Facebook Diyor ki: Video Paylaşın! | NSM

Facebook Diyor ki: Video Paylaşın!

kapak

Fotoğraf içerikli paylaşımlar birçok markanın Facebook fan sayfalarında hayranları ile buluşmalarının en kolay yollarından biri. Markalar fotoğraf içerikli post çeşitlerini Facebook ‘ta ürünlerinin tanıtımını yapmak, hayranlarına eğlenceli içerikler sunmak ve marka bağlılığını arttırmak adına oldukça fazla kullanıyorlar. Fotoğraf paylaşımları, Facebook haber kaynağında en çok sponsorlu bağlantı diyebileceğimiz reklam özellikli paylaşımlarında karşılaştığımız post çeşidi olarak hala markaların en büyük kozu.

Hatırlamak gerekirse internet hızının oldukça yavaş olduğu çok da eski olmayan zamanlarda bir fotoğrafın indirilmesi dakikalar alıyordu, o günlerde video streaming’i hayal bile edemiyorduk. Ancak son kullanıcı  internet hızının artması, kullanım özelliklerinde de  önemli değişimlerin yaşanmasını birlikte getiriyor. Daha büyük boyutlu dosyalar daha eğlenceli ve kaliteli içeriğin  bizlerle çok daha kısa süreler içerisinde buluşmasını sağlıyor.

Ancak paylaşım algoritmasını sürekli güncelleyen Facebook’ ta son durum nasıl mı?

2014 yılınıın son çeyreğinden itibaren Facebook, fotoğraf içerikli  postların etkisini azaltmaya ve video içeriklerinin etkisini arttırmaya başladı. Artık gerçek büyüme video paylaşımlarında yaşanacak!

Facebook-ortalama organik -erişim

Bu grafik bize fotoğraf içerikli paylaşımların, kitlemize ulaşmamız için eski popülerliğini kaybettiğini hatta şu an kullanabileceğimiz en verimsiz paylaşım çeşidi olduğunu gösteriyor.

İçeriklerin kalitesi tabi ki her zaman erişimi etkileyen önemli unsurlardan ancak organik bir fotoğraf paylaşımı ile video paylaşımını kıyasladığımızda Facebook, video paylaşımının, fotoğraf paylaşımına göre 135 % oranında  fazla erişim gerçekleştirmesini sağlıyor.

Bu da Facebook haber kaynağı algoritmasının doğal bir sonucu; Fan beğenileri neredeyse Facebook orada…

ortalama-organik-fan-erişimi

Markaların fanı olan kişilere yapılan  organik post çeşitlerinde ise video paylaşımlarının fotoğraf paylaşımlarına göre 148 % daha fazla erişim aldığını görüyoruz.

Fan sayfalarından yapılan paylaşımlarda video paylaşımlarının erişime dönüşme oranlarını ortalama erişim oranları ile kıyasladığımızda ise karşımıza çıkan tablo, fan sayfalarında video paylaşımlarının önemini fazlasıyla gösteriyor. Sosyal medyada daha çok kişiye ulaşmak, daha fazla erişim ve dolayısı ile daha fazla etkileşim alacak postlar için içeriğin ilgi çekici olması yanında daha fazla video içeriği paylaşmaya başlamak için tam zamanı…

Gerçekten hızla değişen bir yapısı olan dev sosyal medya platformu Facebook için bu yıl video paylaşım yılı olacak sizce de öyle değil mi ?

* Ekim 2014 –  Şubat 2015 arasında  4445 markanın 670,000 post paylaşımı  incelenmesi sonucu  grafik bilgilerine ulaşılmıştır.

İlgili kaynak

Yorum Yaz