Instagram Hashtagleri ve Etkili Kullanımı | NSM

Instagram Hashtagleri ve Etkili Kullanımı

instagram hashtag kullanımı

Kullanıcı sayısında ve etkileşim oranında büyük artış yakalayan popüler video ve resim paylaşım platformu Instagram, markaların sosyal medya pazarlaması çalışmalarını genişlettiği ve önemle üzerinde durduğu bir sosyal ağ halini aldı. Facebook’ un geçtiğimiz günlerde satın almasıyla beraber Instagram’da geliştirilen yenilikler ile markaların hedef kitle etkileşimini sağlanabileceği birçok pazarlama stratejisi oluşturabilme fırsatı meydana gelmiştir. Hashtag kullanımı ise sosyal medya pazarlama stratejilerinde Instagram’da kullanılan en etkili yöntemler arasında yer alıyor.

hashtagsTwitter ile sosyal medya literatürüne giren hashtagler devamında diğer sosyal medya platformlarında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Etkili sosyal medya pazarlama yöntemleri arasında kendine önemli bir yer edinen hashtagler, Instagram’da da sıklıkla kullanılıyor. Twitter’da hashtagler gündem belirlemek ya da var olan bir gündeme yönelik atılan tweetlerin bir araya toplanması için kullanılırken, Instagram’da ise video ya da görsel içeriklerinin bir nevi kategorize edilmesi amacıyla kullanılıyor. Hashtaglerinin bu platformdaki önemini arttıran özelliği, içeriklerin görünürlüğünde artışını sağlayarak içerikleri daha etkili bir hale getiriyor olmasıdır. Elbette ki; markalrın hashtag kullanımı ile ilgili bilmesi gereken birçok özelliği mevcuttur. Bu özellikleri iki şekilde inceleyebiliriz; teknik özellikleri bakımından doğru kullanımı ve etkili strateji oluşturmak bakımından doğru kullanımı.

Instagram’da hashtag nasıl kullanılır?

Instagram hashtagleri, paylaşım yapılmadan önce açıklama kısmından eklenir. Paylaşım yapıldıktan sonra hashtag eklemek için ise paylaşımın yorum kısmı kullanılabilir. Bir Instagram içeriğinde en fazla 30 hashtag kullanılabiliyor. Daha fazla kullanılmak istendiğinde hata vermektedir. Hashtaglerde rakam kullanılabilir, ancak ‘%’ gibi karakterler etkisizdir. Kullanıcılar sadece kendi paylaşımlarına dair hashtag kullanabilmekteler. Diğer kullanıcıların paylaşımlarında yorum olarak kullanılan hashtagler etkisizdir. Aynı zamanda kullanıcıların hashtaglerinin görülebilir ve etkili olması için, profillerinin herkese açık olması gerekiyor.

Instagram’da hashtagleri sosyal medya pazarlaması stratejilerinde etkili niteliklerde kulanabilmek için nelere dikkat edilmelidir?

Markanın sosyal medya pazarlama stratejisine uygun hashtagleri kullanması gerekir. Genel anlamda Instagram’ da bir hashtag popüler olduğu için markanın her içeriğinde bu hashtagi kullanması, markanın hem online itibarı hem de sosyal medya stratejisi bakımından kesinlikle doğru olmayacaktır. Ancak, popüler hashtaglerin içerik ile ilgili olduğu durumlarda kullanılması etkili bir yöntemdir. Hedef kitle analizi yapıldıktan sonra bu kitlenin ilgili olduğu hashtaglerin kullanılması da her zaman etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda, Instagram içeriklerinde çok sayıda hashtag kullanılmaması bir nevi hashtaglere boğulmaması gerekir. 6 ile 8 hashtag kullanımı bir Instagram içeriği için en idealidir. Aksi halde hedef kitle, markanın çok fazla hashtag kullanmasına olumsuz tepki verebilir ve etkileşim oranı da düşebilir. Tüm bu detaylara dikkat edilerek Instagram üzerinde sosyal medya pazarlaması stratejilerinde etkili hashtag kullanımını gerçekleştirilebilir. Ve bu yöntemle markaların başarılı sonuçlar elde etmesi daha kolay olabilir. Markaların Instagram içeriklerinde doğru yöntemler ile hashtag kullanması, hedef kitleye kategorize edilmiş bir biçimde sunularak daha görülebilir bir hale getirilebilir ve böylelikle etkileşim oranları çok fazla yükseltilebilir.

 

Yorum Yaz