Basit ve Kişisel Google Plus Kullanımı | NSM

Basit ve Kişisel Google Plus Kullanımı

Google Plus Yönetimi

28 Haziran 2011 tarihinde davetiye sistemi ile üyelik kabul etmiş daha sonrasında 20 Eylül 2011 gününden itibaren üyeliğe tamamen açık olan 18 yaş üzeri herkesin kayıt olabileceği servis Google Plus’tan bahsedeceğiz.

Google+, Google profiller üzerine inşa edilmiştir. Çevreler,Konular ve Video Sohbet Odaları gibi sosyal ağ dünyasında yeni olan özellikleri barındırmakta olan Google Plus’a mobil uygulamalar ile de erişebiliyorsunuz. Google Plus, Google’ın en büyük sosyal ağ girişimi olarak 800.000.000 üyesi bulunan Facebook’un rakibi olarak gösterilmektedir. 2012 Aralık ayından itibaren Google Plus 500 milyon kullanıcı sayısını aşarak kendisini göstermiştir.

Peki Google Plus’ın özellikleri neler?

Google Plus’un en önemli özelliği, arama motoru reklamcılığı ile sosyal medya pazarlamasını birleştiriyor olmasıdır. Google Plus markalara özel sayfaları ve fonksiyonları Kasım 2011 başında insanlara sundu. Bu sayfaların markalar için sağladığı avantajların başında ilgili anahtar kelimelerde doğal arama sonuçlarında yukarıda çıkma özelliğine sahip. Ayrıca Adwords reklamlarını da aynı panelden yönetme pratikliği ve Analytics ile koşut çalışabilme özelliğide var. Markanın Hangout fonksiyonuyla topluluğu ile görüntülü chat yapabilmesi özelliği ise işin en süslü tarafı.

Markalar için Google+ kullanımı SEO açısından çok önemli, ama unutmamamız gereken bir detay var. Google kendi servisini ön plana çıkartır genellikle.  Markanızın Google aramalarında üst sıralara çıkmasına yardımcı oluyor. Dijital pazarlama ve online itibar yönetimi açısından markanızın Google Plus hesabının olması önemli bir hale geliyor.

Bireysel kullanıcılar tıpkı Facebook’ta olduğu gibi bireysel Google Plus hesaplarından Google Plus sayfası açabiliyor. Zaten son tasarımıyla Facebook’a çok benzediğinden, Facebook’ta yapabildiğiniz çoğu şeyi Google Plus’ta yapmak mümkün. Sayfanın takipçi sayısı olmasa bile gönderiler sayesinde görüntülenebiliyor ve görüntüleme sayısını sayfada herkes görebiliyor.

Google Plus’ta sosyal medya optimizasyonu ve SEO için gerekenlerin yapılması şart. Sayfanızın görünürlüğünü arttırarak Google Plus takipçilerinizi arttırabilirsiniz. Hangout özelliğini kullanarak iletişiminizi arttırabilir bu şekilde takipçilerinizle aranızda bir bağ kurabilirsiniz.

Hashtag Kullanımı

Hashtag, kullanıcıların belirli bir konuyla ilgili görüşmeler bulup bunlara katılmasına yardımcı olan, # işaretiyle başlayan (mesela, #nedensosyalmedya) kelime veya kelime öbeğidir. uygun görseller kullanmak, insanların sizi takip etmesine yardımcı olacaktır. Özgün içerikler oluşturmak ve çekici görseller kullanmakta insanların sizi takip etmesini sağlayacaktır.

hashtag

 

İçeriğin kalitesi ve yayıncının güvenilirliği önemli!

Batılı internet kullanıcıları birbiri ardına birer Google Plus hesabı edinirken, arama motoru sonuçlarının sıralanmasında önemi muzzam derecede büyük olan “kaliteli içerik ve güvenilir içerik yayıncısı” kavramları da ciddi bir değişim geçiriyor.  Google, içerik yayıncılarının Google Plus üzerinde faal olmasını istiyor.  Google Plus hesaplarının arama sonuçlarında istenilen yerlere gelmek üzere etkin bir biçimde kullanılması, yeni algoritmanın içerik yayıncısını ve yayınladığı içeriği, güvenilir ve kaliteli olarak tanımlamasında geçmişe göre daha yarar sağlıyor.

Google Plus’ı etkin bir şekilde kullanmak sadece “doğrudan link paylaşımı” demek değildir.  Eğer bu şekilde yaparsanız yarardan öte zarar vermesi söz konusu olur. Burada Google Plus hesaplarının etkin kullanılmasından kast edilen içeriğin paylaşılması değil; Google Plus topluluklarında etkin olunması, kullanıcı sorularına çözüm odaklı akılcı cevaplar verilmesinden tutun başkalarının sorduğu sorulara verilen yanıtların paylaşılması, kendi paylaşımlarının +1’lenmesini beklerken, başkalarının da paylaşımlarını +1’lemek gibi gerçekten bir etkinlikten bahsediliyor.

Google Plus profillerinin zengin hale getirilmesi

Boşlukları doldurmak, zengin bir bir profil için ideal bir adımdır. Boşlukların doldurulması sadece Google+ hesaplarının etkin kullanımı için değil, söz konusu sosyal medya olduğunda da bütün araçlar için geçerli temel bir kural halinde düşünmek gerekiyor. Ancak Google+ kadar hızlı büyüyen bir sosyal network düşünülünce, profilde “detay” şeklinde görünen en küçük bilgilerin dahi arama motoru sonuçlarının iyileştirilmesi için Google+ hesabına başvurduğunda ciddi bir fark yaratması mümkün.

-

Google Plus profilinin kolay bulunmasını sağlama

Google Plus hesabının içeriğinin doğru şekilde doldurulmasının asıl önemi, hesabın kolay bir şekilde bulunması ve “arama moturu” tarafından kolay anlaşılabilmesini sağlamak. Boş bırakılan bir Google+ hesabının hiç ziyaretçisinin olmayacağı aşikar. Bundan dolayı Google+ hesabının zenginleştirilmesi esnasında verilen bilgilerin, arama motoru ve Google+ kullanıcısının arama alışkanlıkları göz önünde bulundurularak girilmesinde fayda var. Blog sitelerinin ve Sosyal medya araçlarının; Google+ profilinin daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilmesi, daha fazla kullanıcının takipçi listesinde eklenmesi, paylaşımlarının daha çok +1’lenmesi ve paylaşımlara daha fazla yorum yapılması için etkili bir araçtır. Google+ toplulukları ve profil sahibinin çevresi de paylaşımların daha fazla kişiye ulaştırılması açısından önemi büyüktür. Google+ hesabının etkin bir şekilde kullanılması için sadece ilgilenilen alanlarda faaliyet gösteren topluluklara üye olmakla kalmayıp, diğer Google+ üyelerini de bu topluluklara davet etmeye çalışmak gerekiyor.

Yorum Yaz