Küçük İşletmeler İçin Facebook Reklamları Önerileri | NSM

Küçük İşletmeler İçin Facebook Reklamları Önerileri

4 Adımda Küçük İşletme Sahiplerinin Facebook Reklamlarında Yükselmesi

Facebook, 1 milyar kullanıcısı ile dünyanın en büyük sosyal ağı olmaya devam ediyor. Küçük işletmeler için, özellikle B2C alanında, hedef kitleye seslenebilme ve teklif götürme şansı bir hayli yüksek. Ancak Facebook küçük işletmelerin reklam özelliğini sıkça kullanması için bir yer bulma ve hedef kitleye ulaşması koşulları bakımından oldukça zorlaştı. Çünkü büyük reklam verenler Facebook’a daha çok destek oluyorlar.

Bu yazıyı yazmamın nedeni, küçük işletmeler için Facebook Reklamlarının açıklarını paylaşabilmek. Eğer medya bütçeniz küçükse, burada Facebook’un reklam seçeneklerinin en iyi şekilde nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

1- Facebook Öneriler’i Kullanın (Facebook Offers)

Facebook önerileri tek karelik satış pencereleri için mükemmel bir araç. Tek bir teklif bütün dikkati mevcut takipçilere verecek. Böylelikle markanızın reklamı için özel bir indirim kodu ya da kullanıcılara satış oluşturmak için mükemmel bir fırsatınız olacak. Ayrıca Facebook’ta sizi takip eden takipçilere ve ilgili diğer hedef kitleye de hitap etmesi için reklamlara teşvik ve yatırım yapabilirsiniz. Arttırdığınız teklif ile devam etmeden önce reklam özelliklerinin uyumlu olduğundan emin olun. Facebook’un sıkı bir inceleme aşaması mevcut, örneğin; yaratıcı “Text”iniz biraz fazlaysa reklam talebinizi reddedebiliyorlar.

2- Hedef kitle parametresinde iyi bir yer bulun

Facebook çok fazla öneri yapabileceğinden sayfa içerisinde “Scroll”u sıklıkça kullanabilirsiniz. Ancak görmezden gelmeyin. Eğer ziyaretçileriniz sitenize ulaşıp ilgili uygulamaları indirmeleri gerekiyorsa kampanyanız objeye odaklı olsun. Örnek verecek olursak; bir takı markanız var ve en yeni bileziği ön plana çıkartmak istiyorsunuz. O halde hedef kitle ölçerinizin şu şekilde görünmesi gerek.

4-Adımda-Küçük-İşletme-Sahiplerinin-Facebook-Reklamlarını-Yükseltmesi

Yeşil renkte gözüken sınırlar arasında kalmanızı öneriyorum. Eğer kriteriniz çok spesifik ise kampanyanız çok fazla kullanıcıya ulaşamayabilir. Diğer taraftan herhangi bir parametre seçerseniz kampanyanız gözardı edilebilir.

3- Test, Test, Test!

Kampanyanızın bir yatırım portföyü olduğunu düşünün. Tüm iyi yatırım uzmanları riski hafifleterek kendi portföy ve yatırımlarını çeşitlendirir. Burada bölünmüş bir test yaparsanız başarısız bir portre sergilersiniz. Eğer kampanya iyi performans göstermiyorsa, her seferinde tek bir değişkeni değiştirebilirsiniz. Reklam, çekici olmayabilir ya da C2A (Call to Action) yeteri kadar net olmayabilir. Mümkünse her seferinde bütçeyi, farklı kampanyalardaki değişkenleri test edebilmek adına bir kaç parçaya bölün. Test değişkeni hariç kampanyalarda her şeyi sabit tutun. Sadece bir kere kazanan içeriğin kombinasyonunu keşfetmiş olur ve kalan tüm yatırımınızı kampanyanıza harcayabilirsiniz. 

4- Like satışları değiştirmez

Seçim yapmadan önce aklınızda her zaman reklam yaratıcısının mesajlarını bulundurun: “Mesajınızı Arttırın” ya da “Sayfanızı Ön Plana Çıkartın”. Tüm bütçenizi Facebook Like özelliğine yatırabilirsiniz, ancak insanların like tuşuna basması artık sizin müşteriniz oldukları anlamına gelmiyor. Her zaman yatırım yaparak Facebook topluluğunu korumak esastır. Ancak like için çok yatırım yapmayın, satışları takip edin.

Yorum Yaz