Facebook'ta Yerel İşletmenizi Nasıl Sıralayabilirsiniz? | NSM

Facebook’ta Yerel İşletmenizi Nasıl Sıralayabilirsiniz?

Facebook-Profesyonel-Servisi-Yerel-İşletmenizi-Nasıl-Derecelendirebilirsiniz

Facebook’ta yerel bir işletme sayfanız bulunuyor mu? Yerel müşterilere daha çok ulaşmak ister misiniz? Facebook son zamanlarda en iyi yerel işletmeler ve hizmetler için, onların ihtiyaçlarına uygun tüketicileri bulmanıza yardımcı olan profesyonel bir hizmet başlattı. Bu yazıda yerel müşteriler ile görünürlülüğü arttırabilmek için Facebook Profesyonel Servislerinin nasıl kullanılacağını anlatacağım.

Facebook Profesyonel Servisi Nedir?

Facebook Profesyonel Servisi, yerel işletmeler için Facebook içinde var olan bir dizindir. Hedef, müşterilere yardımcı olabilmek için yerel işletmeleri en iyi Facebook oranları ve dereceleriyle bulmak.

Müşteriler ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere özgü anahtar kelimelere göre bölgesel arama kutusunu iş bulmak için kullanabilirler.

Facebook-Profesyonel-Servisi-Yerel-İşletmenizi-Nasıl-Derecelendirebilirsiniz-2

Arama sonuçları ya da belirli kategori seçimlerinde, müşterilerin yerel işletmeler ile ilgili temel ayrıntılarını, açıklama, adres, telefon numarası ve değerlendirmelerini görürüz.

Facebook-Profesyonel-Servisi-Yerel-İşletmenizi-Nasıl-Derecelendirebilirsiniz-3

Facebook Profesyonel Hizmetleri’nin güzel yanlarından biriside tüm dünyada aktif olarak kullanılabiliyor olması. Dünya üzerinde istediğiniz bir yerel işletmeye arama yoluyla kolayca ulaşılabiliyor.

Facebook-Profesyonel-Servisi-Yerel-İşletmenizi-Nasıl-Derecelendirebilirsiniz-4

Eğer Facebook algoritmalarında görüntülemek istediğiniz bölgesel iş seçimi gibi spesifik bir kural yoksa bir kaç aramadan sonra şunlara karar verebilirsiniz;

  • Yerel işletmenin nerede bulunduğu
  • Yerel işletmenin adı, description ve kategorisine uygun anahtar kelime
  • Yerel işletmenin almış olduğu rating derecesi
  • Yerel işletmenin aldığı yorumlar
  • Aldığı son eleştiriler
  • Yerel işletmenin check-in sayısı
  • Yerel işletme sayfası ve müşteriler arasındaki geçmiş etkileşimler
  • Yerel işletmenin, müşteriler ve insanlar arasındaki, check-in, hız ve yorum arasındaki bağlantılar

Mobil kullanıcılar, Facebook Profesyonel Servisi’ne mobil browserlarından kolaylıkla ulaşabilirler.

Facebook-Profesyonel-Servisi-Yerel-İşletmenizi-Nasıl-Derecelendirebilirsiniz-5

Arama aynı şekilde çalışıyor ancak, kategori kısmı çok daha sınırlı olarak çalışmakta.

Facebook uygulaması içinde “Yakındaki Yerler” en iyi seçenektir. Iphone kullanıcıları bu bölümü “Daha Fazla Menü” yazılı bölüm altında görebilir.

IMG_0288

 

İşletmeler için kategori ve lokasyon tabanlı aramalar yapılabilir.

IMG_0289 (1)

Masaüstü Facebook Profesyonel Servisinde gösterildiği gibi arama sonuçları ve kategori sayfaları benzer bilgileri gösterecektir.

IMG_0290

1 – Yerel İşletme Sayfanız için Doğru Kategori ve Altkategoriler Seçin

Müşterilerinizin işletmenizi aramalarda bulmasını istediğiniz anahtar kelime veya kategorilerinizi belirleyin.

Ekran Resmi 2016-02-28 17.44.47

Sonra, işletmenizin Facebook sayfasına gidin ve Hakkında sekmesinde bulunan Sayfa Bilgisine tıklayın.

2 – İş Bilgilerinizi Girin

Bu alanların tümü Facebook Profesyonel Hizmetleri araştırma sonuçlarında görülür.

Ekran Resmi 2016-02-28 18.00.25

Facebook işletme sayfanızda adres, çalışma saatleri alanı, telefon ve kısa açıklama bölümlerinin doldurulduğundan emin olun.

