Facebook Hayran Sayfası Oluşturma ve Türleri | NSM

Facebook Hayran Sayfası Oluşturma ve Türleri

Facebook hayran sayfası açma.

Facebook; yaklaşık 1 milyar insanın arkadaşları, iş çevresi veya ailesiyle iletişim/etkileşim halinde olduğu dünyanın en geniş internet platformudur. 1 milyar insanın bir şekilde etkileşim halinde olduğu aktif Facebook hayran sayfası sayısı ise 50 milyonu aşkındır.

Belirli kategorilere göre ayrılan Facebook hayran sayfaları arasında yerinizi almak için kişisel bir Facebook hesabına sahip olmanız yeterli. Facebook hayran sayfası açmak ne kadar kolay olursa olsun; sizinle aynı hizmet, ürün ya da amaç uğruna açılmış sayfalar arasından öne çıkmak bir o kadar zorlaşmış durumda. Bu makalemizde Facebook Hayran Sayfası açarken dikkat etmemiz gereken hususlar üzerinde duracağız ve adımları inceleyeceğiz.

Öncelikle, Facebook hesabınız açıkken sağ üstte, kilit ikonunun yanında yer alan ok işaretine tıklayıp “Sayfa Oluştur”a tıklıyoruz.

Sayfa Türü Seçme ve Gereksinimler

Facebook, genel amaçları ve hedefleri açısından hayran sayfalarını 6 farklı türe ayırmıştır.

       1. Yerel İşletme veya Yer

Kahve dükkanı, otel, kütüphane, AVM gibi belirli bir yerde ofis veya mağaza gibi yerel bir hizmet alanının olması bir yana, ziyaret edilebilen işletmeler için geçerlidir. Eğer ki markanızın sayfasında belirttiğiniz adreste müşterilerinize hizmet verebiliyorsanız bu sayfa türünü seçmelisiniz. Bu türde sayfaları açabilmeniz için ihtiyacınız olan bilgiler;

 • İş yeri adı
 • Sokak adı
 • İlçe ve şehir
 • Posta kodu
 • Telefon numarası

     2. Şirket, Kuruluş veya Enstitü

Banka, üniversite, holding gibi yapıların oluşturması gereken sayfa türüdür. Bu türde sayfaları açabilmeniz için ihtiyacınız olan bilgiler;

 • Şirket adı

     3. Marka veya Ürün

Şirketinize ait ürünlerin, sattığınız yazılımların, verdiğiniz markalaşabilecek hizmetlerin adına oluşturabileceğiniz sayfalardır. Bu türde sayfaları açabilmeniz için ihtiyacınız olan bilgiler;

 • Marka ya da ürün adı

     4. Sanatçı, Müzik Grubu veya Tanınmış Kişi

Yazar, sporcu, gazeteci, müzisyen gibi kişisel için oluşturulabilecek sayfalardır. Bu türde sayfaları açabilmeniz için ihtiyacınız olan bilgiler;

 • İsim

     5. Eğlence

Kitap, dergi, müzik albümü gibi oluşumlar için ideal sayfa türüdür. Bu türde sayfaları açabilmeniz için ihtiyacınız olan bilgiler;

 • İsim

     6. Ortak Hedef veya Topluluk

İdeolojik, siyasi, belirli bir amaç uğruna kitleleri örgütlendirmek ya da bilgilendirmek için oluşturulan sayfalardır. Bu türde sayfaları açabilmeniz için ihtiyacınız olan bilgiler;

 • İsim

Sizin için ideal sayfa türünü belirleyip sayfanızı oluşturduktan sonra Facebook sizden bazı açıklayıcı bilgiler talep eder.

İşinizle Alakalı Bilgiler

Bu kısımda istenilen bilgileri doldurmak zorunlu değildir. Hatta sayfayı oluşturduktan sonra da hakkında kısmına girip bilgileri girebilir ya da değiştirebilirsiniz. Sizden istenenler şunlardır;

 • Açıklama

İşiniz hakkında hayranlarınızın öncelikli olarak bilmesi gereken en önemli verileri burada 155 karakter sınırına uygun olarak yazmalısınız. İşletmenizde neler bulunduğu, ne tür hizmetler verdiğiniz vb.

 • Web Sitesi Adresi

İşletmenizin web sitesi varsa, domain adını burada paylaşabilirsiniz. İlerleyen aşamalarda bu domain adresine Facebook’ta reklam verebileceksiniz.

