5 Adımda Instagram Pazarlaması Nasıl Yapılır? | NSM

5 Adımda Instagram Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Instagram Pazarlaması Planı Nasıl Hazırlanır

Instagram, ağırlıklı olarak fotoğraf tabanlı, eğlence amaçlı bir sosyal ağ olarak gibi bilinse de markalar için çok daha fazlasıdır. Tüm ürün ve hizmetlerin daha geniş kitlelere kendini tanıtması için etkili bir yoldur ve hızlı dönüşüm için size yardımcı olabilir.

Eğer dijital çağa ayak uydurmamak için tüm bahanelerinizi tükettiyseniz Instagram’ı aktif bir şekilde kullanma vaktiniz gelmiştir. “Peki, ama nasıl?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yazıyı okurken kendinizi bir sürücü olarak hayal edin. Instagram’ın size kazandıracağı büyük sonuçlara nasıl ulaşacağınızı anlatacağım.

Instagram Profilinize Bir Bağlantı Ekleyin

Öncelikle Instagram’ın biyografi kısmının üzerine tıklanabilir bir link eklemeniz gerekiyor. Böylelikle size diğer sosyal ağlar veya blogunuz üzerinden de kolay ulaşım sağlanabilir. Eğer Instagram hesabınız ile herhangi bir başarı görmek istiyorsanız, etkili bir link kullanmanız önemlidir. Bu sayede insanlar, işiniz ile ilgili daha fazla bilgiye erişebilir, ürün ya da hizmetlerinizle ilgili daha ayrıntılı bilgilerin bulunduğunu sayfalarınızı ziyaret edebilir. Bu yüzden de sıklıkla web sitenizin, blogunuzun ya da diğer sosyal ağlarınıza ait URL bilgilerinizi değiştirmeniz gerekir.

1 nuBirinci adımda dikkat etmeniz gereken en önemli şey, web sitenize ait URL’dir. Bu herhangi bir ürün, blog ya da kişisel bir web bir sayfasının sizin sayfanız ile karışıklık yaşanmaması için önem taşır. İnsanlar ortalama 2 hafta boyunca belirli ürün sayfalarına göz gezdirir daha sonrasında ise yeni bir ürün sayfası ile değiştirmek isterler. Siz bu duruma önlem olarak sadece linki değiştirin. Eğer bir yarışma düzenlemek veya web sitenizin ziyaret sayısını artırmak istiyorsanız, bu hesaplar ve Instagram profiliniz arasında bağlantı kurmalısınız. Yarışma bittiğinde tekrardan varsayılan sayfa bağlantınıza geri dönebilirsiniz.

Instagram Trafik Takibini nasıl sağlarım? Google Analytics Instagram’dan gelen mobil trafiği tanımayacaktır. Çünkü Google Analytics’in Instagram’da gezinirken bir tarayıcı seçme zorunluluğu ile ilgisi yoktur. Bir örnek ile anlatmak gerekirse, bir profil Instagram’da bio kısmında paylaşacağınız bağlantıyı tıkladığında, Google Analytics Instagram ile doğrudan değil, bir yönlendirme olarak trafik kaydeder. Bu da analitik kontrolü sağlarken karışıklığa neden olabilir. En iyi önlem, Instagram profilinde izlenebilir bir link kullanmanız. Yani tam URL’yi listeleme yerine, bitly veya goo.gl gibi link kısaltmak için kullandığımız sayfalar, tıklamaları izlememize olanak sağlar. Her URL için bir izlenebilir bağlantısını kullanın. Gerçek bir sosyal ağ trafiği takip değerlendirmesi almak ve analitik kontrol sağlamak için URL oldukça önemlidir.

 Vitrininizde Yer Alan Ürünler ve Hizmetleri Sergilemekten Çekinmeyin

İnsanlara görüntü ve videolar aracılığıyla iş hikayenizi anlatın, ürünlerinizi sergileyin, hizmetlerinizden bahsedin. Her şeyden önce sosyal medyaya dair bilmeniz gereken ilk bilgi; her mecranın/ağın farklı kitleleri vardır. Her Facebook kullanıcısının Instagram hesabının olmaması ya da her Twitter kullanıcısının Linkedin hesabının olmaması gibi. Bu bağlamda tüm ağlarda etkinlik sağlamanız gerekmektedir. Kitleleler, sizin Instagram hesabı üzerinde paylaşacağınız ürün ve hizmetlerinize bağlanır. Bu bir mağaza zincirinizden estetik bir dizayn ile sergilediğiniz elbise koleksiyonunuzla da olabilir, aynı elbiseyi giyen bir ünlünün fotoğrafıyla ya da sizi tercih eden bir takipçinizin fotoğrafıyla da olabilir.

Bir başarı hikayesine şahit olmak isterseniz, bu stratejileri layığı ile yerine getiren ve en çok takip edilen markalardan biri olan Starbucks’ın Instagram hesabını inceleyebilirsiniz. Siz de başarınızı bir tık yukarı taşımak istiyorsanız, ürün yada hizmetleri sergilenmekle kalmayıp, ürününüzü tercih eden ve iyi görünümlü tüm görselleri (UGC) birer içerik olarak tekrar sunabilirsiniz. 2009 yılında başlatılan Hendek sitesinden (bugün hala yaşayan bir projesi var) bu yana, birçok diğer markalar kendi pazarlama taktikleri ve iş modeli haline UGC entegre çalışmışlardır.

Hizmetlerinizi sergilemek için Instagram kullanabilirsiniz. Eğer somut olarak ürünlerinizi sergileyemiyorsanız; videolar, yer bilgileri ve kısa yazılı görsellerle destekleyebilirsiniz. Eğer iş için seyahat ediyorsanız, sizin şirketin farklı şubelerini ziyaret ve hatta şehir etrafında insanlarla etkileşime ve kim vitrin karşılaşır gerçek yaşam fotoğraf çekmek. Çok katılımını artırmak için yerli sorular sorun.

Firmalar, satış odaklı hizmetlerini sergilemek için Instagram hesabını kullanmak istediğinde somut olarak ürünlerini sergileyebilir, video ve fotoğraf çalışmaları ile müşteri etkileşimleri sağlayabilirler. Eğer aranızda sıklıkla iş seyahatlerine çıkan bir personel varsa, şirketin farklı şubelerine ziyaretlerde bulunuyorsa vitrinlerin/üretimin görünümünü paylaşabilir. Çok daha fazla katılımı artırmak ve yerli kullanıcıların tümüne şehir isimleri etiketleri ile erişim de sağlanması sizin yararınıza olacaktır.

Starbucks Instagram

 

Görüntü ve Yazı ile Kısaca Özetleyin

Instagram’a ürün ve hizmetlerin kaliteli görüntülerini paylaşmakla işinizin bittiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Kitleyi etkilemenin bir başka yolu da resmin üzerine eklenen bir metindir. Eğer markanız hakkında ipuçları paylaşıyor ve satışa teşvik ediyorsanız, insanlar vermek istediğiniz mesajları kaçırmayacak demektir. Bunlar için de Photoshop, PowerPoint veya benzeri bir ara kullanın ve Canva, PicMonkey  ile yükleme öncesi kontrol edin.

Instagram araçları hakkında daha fazla bilgi almak için, Instagram Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 6 Uygulama adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Özetle net bir mesaj iletebilmek için gereken yok metin kaplaması kullanmak ve ürünün/hizmetin fiyat ve seçenekleri listelemek gerekir. Zaman  sınırı olan kampanyalar ve yarışmalar için de bu geçerlidir.

İhtiyacımız Olan Şeffaf Mesajlar, Açık Başlıklar

Hedef kitleye açık bir mesaj iletmek için paylaşımların altına yazılan başlıklar kullanın. Her Instagram paylaşımının altında, yani açıklama kısmına yükleme işlemi sırasında yapılan yorumdur. Sonraki yorumlar ne olursa olsun, orijinal başlık daima paylaşımın altında tam ve görünür kalır. Bu değerli gayrimenkul olan açıklama kısmı, asla boş bırakılmamalıdır ve gerektiği gibi açıklayıcı mesajla tamamlanmalıdır. Eğer sadece resim paylaşmak istemiyor, ne kadar yazı yazabileceğinizi merak ediyorsanız; Instagram 2.200 karaktere kadar izin verse bile 200 ile 300 genellikle idealdir.

Artık içeriklerin birer eyleme yani satış trafiğine katkıda bulunmasını istiyorum demek için, öncelikle web sitenizi ya da online alışveriş adreslerinizi biyografi kısmının altında bulunan bağlantı yerine ekleyin veya doğrudan gelen mesajlara karşılık link paylaşın.

Hashtag Ekle

5 nuİçeriklerinizdeki yazıların, başlıkların ve yorumların en iyi şekilde vermek istediğiniz mesajı ifade etmesi gibi hastagler ile desteklenmesi büyük önem taşır. Hashtag sizden haberdar olmayan bir kitleye de ulaşmanızı sağlayacak yola çıkmanın ilk adımıdır. İşiniz, yazınız ve hedef kitleniz hakkında mutlaka hashtag yani etiket ekleyin. (Popüler arama etiketleri, günün belli saatlerinde kullanılan etiketler ve sizinle tamamen alakasız açıklama ve etiketlerden kaçının; bunlar markanıza yardımcı olmayacaktır.)

Yazı başına 10 ile 15 hashtagleri kullanmaya çalışın. Size özel bir hashtag de zamanla takipçilere anımsatılabilir. Yazınızda en az 8 Hashtag kullanmaya gayret etmenizi öneririz. Maksimum ise 17 hashtag önerilmekte. Yazı başına bazen de 30 hashtage kadar kullanabilirsiniz, Ancak bunun için yazınız da bir çok konunun geçmesine ihtiyaç vardır ve nadiren yapılmalıdır. Bilgisayarınızda en sık kullanılan hashtag bir listesini kaydedin onlar taraftan konum yani kopyalama, yapıştırma ve her zaman mesaj ekleyin.

Sonuç olarak bir Instagram planı size yardımcı olacaktır. Hala öne çıkan işletmelerle rekabeti nasıl keyifli bir yola dönüşeceğim diyorsanız, bir an önce uygulamaya geçirmekte yarar var. Özellikle Instagram bir reklam platformu olarak bir üne sahip olmadığından ve mesajlarda aktif bir link paylaşamadığınızdan dolayı pek çok pazarlamacının bunu marka için nasıl pazarlama aracına dönüştüreceği, yapacağı planlamasına kalmıştır. Eğer sosyal medyanın gücünden faydalanmak istiyorsanız, Instagram kesinlikle göz ardı edilecek bir alan değildir. Marka farkındalığı artırmak için Instagram takipçilerinden etkileşim sağlarsınız. Daha sonrasında ise Instagram’da daha fazla trafik, dönüşüm ve satış odaklı etkileşim almak için insanlara işinizi pazarlayabilirsiniz.

Kısacası, Instagram gerçekten de güçlü bir pazarlama aracı ve eğlenceli bir sitedir. Elbette sadece nasıl kullanılacağını bilenler için :)

Yorum

Yorum Yaz