Facebook News Feed Algoritması ve Güncellemeleri | NSM

Facebook News Feed Algoritması ve Güncellemeleri

Facebook Pazarlaması

Affinity, Weight, Time Decay, Last Actor ve Story Bumping‘i bilmeyenimiz neredeyse yoktur. Peki, Facebook’un, kullanıcılarının haber kaynağında, daha güncel, doğru zamanlı ve kişisel ilgi alanlarına uygun gönderileri sunabilmek için yaptığı son değişikliklerden haberdar mısınız?

Facebook Edge Rank Algoritması

Güzel.

Cevabı hayır olanlar, gelin birlikte göz atalım.

Facebook, Eylül 2007’de, “Haber Kaynağı” özelliğini kullanıcılarına sunduğundan bu yana, doğru kişiye, doğru anda, doğru içeriğin görüntülenmesi konusunda da birçok geliştirme yapıyor. Her kullanıcının, takip ettiği kişi ya da sayfalardan toplamda, anlık 1,500’un üzerinde gönderi yapıldığı ve bunlardan, günde sadece 300’ünün haber kaynağında görüntülenebileceği düşünüldüğünde bu geliştirmelerin sonunun gelmeyeceği aşikâr.

Yapılan bu son güncellemelerden ikisi Eylül 2014’de yayınlandı. İlki Ağustos ayında, Amerika, Ferguson’da yaşanan,  bir polisin siyahi bir vatandaşı öldürmesine ait gönderiler, Twitter’ı kasıp kavururken, Facebook’da ALS hastalarına dikkat etmek için yürütülen “Ice Bucket Challange”in çok daha fazla ilgi görmesi ve buna gelen tepkiler üzerine sunuldu. Yani Facebook, artık güncel olaylar ve trendler ile ilgili gönderilerin haber kaynağında daha üst sıralarda görünmesi için algoritmasına, yüz bilmiyoruz kaçıncı faktörü etkilemiş oldu. Bu güncellemeden sonra yapılan testler, kullanıcıların bu gönderiler ile etkileşiminde 6% oranında bir artış sağlandığını belirtiyor. Bununla birlikte, her gönderinin güncel konular ile ilişkili olması zorunluluğunun, ajansların işini zorlaştırdığını söyleyebilirim.

Facebook News Feed Algoritması

Yapılan ikinci güncelleme ise, bir gönderinin, UxWxD formülünde zaten yer alan ne kadar beğeni, yorum ve paylaşım aldığından bir adım öteye geçerek, bunları ne zaman aldığını hesaba katıyor. Örneğin, bir gönderi ilk yayınlandığında daha popüler ve dolayısı ile daha çok etkileşim alıyor ve sonraki günlerde daha az etkileşim getiriyor ise, Facebook bu gönderileri, artık sadece ilk yayınlandıklarında haber kaynağınızda üst sıraya taşıyacak şekilde algoritmayı çalıştırıyor. Aynı stratejiyi, story bumping için de dikkate alacaklarını belirtmişler. Facebook yetkilileri, her iki değişikliğin de, kullanıcıların haber kaynağında çok belirgin bir değişikliğe neden olmayacağını belirtse de, güncel konular ile ilgili ve hızlı etkileşim alan gönderilerin, dijital pazarlamacıların gözdesi olacağına kesin gözü ile bakıyorum.

Gelelim, Kasım 2014’de duyurulan son güncellemeye. Clickbait, like-bait yapan siteler ve seeding ajansları düşen geri dönüşümlerden, hali hazırda şikâyet ederken Facebook, reklam vermeden etkileşim almaya çalışan gönderileri, Ocak 2015 itibariyle, haber kaynaklarında daha alt sıralarda göstereceği, haberi ile ajansları daha da uzdu. Beğendiğiniz sayfalardan gelen, popüler gönderileri daha az görmenin, kulağınıza saçma gelebileceğinin farkında olduğunu söyleseler de, nedenleri mantıklı. “Haber kaynağınıza kaç reklam geleceğini kontrol edebiliyoruz, fakat reklam içerikli kaç gönderi alabileceğiniz elimizde değil.” şeklinde belirtiyor yetkililer.

Haber Kaynağı Algoritması Güncellemeleri

Bu değişikliğin, haber kaynağınızda gördüğünüz reklam sayfasında bir değişiklik yaratmayacağını belirterek, kullanıcıları mutlu etseler de, bir anlamda daha çok reklam vermeye zorlayarak, pazarlamacıları üzdüklerini söylemek yanlış olmaz.

Kasım 2014’de yapılan, haber kaynağı ile ilgili son iki duyuru da, kullanıcıların, haber kaynağında ne görmek istediklerine dair daha fazla kontrol sahibi olacakları yeni filtreler ve beğendiğiniz sayfalardan gelen ve daha fazla gönderiye ulaşmanızı sağlayan toplu (bundled) gönderiler.

Yazım uzasa da, güncellemelerden bu kadar bahsedip, bu güncellemeler karşısında ne yapılabileceğine değinmemek olmaz. Heyecanlı kısım şimdi başlıyor.

 Peki, güncellenen Facebook news feed algoritması neleri sever?

 • Çok fazla yorum, paylaşım ve beğeni almış gönderileri
 • Bu çok fazla yorum, beğeni ve paylaşımı kısa surede almis gönderileri
 • Daha çok tercih edilen gönderi biçimleri (fotoğraf, video,…)
 • Güncel konular hakkındaki gönderileri
 • Link içeren gönderileri
 • Facebook da çok fazla ve uzun sureler görüntülenmiş videoları
 • Diğer Facebook sayfalarının etiketlendiği gönderileri
 • Kullanıcının arkadaşları tarafından da beğenilmiş gönderileri
 • Gerçek içerikli ve tam profil bilgisi veren gönderileri
 • Fan sayfalarından, daha çok popüler olanının gönderdiği gönderileri
 • Daha sık ve kaliteli etkileşim sağlayan gönderileri
 • Daha önce Open Graph’da görülmemiş, fotoğraf ve videoları
 • Daha önce gönderilmemiş linkleri içeren gönderileri

Güncellenen algoritmanın sevmedikleri ise;

 • Click ve “Like bait” ler
 • Sürekli kendini tekrar eden içeriğe sahip ve sık sık gönderilen gönderiler
 • Spam link içeren gönderiler
 • Sadece text içeren durum güncellemeleri
 • Gizlenmiş ya da rapor edilmiş gönderiler
 • Beğen, paylaş, yorum yap komutlarını içeren gönderiler
 • Negatif geri donuş almış kategorilere dair gönderileri (meme content)
 • Fazlası ile reklam içeriği taşıyan satın al, indir, çekilişe katil gibi içeriklere sahip gönderiler

Sonuç olarak, 1.3b güncel kullanıcı ile dünyanın en fazla erişim alan dijital pazarı durumunda olan Facebook bizi ve gönderilerimizi sevecek mi? Dediklerini yaparsak, EVET.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта