Facebook Reklam Modelleri Nelerdir? | NSM

Facebook Reklam Modelleri Nelerdir?

Facebook Reklam Modelleri_3

Facebook reklam modelleri nelerdir? Hangi reklam modeli hangi reklam verme amacına hizmet vermektedir. İşletmeniz için hangi reklam modelini kullanmanız gerektiğini nasıl analiz edersiniz?

Sosyal ağlar arasında adeta bir dev haline gelmiş olan Facebook devamlı olarak yaptığı yenilikler ve kendisine eklediği yeni özelliklerle kullanıcıların takdirini kazanmaya devam ederken, reklam hizmeti ile de firmaların Facebook üzerinden satışlarını arttırmaya ya da marka imajı oluşturmasına imkan veriyor. Peki, Facebook’da reklam verirken hangi reklam modeli firmanız için daha uygun ve temel anlamda Facebook reklam modelleri nelerdir? Adım adım göz atalım.

Facebook Reklam Modelleri_1

İnsanları İnternet Sitenize Çekme (Clicks to Website)

Bu reklam modelinin amacı Facebook üzerinden kullanıcıları web sitenize yönlendirmektir. İnternet sitesinin ziyaretçi sayısını  arttırmak isteyen firmalar tarafından tercih edilmelidir. Genellikle e- ticaret siteleri tarafından web satışlarını arttırmak amacıyla bu reklam modeli kullanılmaktadır. Yine e-ticaret siteleri tarafından çoğunlukla talep gören Dönen Format’da reklamını kullanarak birden çok görsel ekleyerek kullanabilirsiniz..

Facebook Reklam Modelleri_2

Reklam verme kısmına geldiğimizde ise Reklam Oluştur sekmesine tıklayarak 1. resimdeki ekrana gelip ilgili reklam hedefini seçtiğinizde reklamını yapmak istediğiniz web sitenin url’ni girmeniz gerekecek. Bu işlemi yaptıktan sonra dilersniz bu kısımda bir dönüşüm pikseli ekleyerek web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları izleyebilirsiniz. Piksel oluşturma işleminden sonra reklam kampanyanıza bir isim verebilirsiniz. Örneğin XXX  sitesi – İnternet Sitesi Tıklamaları gibi bir isimlendirme yapabilirsiniz. Bu işlemi de tamamanızın ardından bütçe, hedefleme ve kreatif bölümünde reklamınızın bütçesini belirleyebilirsiniz. Kaç gün yayınlanacağını seçebilir, hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. İnternet sitesi tıklamaları için kullanacağınız görsel boyutu 1200 x 628 piksel olarak tavsiye edilmektedir.Fakat reklam verme amacınızdan bağımsız olarak dönen formattaki reklamların boyutu 600 x 600 piksel olması tavsiye edilir.

İnternet  Sitenizdeki Dönüşümleri Artırma ( Website Conversions)

Reklam verme amacınız kullanıcıların haber bülteninize abone olmasını sağlamak, satış veya üyelik gibi işlemleri gerçekleştirmelerini sağlamak ise bu reklam modelini tercih edebilirsiniz. Belirtilen amaçlar için bu reklam modelini kullanmak web sitenizde gerçekleştirilen işlemlerin performansının artmasını sağlar. Bu reklam modelinde de ilk resimdeki ekrana gelerek ikinci sırada belirtilen reklam hedefini seçerek ilgili web site url’sini girmelisiniz. Bu reklam modelinde aynı zamanda dönüşüm pikseli kullanmanız gerekecektir. Facebook’dan alacağınız dönüşüm kodunu web sitenizin takip etmek istediğiniz sayfalarına eklemeniz gerekecek. Daha sonra pikseli doğrulayarak kullanmaya başlayabileceksiniz.  Site url’ni girdikten sonra Facebook sizden bir dönüşüm olayı seçmenizi isteyecektir.

Facebook Reklam Modelleri_4

Aşağıdaki görselde yer alan seçeneklerden birini seçerek bu bölümdeki tüm işlemleri yerine getirdiğinizde piksel durumunuzda uygun olarak görünüyorsa artık bütçe, kreatif ve hedefleme kısmına geçebilirsiniz. Diğer reklamlarda uyguladığınız tüm işlemleri uygulayarak bu adımı da tamamlayabilirsiniz. Yalnızca her reklam modelinde tavsiye edilen görsel boyutlarında farklılık olabildiğini unutmayarak hazırladığınız reklam görsellerine dikkat etmelisiniz. Bu reklam modelinin görsel boyutları ise yine 1200 x 628 olarak tavsiye edilmektedir.

Facebook Reklam Modelleri_5

Gönderilerinizi Öne Çıkarma (Pege Post Engagement)

Bu reklam modelinin kullanımında başlıca tercih sebepleri Facebook sayfalarında paylaşılan gönderilere beğeni,payşım ve yorum kazandırmaktır. Gönderileri öne çıkarma reklamlarını isterseniz sayfanızı beğenen kişilere, sayfanızı beğenen kişiler ve arkadaşlarına gösterebilir ya da hedef kitle seçimi ile sayfanızla etkileşimi olmayan kişilere de gösterebilirsiniz. Bu reklam modelini kullanırsanız daha fazla kişiye erişeceğinizden dolayı daha fazla etkileşim almanız olasıdır. Instagram reklamlarının da devreye girmesi ve Facebook üzerinden verilmesi ile beraber artık gönderileri Facebook üzerinden Instagram’da da öne çıkarabilirsiniz.

Facebook Reklam Modelleri

Gönderi öne çıkarma reklamını iki yöntem ile verebilirsiniz. birinci seçenek yine ilk resimdeki ekrana gelip ilgili reklam modelini seçerek üstte gördüğünüz resimdeki ekrana gelip reklam yapmak istediğiniz sayfanızı belirleyip altında çıkan gönderi seçeneklerinden birini seçerek hedef kitle ve bütçeyi belirleyerek reklam siparişini veme yöntemi ile gerçekleşiyor. İkinci yol ise doğrudan ilgili Facebook sayfanızda paylaştığınız postun altın kısmında bulunan gönderiyi öne çıkar butonuna tıklayıp hedef kitle ve bütçeyi belirleyerek sipariş verme yöntemi ile oluyor. Bu reklam modelinde görsel boyutu olarak ise 1200 x 900 px tavsiye edilmektedir.

,Facebook Reklam Modelleri

Sayfanızın Tanıtımını Yapma (Page Likes)

Facebook Reklam Modelleri arasında belki de kullanıcılara bile en tanıdık gelen reklam modeli sayfanın tanıtımını yapma diğer bir deyişle sayfa beğenisi reklamları anlaşılacağı üzeri Facebook sayfasını beğenen (takip eden) kişileri artırmaya yöneliktir. Daha çok yeni kurulan sayfalar tarafından tercih edilse de yeni kullanıcıları sayfasına çekmek isteyen firmalar tarafından da kullanılmaktadır.

Facebook Reklam Modelleri

Reklam verirken ise reklam yöneticisinden yine ilk resimdeki ekrana gelip ilgili reklam türünü, reklam vermek istediğiniz sayfayı seçerek diğer reklamlarda uyguladığınız hedefleme,kreatif ve bütçe işlemlerini tamamladığınızda reklamınız hazır demektir.

Uygulamanızın Yüklenmesini Sağlama ( App Installs)

Reklam verme amacınız bir mobil uygulamanızın yüklenmesini,indirilmesini sağlamaksa Facebook reklam modelleri arasında sizin için en uygun reklam türüdür. Pek çok bilindik marka tarafından geliştirilen uygulamalarını duyurmak ve kullanımını arttırmak amacı ile kullanılmaktır.

Facebook Reklam Modelleri

Reklam verebilmek için tabi önce bir uygulamanız olmalıdır. Kullanıcıları uygulamanızı satın alabilecekleri veya ücretsiz indirebilecekleri bir uygulama sayfasına yönlendirebilir olmalısınız. Eğer bütün şartlarınız uygunsa ilk resimdeki ekrana gelerek bu reklam modelini seçip diğer reklamlardaki bütçe ve hedefleme kriterlerine uyarak reklam verebilirsiniz. Reklam görsel boyutu 1200 x 628 px’dir.

Uygulamanızdaki Etkileşimi Artırma(App Engagement)

Reklam verme hedefiniz uygulamanızın daha fazla kişi tarafından kullanılmasını sağlamak ise sizin için doğru reklam hedefidir. Diğer uygulama reklamlarında olduğu gibi uygulamanızın url’sini girip diğer reklamlarda yaptığınız tüm işlemleri yaparak reklam verebilirsiniz. Reklam görsel boyutu ise 1200 x 628 px ‘dir.

Facebook Reklam Modelleri

İşletmenizin Yakınındaki Kişilere Erişme (Local Awareness)

Bu reklam modeli daha çok fiziki olarak hizmet veren, gerçek manada bir yerleşimi bulunan işletmeler tarafından tercih edilmelidir. Örnek olarak butik bir giyim mağazanız var ve bölgesel olarak hizmet veriyorsunuz o halde bu reklam modeli çok işinize yarayacaktır. İşletmenize yakın kişilere ulaşarak mağazanızı ziyaret etmelerini sağlayabilirken aynı zamanda bölgesel bir bilinirlik de oluşturabilirsinizz. Burada da yapmanız gereken diğer reklam modellerindeki klasik işlemleri gerçekleştirmeten ibaret. Yalnızca görsel seçiminde 1200 x 628 olan reklam boyutunu dikkate almayı unutmamalısınız.

Facebook Reklam Modelleri

Etkinliğinize Katılımı Artırma (Event Responses)

Bu reklam modelinde ise düzenlediğiniz bir etkinliğiniz var ve katılımını arttırmak istiyorsanız kullanabilirsiniz. Etkinliğiniz daha fazla kişiye ulaşacaktır. Bu reklam modeli sayesinde ulaşılan kişilerin verdiği yanıtları görerek etkinliğinize ne kadar kişinin katılacağı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Reklam modelinin görsel boyutu ise 1200 x 444 px ‘dir

Facebook Reklam Modelleri

İnsanların Teklifinizi Almasını Sağlama (Offer Claims)

Bu reklam modelinde eğer ürün ve hizmetlerinizle ilgili bir kampanya, uyguladığınız bir indirim oranı veya benzeri bir durum mevcutsa kullanılması uygun olan reklam türüdür. Kullanıcıların ürün ve hizmetlerinizle ilgili kampanya ve indirimlerden işletmeniz veya şubelerinde yararlanabilmelerini sağlarr. teklifi alan kişilerin mail adreslerine teklif koşulları ve kullanımı hakkında bir mail gönderilir. Teklifinizi kaç kişinin aldığını görebilirsiniz fakat Facebook teklifi alan kişilerin bilgilerini işletmeniz ile paylaşmaz. Diğer reklam türlerini verirken kullandığınız yöntemler kullanılarak hazırlanır. Yalnızca reklam görsel boyutu 1200 x 628 px ‘dirr

Facebook Reklam Modelleri

Video Görüntülemeleri Elde Etme (Video Views)

Facebook Reklam Modelleri içerisinde kullanıcıların en fazla dikkatini çeken reklamlardan biri de video reklamları olarak karrşımıza çıkıyor. Eğer firmanız adına ürün ve hizmetleriniz ile alakalı bir vidonuz mevcutsa Facebook üzerinden bu reklam modelini kullanarak hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz.

Facebook Reklam Modelleri

Günümüzde bir çok firmanın kullandığı ve başarılı sonuçlar elde ettiği video reklamları diğer reklam türlerine göre daha fazla ilgi görmektedir. Reklam boyutu ise 1200 x 675 px tavsiye edilmektedir. Görüldüğü gibi Facebook reklamları ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapabilmeniz için bir çok seçenek sunuyor. Facebook reklam modelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ise https://www.facebook.com/about/ads adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz