Google+ Post Ads Reklamları | NSM

Google+ Post Ads Reklamları

Google Plus Post Ads Reklamları

Google+’nın ilk reklam özellği Post Ads ile artık Google+ içerikleriniz birer reklam özelliği kazanacak. Peki, Post Ads reklamlarını kimler kullanabilir? Google+ Post Ads reklamlarının Facebook ve Twitter reklamlarından farkı nedir?

Google bir ürünü olan Google+’ın ilk reklam özelliği Post Ads sayesinde reklam gelirini arttırmaya devam ediyor. Google+’ın bu yeni reklam özelliği ile artık Google+ içerikleriniz reklama dönüşecek. Google bugüne kadar reklam anlamında diğer sosyal ağlar olan Facebook ve Twitter’ı bir hayli geriden takip etmekteydi. Bu gidişatı değiştirecek bir adımla Google+’a Post Ads reklam özelliğini getirerek içerikleri reklama dönüştürme kararı alan  Google, Google+ üzerinden reklam gelirini daha da arttırmayı hedefliyor.

post-ads-reklamları-google-plus

Google+’nın Post Ads reklam çalışmaları ilk etapta Toyota USA,Ritz Cracers,Cadbery UK ile başlamıştı. Google şimdilerde yeni reklam özelliğini diğer reklamverenler için de kullanıma açtığını duyurdu. Fakat Google’nin bu reklam özelliğinden yararlanabilmek için en az 1000 takipçiye sahip olmanız gerekiyor. Sonrasında hedef kitleniz ile bağlantılı olan içeriğinizin ”shared endorsements”(paylaşılan ciro) özelliğini aktifleştirdiğiniz Google+ sayfanızdan reklam oluşturabilirsiniz. Böylece içeriklerinizi banner reklamına dönüştürmüş olursunuz. 5 adımda bir Google+ Post Ads reklamı oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek ilk Post Ads reklamınızı oluşturabilirsiniz.

Google+ Post Ads Reklamlarını Nasıl Kullanırım?

Öncelikle paylaşımlarınızın herkese açık olmasının yanı sıra bir Google Adwords hesabına sahip olmalısınız.

 1. Adwords hesabınıza giriş yaparak yeni kampanya oluştur seçeneğini seçmelisiniz.
 2. Görüntülü Reklam Ağı seçeneğini seçerek dil,lokasyon ve bütçe kısımlarını Adwords kampanyalarınızı oluşturduğunuz biçimde oluşturun.
 3. Kampanya türünü etkileşim odaklı olarak ayarlayın ve ayarlarınızı kaydettikten sonra reklam oluştur sekmesindeki Google+ reklam oluştur sekmesine tıklayın.
 4. Google+ sayfa menüsünü seçip Google+ sayfanızın linkini girdiğinizde  tüm Google+ gönderilerini görüyor olacaksınız.
 5. Bir gönderinizi seçerek reklamını verebilirsiniz. Son olarak özelleştir kısmından ayarlar ve görünümünü düzenleyerek kaydettiğinizde reklamınız hazır demektir.

Uygulamanın önemli özelliklerinden biri de reklamlarda herhangi bir içerik sınırlandırması yapmaması. Böylece reklamverenler Adwords reklamlarında olduğu gibi Google’a ödeme yaparak fotoğraf, durum güncellemeleri ve hatta hangout’larını reklam olarak kullanabilecek.

Google+ Post Ads Reklamları + 1 Özelliği

Google+ Post Ads Reklamları + 1 Özelliği

Google+’ın bu reklam modelinin diğer  sosyal ağ reklamlarından ayrılan özelliği interaktif olmasıdır. Burada Google+’ın bir özelliği olan +1 uygulaması reklamlarınız için de geçerli olacaktır. Kullanıcılar reklamınızı görüntüledikleri web sayfasındayken  reklamınızı +1’leyebilecekler. Şöyle bir değerlendirme yaparsak bir web sitesindeki çok beğenisi olan bir reklamı merak ederiz değil mi? İşte bu özellik reklamverenler ile kullanıcıların arasındaki yakınlığı arttırmada önemli bir rol oynuyor. +1’leriniz ne kadar fazla ise dikkat çekme olasılığınız o kadar çok olacaktır.

Bir diğer özelliği ise kullanıcılar reklamınıza yorum bırakabilecekler. Bu şekilde reklamlarınız hakkında olumlu ve olumsuz görüşlere ulaşabilecek ve içeriklerinizden oluşturduğunuz reklamların kullanıcılar açısından başarılı mı yoksa başarısız mı olduğunu değerlendirebileceksiniz.

Google’ın Google+’da reklam anlayışına farklı yaklaştığının önemli göstergelerinden biri de reklamların Google+’nın ana akışı içerisinde olmamasıdır. Sosyal ağların ana akışlarının reklama boğulması insanları bir reklam karmaşası ile karşı karşıya bırakırken Google,Google+’da reklamları Google arama sonuçları ve web sitelerine yerleştirmeyi tercih ederek hem reklamın dikkat çekiciliğini arttırıyor hem de kullanıcıyı bu reklam karmaşasının içerisine sokmuyor.

Google+-facebook-twitter-

Google+ ürün müdürü Eran Arkin bu yeni reklam modelini tanıtırken ”Adını vermek istemediğimiz diğer “Mavi sosyal ağın” aksine sosyal reklamlarımız sadece kendi ağınıza değil tüm web’e yayılıyor.” şeklinde belirtmiştir.

Sosyal ağların en önemli gelir kaynağının reklam bütçeleri olduğu düşünülürse Google’ın Google+ üzerinden reklam almaması reklam zengini bir şirket için düşündürücü olabilirdi. Fakat Google+’da benimsenen reklam yapısı Facebook ve Twitter’dan daha farklı olarak karşımıza çıkıyor. Google burada kendi sosyal ağını reklamlarla donatmak yerine Google+’nın içeriklerini reklama dönüştürüp, reklamlara interaktif bir yapı getirerek farkılığını ortaya koymuş bulunuyor.

Yorum

 • Merhaba Yasemin hanım;

  Konu için teşekkürler. Yeri gelmişken cevabını şimdilik bilmediğim bir konu sormak isterim.

  – Google+ hesabımızda Google Adwords ile reklam alma işlemi var mıdır? Yoksa Google+ hesabımızda ki çevrelerimize nasıl ve hangi yöntemlerle reklam verip belli bir miktar gelir elde edebiliriz?

  Şimdiden teşekkürler.
  (Bu arada http://www.damartube.com sitesine de göz atıp fikirlerinizi aktarırsanız ayrıca mutlu olurum. )

  • Merhaba,
   Öncelikle makalede belirttiğim gibi Google Plus’da Post Ads’i kullanarak reklam verebilirsiniz. En az 1000 takipçiniz olması durumunda Post Ads reklamı verilebilir. Bunun dışında şu anda Adwords reklamları üzerinden Google Plus’da reklam vermenin farklı bir bir sistemi bulunmuyor. Mantık olarak Post Ads zaten Adwords reklamı gibi düzenleniyor ve Adwords hesabına bağlı olarak işlem yapılıyor. Şayet amaç kendi sitenize reklam almak ise o zaman Adsense ile reklam alıp gelir elde edebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederim.

Yorum Yaz