Ekran Resmi 2016-02-23 02.07.17

3 – Harita Konumlarını Etkinleştirin

Daha önce yapmadıysanız, harita konumunu etkinleştirin. Bunu yapabilmek için, haritadan konumunuzu bulup işaretleyin ve haritanın altında bulunan kutucuğu seçili hale getirin.

4 – Çoklu İletişim Seçeneklerini Etkinleştirme

Müşteriler yerel işletme sayfanıza tıkladıklarında sayfayı aşağıdaki gibi görürsünüz.

Ekran Resmi 2016-02-23 02.01.13

Web sitenizin iletişim sayfasını “Bize Ulaşın” olarak veya mobil üzerinde “Ara” tuşu olarak kullanabilirsiniz.

Ekran Resmi 2016-02-23 02.10.34

Eylem Çağrısı butonuna ek olarak, insanların sizinle direkt iletişim kurmalarını sağlamak için Facebook sayfanız üzerinde mesaj butonu ekleyebilirsiniz.

Ekran Resmi 2016-02-23 02.11.00

Ayrıca sayfa ayarlarınızdan tepki süresini, çalışma saatleri ve anlık cevapları belirtebilirsiniz.

5 – Check-in, Derecelendirme ve Değerlendirme

Check-in’lerden beri rating ve yorumlar, Facebook Profesyonel Servisler içinde yerel işletmenizin görünürlüğünde rol oynar, müşterilerinizi bunlara teşvik etmeniz önemlidir.

Facebook check-in’lerine teşvik etmek için insanların Facebook’ta nereye check yapacaklarını belirten bir işaret koyun. Facebook’ta var olan görüntüleri işletme tabelanızı oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Cesaretlendirici yorumlara göre, Facebook yorum ve rating özellikleri Facebook Community Standartları ile buluşmalı ve mutlaka “Sayfa tarafından önerilen ürün ya da servise odaklanmalı ve kişisel deneyim baz alınmalı.” Yelp gibi bir çok yerel işletme dizinleri ve yorum siteleri rating ve yorumlar için teşvik önerici niteliktedir.

Sosyal medya danışmanı Andrea Vahl’a göre Facebook’ta bir tanım yerel işletme yorumunu mükemmel kılıyor: “Yelp’teki gibi Facebook’ta hiç bir yorum gizli kalmaz. İnsanlar Facebook’taki uzun yorum yönetiminden dolayı hayal kırıklığına uğramış durumdalar ve Facebook doğru uygularsa insanların Yelpi öldürmeleri için bir fırsatı olur.

Eleştirileri doğru şekilde teşvik etmek için, Facebook sayfanızı aşağıdaki linkte görüntülendiği gibi sergileyebilir ya da müşterilerinize facebook sayfanızın linkini gönderip onlardan işletmeniz ile ilgili deneyimlerine göre rating ve yorum talebinde bulunabilirsiniz. 

6 – Facebook Bluetooth Yol İşareti

Mari Smith’in önerisine göre yerel müşterilerinizi meşgul etmenin en mükemmel yolu Bluetooth beacon uygulaması ile daha çok yerel müşteriye yardım ederek onları cezbetmek. Bu cihaz işiniz için insanlara özel mesajlar göndermenizi sağlar.

7 – Sayfanı Güncel Tut

Bazı müşterilere göre Facebook’ta profil, cover görseli, ya da son güncellemelerin yer almaması işletmenin kapalı anlaşılmasına yol açabilir. Müşterilere Facebook sayfanızda iyi bir izlenim yaratmak için sayfanızı güncel tutmanız gerekir.

Facebook pazarlama uzmanı Christian Karasiewics yerel işletme sahiplerine “Facebook sayfanızı temizlemek için zaman ayırın” önerisinde bulunuyor. Eğer cover görseliniz güncel değilse, mutlaka güncelleyin. Ayrıca mümkün olduğunca işletmenizin Bilgi bölümlerine ait Hakkında alanlarını doldurun. Bu insanların doğru sayfayı bulmalarını, hem işletmenize, hem benzer sayfalara ulaşmalarını kolaylaştırır.

Bunun yanı sıra sayfanızı yerel kitle ve topluluğun ilgileneceği güncellemelerle sürekli güncel tutmanız gerekir.

Sonuç olarak

Facebook Profesyonel Servisleri yerel işletmeler için müşterilerine büyük bir kaynak olma potansiyeline sahiptir. Bu ipuçlarını takip ederek Facebook sayfanızın hazır ve ağda görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum

Yorum Yaz