Kurumsal Hesaplar İçin Instagram Önerileri | NSM

Kurumsal Hesaplar İçin Instagram Önerileri

Kurumsal Instagram Pazarlaması

Instagram’ı kurumsal şirket hesaplarız için mi kullanmak istiyorsunuz? İşte bu yazımızda sizlere bu konu hakkında gözden kaçmaması gereken birkaç tip vereceğiz.

Öncelikle Instagram’ın Business Blog‘unu mutlaka kurcalayın. İşinize yarayacak bilgileri bulabilir, yeni fikirler edinebilirsiniz. Bu blogta Instagram yöneticileri sizler gibi bilgi arayan kurumsal hesap yöneticilerini bilgilendirici haberler yayınlıyorlar.

Instagram diğer sosyal medya mecralarından daha hızlı büyümekte olan bir platform. Klişeleşmiş sosyal medya yöntemlerinden sıyrılarak yeni yöntemleri sürekli takip etmek durumundayız. Öncelikle bu platformun işleyişini anlamak ona göre bir dijital strateji belirlemek zorundayız. Bu sayede yaptığımız-yapacağımız dijital medya kampanyalarının etkisini artırabiliriz.

Instagram’da kurumsal şirket hesabı yönetirken; şirket reklamlarından çok, bireylerin bulunduğu fotoğrafların daha çok etkileşim aldığını gözlemlemekteyim. Takipçiler internet ortamında “Reklam Kokan Hareketler”den oldukça sıkılmış durumdalar. Haliyle Sosyal Medya Uzmanları da sıcak etkileşim olan (şirketlerin üst düzey yöneticilerinin mavi yakalı çalışanlarla olan görselleri gibi) paylaşımlardan daha iyi sonuçlar elde ediyor.

Yaptığınız paylaşımlara hashtag eklemeyi unutmayın. Eğer ki gönderinizde bireyler varsa, bu bireyleri etiketlemeniz de kişi ve kişinin çevresine ulaşabilmeniz adına önemli ve ufak bir ayrıntıdır.

Önemli Not: Çok kurumsal olacağım diye kasmayın! Kasıntı olmak hiçbir sosyal medya mecrasında etkileşim sağlamıyor. Takipçilerinizin size yakın olmasına izin vermelisiniz. Bu nedenle paylaşımlarınıza yazdığınız metinlerde onlara sorular sorun. Pazartesi günü “Günaydın, uyanamadın mı? Bi’ kahve?” diyin mesela. Mutlaka birkaç takipçiniz yanıt verecektir. Aa tabi daha önceden doğru yapılmayanlar nedeniyle istenilen takipçi kitlesine ulaşamadıysanız bu tür girişimlere başlamadan doğru takipçi kitlesine ulaşmalısınız.

Instagram fotoğraf paylaşımlarının bol yapıldığı bir mecra ve yapılan araştırmalara göre ülkemizde Instagram kullanıcılarının %40’ını kadınlar oluşturuyor. Haliyle hangi sektörde olursanız olun, kadınlara ulaşmanın bir yolunu bulun. Konu diyelim ki erkek takım elbiseleri, kitle erkekler. İşte en büyük hata burada! Kitle yalnızca erkekler değil. Unutmayalım ki erkekler de takım elbiselerini dahi alırken en yakınındaki kadınlardan yardım istemiyorlar mı?

Instagram’ın “Direct” özelliğini kampanyalarınızı duyururken kullanabilirsiniz. Takipçilerinizle çoklu sohbet ortamı yaratmak için bu özellik sizlere harika bir imkan sunuyor. Soru cevap düzenleyerek bir grup takipçinizi özel olarak davet edebilirsiniz. Ancak Instagram Direct özelliğinde mesajlarda fotoğrafların paylaşılması gerektiğini de buradan hatırlatalım.

Instagram doğru kullanıldığında marka farkındalığını ve kullanıcı etkileşimini artırabileceğiniz bir sosyal mecradır. Yaptığınız paylaşımlar ile takipçi kitlenize yalnızca promosyonlar ile değil aynı zamanda cana yakın bir tavırla yaklaşarak gönüllerin şahı haline gelebilirsiniz!

 

Yorum

  • Kurumsal sosyal medya hesapları hangi mail adresleri ile açılmalı kendi kurumsal mail adrsleri ile mi yoksa gmail hotmail ile mi? Bilginiz var mı?

  • Kurumsal olacağım derken takipçiler ile araya mesafe koymaya hiç gerek yok çok haklısınız. Aynı zamanda hesabın hareketli ve interaktif olması da bence önemlidir. Zaten içten paylaşımlar yapıldığı zaman bu elde edilebiliyor. Başka bir nokta ise İnstagram hesabının yanı sıra kurumsal web tasarım da önemli noktalardan biridir. Ellerinize sağlık yararlı bir içerik olmuş.

  • Kurumsal firmaların Instagram başta olmak üzere sosyal medya hesaplarını düzgün kullanmaları gerekiyor fakat maalesef ki bunu çoğu firmada göremiyoruz…

Yorum Yaz