Google Plus Seo Çalışmalarını Nasıl Etkiler? | NSM

Google Plus Seo Çalışmalarını Nasıl Etkiler?

Google Plus SEO

SEO için Google Plus nasıl kullanılmalıdır? Google Plus kullanarak arama sonuçlarında sitenizi üst sıralara çıkarmanın yolları nelerdir?

Sosyal ağların web sitelerine trafik çekme etkisi hepimiz tarafından bilinmektedir. Diğer sosyal ağları bu anlamda biraz daha geriden takip etse de Google , 2015 yılı için büyük bir adım atarak Google Plus sayesinde sitenizin trafik almasını ve Google aramalarında üst sıralara tırmanmanızı kolaylaştıracak. Google Plus bu özelliği ile bir sosyal ağ sitesi olmaktan daha fazlasıdır. Bu web sitenizin trafiğini arttırmak için iyi bir yoldur.

GooglePlus’ın 2013 istatistiklerine göre Google Plus, Facebook’tan sonra gelen en büyük sosyal ağ sitelerinden biridir. Bu veriler ışığında Google Plus 540 milyon aylık kullanıcıya sahip olmasının etkisini göz ardı edemeyiz. Peki Seo açısından Google Plus ‘da neler yapabilirsiniz bir göz atalım.

Google Authorship ile Google Plus Hesabınızı Biribirine Bağlayın

Google yazarlık olarak da nitelendirebileceğimiz Google Authorship Google Plus hesabınız ile yazarlık yaptığınız web sitesini birbirine bağlamanıza yarayan araçlardan biridir. Google içerikleriniz ile Google Plus hesabınızı karşılaştırıp doğrular ve Google aramalarında yazar olarak içerikleriniz yanında resminizin,içeriğinizin ve çevrelerinizin görünmesine olanak verir.

authorship

Google Authorship kullanmak Google açısından sizin daha faydalı içerik oluşturduğunuz ve güvenli bir kaynak olduğunuz algısını oluşturur. Bu da sizin arama sonuçlarındaki yerinizi etkiler tıklama oranınızı ve seo rank’ini arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda resimli içerikler kullanıcıların daha çok dikkatini çektiğinden içeriğinize tıklama,sitenize yönlendirme, sitenizde daha fazla kalmalarını sağlamak ve daha ilgili kullanıcıların sitenize yönlendirilmesi gibi işlevlere katkı sağlar.Kullanıcılar isterse web araması sırasında resminize tıklarak Google Plus profilinize ulaşır ve sizi çevrelerine ekleyebilir.

 Hashtag Kullanmaya Alışın

Hashtag kullanıcıları belirli bir konu etrafında toplayan ve o konu hakkında konuşulmasını sağlayan önemli bir araçtır. Google Plus yayınlarında kullandığınız hashtagler  yayınınızda üst kısımda ilgili hashtaglar olarak gözükebilmektedir. İlgili hashtagler yayınlarınızın keşfedelmesini sağladığı için oldukça önemlidir.

hashtag

Google sizin için bağlantınıza ilgili hashtagler ekleyebildiği gibi kendi belirlediğiniz hashtagleri ekleyerek de daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Mavi renkte olan hashtagler Google tarafından eklenenler olup gri olan hashtagler ise sizin eklemiş olduğunuz hashtaglerdir. Google’ın belirlediği hashtagleri kapatabilme imkanınız vardır fakat bunu kullanmak size avantaj sağlayacaktır.

Google Plus’ı Etkin Kullanın

Google Plus yayınlarınızda +1’leriniz ne kadar fazla ise o derece çok kullanıcıya ulaşma şansınız olacaktır. Kullanıcılar yayınlarınızı +1’lediklerinde Google için içeriğinizin tavsiye edilen bir içerik olduğu algısı oluşur. +1’leriniz bir nevi referansınız niteliğindedir. Google aramalarını Google Plus hesabı açık olduğunda yapan kullanıcıların +1’ledikleri gönderiler çevrelerindeki kullanıcıların arama sonuçlarında daha üst sırada görünür.Bu sizin daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlarken diğer kullanıcılarında paylaştığınız linki +1 ‘leme olasılığını arttırır.

Google plus +1

+1’leriniz ne kadar fazla ise arama sonuçlarında üst sırala çıkmanız bir o kadar kolaylaşacaktır. Google arama sonuçları ile Google Plus +1’lerinizin yakın bir ilişkisi vardır.Unutmayın ne kadar aktif olur,ne kadar çok kişilerin çevresinde yer alırsanız daha fazla kullanıcıya ulaşırsınız. Yayınlarınız o derece çok görünür, +1’lenir ve paylaşılır.

Paylaşım Aralığına Dikkat Edin

Google Plus’ı kullanırken tıpkı diğer sosyal ağlar olan Facebook ,Twitter vb. olduğu gibi paylaşım ile alınan geri bildirim arasındaki ilişkiye bilhassa dikkat edilmesi gerekiyor. Örnek verirsek günde 3 paylaşım yaparak aldığınız geri bildirim ile haftada 1 defa yaptığınız fakat kullanıcıların ilgisini çeken bir paylaşımın geri bildirimi tabiki aynı olmayacaktır. SEO açısından bakarsak devamlı yapılan paylaşımlar değil de kullanıcıya hitap eden,onların ilgisini çeken ve sizi tavsiye etmelerini sağlayacak paylaşımlar yapmanız arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza sebep olur. +1 konusunda belirttiğim gibi ne kadar ilgi çekici içerik paylaşırsanız o kadar +1‘lenirsiniz ve üst sıralara çıkarsınız.

Google Plus Topluluklarını Önemseyin

Google Plus’ı etkin kullanmanızın avantajlarında biride topluluklarda ne kadar aktif olduğunuzla ilgili çünkü Google burada Google Plus topluluklarındaki tartışmalara ne kadar aktif yer aldığınızı değerlendiriyor.Burada unutulmaması gereken önemli noktalardan biri siz Google’ın son kullanıcısını ne kadar mutlu ederseniz Google’da sizi o derece ödüllendirir. Devamlı olarak link vererek  +1 kazanmak için yapılan çalışmalardan ziyade topluluklarda aktif olmanız farklı topluluklardaki kullanıcıların sorularını yanıtlamanız bu konuda size daha fazla yardımcı olacaktır. Topluluklardaki sorulara onlar için faydalı olabilecek cevaplar verdiğinizde onları memnun ettiğiniz için hem yayınlarınız  +1’lenmiş olacaktır hem de daha fazla kullanıcıya ulaşmış olursunuz. Topluluklarda sorduğunuz sorular ve verdiğiniz yanıtlarda da hashtag kullanımına önem verirseniz çalışmlarınız SEO açısından daha başarılı olmasını sağlarsınız.

Yorum

Yorum Yaz