegrasyon bilgisi mi? Yoksa karmakarışık ve bir o kadar genel kitlenin ilgisini çekmeyecek bilgisayar güvenliğinize mi? Ya da kadınlara ilham verici güvenlik önemlerine mi?

Müsaadenizle…En doğru pazarlama aracı yolu mesajların bir kravat gibi birbirine bağlanması. Bu sizi farklı ve benzersiz kılar.İlgiyi üst seviyede tutar ve bağlantı kurmalarına yardımcı olur.

 Ve hepsini bir araya getirirsek…

Facebook algoritma stratejisi üzerine maddelerle sıraladığımız bu temel sürece hızlı ve kabaca bir bakış attık. Facebook sayfanızda nelerin ihtiyacı olduğunu keşfetmenize yardımcı olmasını dilediğimiz bu yazı sonrası,sayfanızdan ümidi kesmeden önce bir daha denemenizi öneririz.

 

1 Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта