Facebook Retargeting Nedir Nasıl Yapılır? | NSM

Facebook Retargeting Nedir Nasıl Yapılır?

Facebook Retargeting

Yeniden pazarlama olarak da adlandırılan retargeting nedir? Retargeting kampanyası nasıl oluşturulur? Facebook Retargeting çalışması nasıl yapılır?

Son dönemlerde reklam ve pazarlama alanında çalışanların gözdesi haline gelmiş olan ve kullanımının önemi hem dünyada hem de ülkemizde oldukça popüler bir hal almış olan retargeting  diğer bir deyişle yeniden pazarlama daha önce web sitenizi ziyaret eden fakat bir alışveriş işlemi gerçekleştirmeden sitenizi terkeden kullanıcılara yeniden ulaşma imkanı tanıyan bir reklam modelidir.  Remarketing olarak da anılan retargeting kavramı Google Adwords, Facebook ve e-mail pazarlama gibi pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcılarda farkındalık yaratması ve yaratılan bu farkındalık sonucu kullanıcının ürününüzle ilgili işlem yapmak üzere tekrardan web sitenize yönlendirilmesini sağlayan bu reklam modeli web satış hedeflerini tutturmak ve arttırmak daha kolay bir hale gelmektedir. İşte bu yöntemlerden biri de Facebook Retargeting olarak karşımıza çıkıyor.

Pazarlamacıların temel hedefinin ürünü iyi bir şekilde müşteriye sunarak bir satın alma alışkanlığı oluşturmak olduğunu varsayarsak planlar her zaman düşündüğümüz gibi gitmeyebilir. Hazırlamış olduğumuz reklam hedef kitleleri bazen eksikler barındırabilir ve tüm müşterilere ulaşamayabiliriz. Bu da yeni müşteriler bulmamızı zorlaştıran bir etken olarak karşımıza çıkacaktır. Tüm bunlara ek olarak web sitelerine giren kullanıcıların en fazla % 4 ‘lük bir kısmı alışverişi tamamlayarak o siteden ayrılmaktadır. Kullanıcıların % 49 ‘luk bölümü ise bir web sitesinden alışveriş yapmadan önce o siteyi en az 2 defa ziyaret etmektedir. Buna bağlı olarak web üzerinden yaptığınız satışları ve dönüşümleri arttırarak %4 ‘lük müşteri grubundan geriye kalan müşterileri elde etmek için biraz daha çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Asıl olarak Facebook Retargeting ‘in devreye girdiği yer tam olarak bu kısım yeniden pazarlamayı kullanarak zaten daha önce web sitemiz ve ürünümüz ile ilgilenmiş olan müşterilere ulaşmanın avantajını yaşarken aynı zamanda kampanya,indirim gibi özel durumları da satın alma ihtimali yeni müşterilere oranla daha fazla olan bir kitleye ulaştırma imkanı bulabiliyoruz.

Peki, Facebook Retargeting yapısı nasıl işliyor adım adım bahsedelim;

1- Dönüşüm Pikseli Oluşturun

Facebook’da daha önce firma ve ürününüzle ilgilenen kişilere yeniden ulaşmak için izlemeniz gereken ilk adım dönüşüm pikseli oluşturmaktır. Fakat hali hazırda takip ettiğiniz bir Özel Hedef Kitle Pikseliniz varsa bu adımı geçebilirsiniz. Dönüşüm pikseli olmayanın yapması gereken ise üst menüden Araçlar >> Pikseller >> Facebook Pikseli >> Bir Piksel Oluştur adımlarını izleyerek bir piksel oluşturup firmanız ile alakalı bir isim vermek. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise pikselinizi web sitenize yerleştirirken “Dönüştürücü” yü kullanmanız gerekebilir. Dönüşüm takibi eklemek isterseniz “Özel Dönüşümler” i kullanarak pikselinize “Standart Olaylar” ı ekleyin. Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra pikselinizin durumunu görebileceksiniz. Belirtilen işlemleri tam olarak yerine getirdiğinizde pikseliniz uygun olarak yerleşmiş olacaktır ve durumunu incelediğinizde hazır olarak görürsünüz.

Facebook Retargeting_1

2- Hedef Kitle Oluşturun

Piksel oluşturma işleminin ardından internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılara yeniden ulaşabilmek üzere bir hedef kitle oluşturmalısınız. Hedef kitle oluştururken Reklam Yöneticisi >> Araçlar >> Hedef Kitleler >> Hedef Kitle Oluştur şeçeneklerine tıklayarak İnternet Trafiği seçeneğini seçmelisiniz. Özel hedef kitlenize isim verdikten sonra İnsternet Sitei Trafiğini seçerek ardından Hedef Kitle Oluştur seçeneğine tıkladığınızda bu adımı da tamamlamış oluyorsunuz. Bir kez hedef kitle oluşturdurduğunuzda internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılara benzer kişilere ulaşmak için benzer hedef kitle oluştur seçeneğini kullanabilir ve benzer nitelikteki müşteri gruplarına ulaşma imkanı bulabilirsiniz.

Facebook Retargetig_2Facebook Retargeting_3

3- Reklam Oluşturun

Hedef kitlenizi belirlemenin ardından reklam oluşturmak için seçtiğiniz hedef kitlenin yanında görüntüleyeceğiniz reklam oluştur butonuna tıklayıp ardından reklam verme hedefinizi belirlemelisiniz. Örnek olarak internet sitesi dönüşleri veya internet sitesine trafik almak gibi reklam verme hedefinizi seçerek reklamınızın diğer kısımlarını oluşturmaya devam edebilirsiniz. Reklam oluştururken tüm reklam çeşitlerinde uyguladığınız tekniklere dikkat etmeyi unutmamalısınız. Etkili hedef kitle seçimi yapmaya özen göstermelisiniz. Ürün veya hizmetiniz ile ilgili ilgi alanları ekleyebilir ya da kişi listelerinizi yükleyerek daha verimli reklam sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz