Facebook İçin Organik Yayılım Prensipleri | NSM

Facebook İçin Organik Yayılım Prensipleri

Facebook Etkileşim Oranı Arttırma

Günlük kullanıcı sayısı milyarları bulan Facebook’a göre, ortalama bir kullanıcı  filtreleme yapmadığı takdirde günde 1000 den fazla içeriğe maruz kalmaktadır.

Yeni filtreleme algoritmalarından sonra Facebook, ortalama bir kullanıcının maruz kaldığı içerik miktarını günde 300’e düşmüştür. Yeni algoritma karmasında Facebook bizler için önceliği kişinin yakın çevresinin ve sürekli iletişimde kaldığı kişilerin paylaşımlarına izin verdiğimiz ”Takip edilen, başta gösterilen ya da varsayılan” kişilerdir.

Markanız için Facebook kendinizi doğru tanımlamanız gereken en ciddi mecralardandır. Ticari anlayışınız ne olursa olsun Facebook’ta insan odaklı paylaşımlarda bulunmak işletmenize ya da markanıza değer katacaktır.

Facebook hesaplarınız aracılığı ile sesinizi hedef edindiğiniz doğru kitlere duyurabilmek, her tekil kullanıcı için değişkenlik göstermektedir.

Öncelikle Organik Yayılım

Bilindiği üzere, organik yayılım öncelerde çok daha mümkündü. Ne yazık ki günümüzde yeni algoritmaların neticesinde bu iş hiçte kolay değil. İlişkisel döngüye maruz kalıp sizi takip eden kişiler için göndermiş olduğunuz iletilerin Facebook tarafından engellenmesi arka sıralara doğru gösterim sırasının belirlenmesi elbette ki işimizi zorlaştırıyor.

İstediğiniz iletinin hedef kitlesine ulaşmayacak olması Facebook ile olan duygusal bağlantımızı biraz sarsabilir. Fakat Facebook tamamiyle bizleri korumak için böyle bir şey yaptığı konusunda kendisinden çok emin. ”İlişkiniz olan kişi iletilerini sizlere göstermek istiyorum” diyerek bu konuda sınırlarını çizmiş durumda.

Organik Olabilmek, Akılda Kalmak?

Kişilerle etkileşim kurmamız duygusal bağ yaratmamız, her yayınladığımız ileti için doğru ses gruplarına (hedef kitleye) hitap etmemiz gerekmekte. Gerçekten zor bir durum! Fakat bizler için bu, iyi yönetilmesi gereken bir süreç. Facebookta doğal yollar ile etkileşime girebilmek için yapmamız gerekenleri sizler için sıraladık.

Facebook’ta Doğru Etkileşim Demek

  • İlişki Kurun
  • Doğru İçerik Kullanın
  • Kitlenizi Belirleyin
  • Zengin Görseller
  • Kusursuz Yönetin

Facebook kişileri hedef alan, canlı bir mecradır ve insan temellidir. Yayınladığınız içeriği kişilerin beğenisine sunmadan önce dikkat çekmek istediğiniz konu her ne ise onu vurgulamanız gerekmektedir. Kuşkusuz doğru etkileşim kurabilmek doğru bir disiplin gerektirmektedir. Kaliteli görsel içerikler; fotoğraf, videolar ve popüler konu başlıkları kullanmak ya da esprili bir anlatım etkileşim oranlarınızı yükseltecektir. Gönderilerinizi paylaştığınız kitlenize uygun, o ses grubunun ihtiyacını karşılayan, algıları ile örtüşen paylaşımlar elbetteki etkileşimler arttıracaktır.

Facebook reklamları vererek belli bir kullanıcı kitlesine kavuşmanız da mümkün tabi ki. Fakat normal şartlar altında çok para harcamanız bu durumda gerekebilir. Harcamadığınız vakit paylaşımlarınız tüm kullanıcılar tarafından görülmeyeceği için (Eğer kişileriniz bildirim al demediyse) Facebook algoritmaları gereği kullanıcıların haberi olmaksızın sayfayı beğenmeyi bırakacaklardır. Bu da sayfanın düşüşü anlamına gelir. Bunu belli bir strateji üzerine yayarak plan ve proje ile aylık bir çalışma programı çıkartılarak paylaşımları %70 oranında metin ve resim ile link eklemeden doğal şekliyle paylaşılırsa artı bir puan olacaktır.

Link ile yapılan paylaşımın görülme oranı %15 kadardır. Linksiz paylaşım da ise büyük bir sayfa da %45-%65’lere kadar çıkmaktadır. 

Hedef kitlenizin neleri okumak ve görmek istediğini en iyi siz bilirseniz, çeşitli testlerle bunu araştırıp öğrenirseniz ki bu dijital dünyanın bizlere sunduğu kendinizi ”Her gün geliştirin” önermesi ile paralellik gösterir. Algılama ve doğru yorumlama gereksinimi doğru yönetilmesi gereken, en uygun içerikler paylaşmanızı sağlayacak en temel gerçektir.

1 Yorum

Yorum Yaz