 • Benzersiz Facebook Web Adresi

Kişisel profil hesapları gibi Facebook hayran sayfaları da kendilerine özel bir Facebook web adresine sahip olabilirler. Offline ve online reklamlarında Facebook web adreslerini paylaşan birçok marka bulunmaktadır. O yüzden, karışık ve uzun bir Facebook web adresi yerine içinde markanızın ya da ürününüzün adının geçtiği, akılda kalıcı bir adresi belirlemeye özen gösterin.

Profil Fotoğrafı Ekleme

İşletmenizin, markanızın vb. varsa logosu yoksa onu anlatabilecek bir fotoğrafını eklediğiniz kısımdır. Burada tavsiye edilen görsel boyutu 180 x 180 pikseldir. Böylece Facebook cihaza göre “Resize” edebilmek imkanı bulur. Facebook ise yüklediğiniz fotoğrafı 160 x 160 piksel oranlarında gösterir.

Sayfayı Favori Sekmelerine Ekleme

İsterseniz sayfanıza kolaylıkla ulaşabilmeniz için hemen sol tarafta yer alan favori sekmelerinize ekleyebilirsiniz. Böylece haber kaynağı sayfanızdayken bile tek tıkla sayfanıza girebilirsiniz.

Tercih Ettiğin Sayfa Hedef Kitlesi

Sayfanızın kendisinin erişmesini istediğiniz kitle hakkında Facebook’a “Brief” veriyormuşçasına hedefleme yaptığınız kısım olarak düşünebilirsiniz. Burada girdiğiniz kriterler dışındaki insanlar da sayfanıza ulaşabilir ve onu görüntüleyebilir ancak Facebook öncelikli olarak belirttiğiniz hedef kitleye ulaşmaya çalışacaktır. Böylece sayfanız milyonlarca kişiye gösterilmeye çalışılıp az kişiye ulaşmaktan ziyade spesifize edilmiş doğru milyonlara ulaşmaya çalışır. Yani gösterim sayısını düşürmekten ziyade arttırmaya yönelik yapılan bir hedeflemedir.

“Cover” Fotoğrafı Ekleme

Bir hayran sayfasına girildiğinde ilk ve en çok dikkat çeken şey “Cover” fotoğrafıdır. En az profil fotoğrafı kadar hatta belki ondan daha fazla önem taşımaktadır. Markanız, ürününüz ya da işletmeniz hakkında yaratıcı, açıklayıcı ve ilgi çekici bir “Cover” fotoğraf yüklemeye özen gösterin. Size ait olsun, türünün tek örneği olsun. Facebook tarafından önerilen optimum “Cover” fotoğrafı ölçüsü 828 x 315 pikseldir.

Ek Sayfa Özelliklerine Erişme

Sayfanız belirli bir beğeni sayısına ulaşmadan; sayfa istatistiklerini görüntüleyemez, sayfanızda teklif (Offer Claims) oluşturamazsınız. Hatta bazı sayfa türleri için, beğeni çıtasını aşmadığınız müddetçe Facebook web adresini bile alamazsınız. İsterseniz beraber inceleyelim;

 • 25 Beğeni

Bazı sayfa türlerini tercih ederek Facebook hayran sayfası açtığınızda, Facebook web adresi alabilmeniz için sayfanızın alması gereken toplam beğeni sayısıdır.

 • 30 Beğeni

Sayfanız 30 beğeni aldıktan sonra sayfa istatistiklerine ulaşabilirsiniz. Sayfanız kaç kişiye erişmiş, gönderilerinizi kaç kişi görmüş, ziyaretçilerinizin demografileri nelerdir? Tamamını buradan görüntüleyebilirsiniz.

 • 50 Beğeni

Sayfanız toplamda 50 hayrana sahip olduğunda, sayfanızda teklif oluşturabilirsiniz. Teklifler ülkemizde sık kullanılan bir özellik olmasa da, onlar aracılığıyla bir ürün ya da hizmetiniz hakkında indirim, kampanya gibi güncellemeleri hayranlarınıza hızlıca ve kolaylıkla ulaştırabilirsiniz.

 • 100 Beğeni

Sayfanız 100 beğeni aldığı andan itibaren sayfa istatistiklerinizin genel bakış sekmesinden 100 farklı sayfayı bazı kriterlere göre izleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu kriterler; toplam sayfa beğenisi, geçen haftaya göre değişim oranı, haftalık gönderi ve gönderilerin erişim sayısı.

 

1 Yorum

Yorum Yaz