Facebook Hakkında Bilinen 4 Yanlış | NSM

Facebook Hakkında Bilinen 4 Yanlış

Facebook_5

Facebook uygulamasını kullanırken karşılaştığımız şehir efsanesi haline gelen yanlışlar nelerdir? Sizin için araştırdık.

Dünyanın en büyük sosyal  ağlarından biri olan Facebook, günümüzde hemen hepimizin kullandığı bir uygulama haline geldi.Kullanıcılar tarafından gördüğü talep Facebook kullanımına ilişkin bazı doğru bilinen yanlışlar ortaya çıkmasına sebep oluyor. Gerek zaman içerisinde Google Play veya App Store gibi uygulama indirme programlarında karşımıza çıkan uygulamaların geliştirilmesi ( Profilinizi kimin görüntülediği,resimlerinizi kimin incelediği gibi bilgileri belirttiğini ileri süren programlar) gerek de kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler sosyal ağı konuya bir açıklama getirme ihtiyacına itmiş olmalı ki Yardım Merkezi İçerisinde konu hakkında bir açıklama bölümüne dahi yer verilmiş bulunuyor. Peki nedir bu doğru bilinen yanlışlar inceleyeliyelim.

Facebook_ücretlimi-olacak

Facebook ileride ücretli mi olacak?

Facebook’un önümüzdeki dönemlerde ücretli olacağı konusu hemen hemen her yıl karşımıza çıkan şehir efsanelerinden yalnızca bir tanesi, kurulduğu günden bu yana her zaman ücretsiz olarak hizmet sunacak olan bir uygulama olduğunu belirtmiştir. Kullanıcıları bu düşünceye iten sebeplerden biri kullanıma sunulan uygulamaların bir süre sonra ücretli hale dönüşmesinden ötürü olabilir. Sosyal ağ bu konuda ücretsiz bir uygulama olarak hizmet vereceğini her fırsatta belirtmektedir.

facebook _2

Reklamverenlerin kişisel bilgilerime ulaşma imkanı var mı? Facebook bilgilerimi satıyor mu?

Facebook kullanımı sırasında zaman zaman takip ettiğimiz ya da etmediğimiz firma ve kuruluşlara ait Facebook sayfalarının reklamlı gönderilerini görmekteyiz. Reklamların ilk yaygınlaştığı dönemde ortaya çıkan ve hala bazı kullanıcıların yanlış bildiği konulardan biri olan Reklamverenlerin kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşabildiği konusu tamamiyle yanlış olup, reklamverenler kişisel bilgilerinize ulaşamaz. Bir diğer konu ise Facebook’un kullanıcıların uygulamaya belirttiği tüm bilgilere ulaşabildiği ve bunları firma veya kuruluşlarla paylaştığı konusu merak edilen konulardan biridir. Fakat kullanıcıların bilgileri hiç bir şekilde paylaşılmadığını belirten sosyal ağ aynı zamanda hesap sahibi kullanıcı profiline ekleyeceği bilgileri seçebilme insiyatifi sağlıyor. Özel gördüğü bilgilerini paylaşmayabilir.

Facebook_ profiline_kim_baktı

Başkaları onların profiline baktığımı görebilir mi? Kimin zaman tünelime ya da fotoğraflarıma ne zaman ve kaç kez baktığını görebilir miyim?

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız ve Facebook başta olmak üzere diğer sosyal ağları da kapsayan ve bazı bilgilerinizi kimlerin görüntülediği veya incelediği hakkında geliştirilen uygulamalar sonucu ortaya çıkan yanlış anlaşılmalar kullanıcıları bu sorunun cevabını öğrenmeye yönledirse de Facebook kullanıcıları onların profiline baktığınızı göremezler aynı zamanda siz de kendi zaman tünelinize,fotoğraflarınıza veya diğer bilgilerinize arkadaşınız olsun yada olmasın kaç kez baktığını,ne zaman baktığını göremezsiniz. Facebook politikası gereği böyle bir duruma izin vermediği gibi diğer dış uygulamalarından bu bilgilere ulaşmasına imkan vermemektedir.

Facebook Oyunları

Bir uygulama veya oyun onu görmem için beni bir şey yapmaya zorlayabilir mi?

Oynağınız bir oyun ya da herhangi bir uygulama sizi bir şey yapmaya zorlayamaz. Zaten bağlantılı uygulamalarda karşınıza şu şekilde bir soru çıkacaktır. “Uygulamanın herkese açık bilgilerinize ulaşmasına izin veriyor musunuz?” soruyu evet şeklinde yanıtladığınızda profilinizde herkese açık şekilde belirtilen bilgilerinize ulaşabilir. Bazı uygulamalar ise kullanmaya başlarken “Uygulamanın sizin adınıza paylaşımda bulunmasına izin veriyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltir. İzin vermediğiniz takdirde sizin adınıza bir işlem gerçekleştiremez. Uygulama ya da oyunlar sizden en fazla sayfalarını beğenmenizi talep edebilirler.

Yorum Yaz