Yeni Facebook Algoritmasına Ayak Uydurmak | NSM

Yeni Facebook Algoritmasına Ayak Uydurmak

Facebook Hayran Sayfası Açma

Yakın zamanda gerçekleşen algoritma değişiklikleri kafamızı bir hayli kurcalar vaziyette: Google’ın mobil site odaklı güncellemesini, Facebook’un üç temel konuda değişiklik yapan bir algoritmaya geçmesi takip etti. Peki, Facebook neleri değiştirdi ve bu değişikliklere nasıl ayak uydurmalı?

Facebook’un bilhassa sayfa yöneticilerini olumsuz etkileyecek değişikliklere gittiğini geçtiğimiz hafta sizlerle paylaşmıştık. İsterseniz hep beraber bu üç temel değişikliği başlık başlık ayırıp, nasıl sürece adapte olabileceğimiz üzerine biraz kafa patlatalım:

Artık Haber Akışında Birden Fazla Paylaşımınız Yer Alabilir

Bu değişiklik aslında daha çok, haber akışında içerik bulamayanlara yönelik olsa da çok katı bir kuralın gevşekleştirilmesi manasına geliyor. Aslında Facebook’un gitmiş olduğu değişiklikler resme uzaktan bakınca sayfa sahipleri için olumsuz gelişmeler ağırlıklı olsa da, bu ilk değişiklik kesinlikle olumlu. Artık haber akışları boş kalmasın diye, çıkan içerikler çok daha esnek olacaklar: bir kaynaktan yayınlanan birden fazla içeriği sayfa takipçileri görebilecek. Eskiden facebook’un belli bir zaman aralığında tek bir post çıkıyor olmasına alışan sayfa yöneticileri, bu gelişme doğrultusunda “Twitterlaşma” taktiğine başvurabilir, yani paylaşım sıklığını arttırabilir. Çünkü belli ki artık facebook kullanıcıları haber akışlarını daha az tazeleyip, aşağı scroll etmeyi sürdürecekler.

Bu aynı kaynaktan çok haberin haber akışında çıkabilmesi meselesi biraz da haber akışına o sırada konulacak daha iyi bir şeyin olmamasıyla alakalı. Yani illa facebook sizin paylaşımlarınızı kullanıcılara daha çok gösterecek diye bir durum yok, ama eskiden söz konusu olmayan bir avantaj edinmiş oluyoruz bu vesileyle.

Arkadaşlar, Sayfaların Önüne Geçecek

İkinci değişiklik, facebook kullanıcıların karşılarına çıkan içeriklerin, doğrudan ilgilendikleri arkadaşlarıyla alakası olmasına dair. Kullanıcılar arkadaşlarının, bilhassa da takipte bulundukları arkadaşlarının fotoğraflarını, videolarını, durumlarını, paylaştıkları linkleri haber akışlarında daha yukarılarda görecek, bu sayede ilgilendikleri insanların paylaşımlarını kaçırma ihtimalleri düşecek. Bu noktada sayfalardan yapılan paylaşımlarda belli bir düşüş yaşanacak elbette, keza bu aloritma değişikliğinin temel hedeflerinden biri zaten sayfalardan ve insanlardan gelen paylaşımların oranını dengelemek. Fakat bu durumu sayfanızda yer alan içeriklerin takipçileriniz tarafından paylaşılmasını sağlayacak nitelikte olmasına özen göstererek çözmek mümkün. Yani artık sadece paylaşım yapmanız yetmiyor, etkileşimi de arttırmanız gerek.

Arkadaşların Yorum ve Beğenileri Artık Haber Akışına Düşmeyecek

Son değişiklik, facebook’un bireysel kullanımını kolaya alırken, sayfaların taktik değişikliğine gitmesine kaçınılmaz olarak neden olacak. Facebook kullanıcıları artık arkadaşlarının yorum yapmış olduğu, beğendiği şeyleri ayrıca bunu belirten bir post olarak görmeyecek, ya da bu çok nadiren gerçekleşecek. Bu sayede kullanıcılar kendi beğendikleri insanları ve sayfaları daha sık görecekler. Bu durum markaların facebook’ta mümkün olduğunca fazla sayıda insana kendini beğendirmeyi kendilerine öncelik olarak belirlemeyi bırakıp, ciddi bir konumlandırma çalışmasına sevk edecektir. Çünkü sizinle gerçekten ilgilenen insanların paylaşımlarınızı kendi sayfalarına taşıması, şu an genel görünürlük için bu algoritma çerçevesinde en etkili yöntem olacakmış gibi duruyor. Sponsorlu paylaşım yapmak, veya listesi kabarık kişilerle anlaşmalı kampanyalar yürütmek diğer alternatifler.

Bu son güncelleme alışkanlıkları bozdu şüphesiz ki. Facebook uzun vadede markaların organik kanallarla ulaşabildiği kanalları zaten kısıtlayacaktı, bu da ilk adım oldu.Yine de iyi içerikler hazırlayıp, hedef kitlenizi iyi belirlemeniz halinde çok da  kafa karıştıracak bir durum aslında yok. Hashtag eklemeyi ve eğer başka bir facebook sayfasına göndermede bulunuyorsanız etiklemeyi de ihmal etmezseniz, işler yolunda gidecektir. Yine de oranik kanallar henüz tümüyle kapanmamışken, markanızı veya sayfanızı mümkün olduğunca fazla sayıda insana ulaştırmanızda fayda var.

Yorum

Yorum Yaz