Linkedin'de Farkedilir Olmanın İpuçları | NSM

Linkedin’de Farkedilir Olmanın İpuçları

Linkedin Pazarlaması

Profesyonellerin popüler iş ağı olan Linkedin’de fark edilir olmak ve daha iyi iş fırsatlarını yakalayabilmek için işinize yarayacak önerilere bir göz atın.

İşinizden ayrıldığınızda ya da yeni iş arayışlarında bulunuyorken mevcut iş ilanı yayınlayan sitelerde arayışınızı sürdürürken Linkedin sizi aradığınız işe çok daha hızlı kavuşturacak. Birçok iş ilanı henüz iş ilanı yayınlayan sitelerde yayınlanmadan önce Linkedin’de yayınlanmaktadır. Peki profesyonellerin dünyasında nasıl daha fark edilir olursunuz? Linkedin’i etkili kullanarak aradığınız işin size gelmesini sağlayabilirsiniz. Linkedin’i daha bilinçli kullanmak işinizi bir adım öteye taşımanızı sağlayacak ipuçlarından bahsedelim.

Doğru Bir Profil Oluşturmak

Profiliniz sosyal ağda bir kimlik niteliği taşır. Profilinizde girmiş olduğunuz bilgiler gerçeği yansıtan dürüst bilgiler olmalıdır. Profil, sayfanızı inceleyen kullanıcıların göreceği bir bölümdür. İşe öncelikle profilinizi etkili biçimde düzenleyerek başlamalısınız.

  • Etkileyici profil fotoğrafı: Günlük hayatta çekilmiş sıradan fotoğraflar yerine sizi daha profesyonel yansıttığını düşündüğünüz bir fotoğraf olmalı.
  • Eğitim Bilgileri: Eğitiminiz hakkındaki bilgileri eksiz doldurmanız faydalı olacaktır. Linkedin’de aynı okullardan mezun bir çok kişi birbirlerini profesyonel ağlarına eklemeyi tercih eder.
  • Dikkat Çeken Bir Başlık Kullanmak: Başlık yazarken karakter sınırlamasıyla karşılaşacağınızdan, bugüne dek neler yaptığınızı ve yapabileceklerinizi net şekilde ve anahtar kelimeler kullanarak belirtmelisiniz.
  • Diğer Sosyal Ağların Önemi: Öncelikle kendinize ait bir URL oluşturmanız arama motorlarında arandığınızda size ekstra avantaj sağlayacaktır. Diğer sosyal ağlardaki hesaplarınızı belirtin. Örneğin; Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest gibi hesablarınızı belirterek kullanıcıların sizi daha kolay takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Sayfanızı Güncel Tutun

Eğer mevcut işinizden ayrıldıysanız bunu Linkedin profilinizde güncelleyin. Bu durum sizi potansiyel yetenek arayan firmaların dikkatini çekmenizi sağlar. Linkedin’in multimedya özelliğini kullanarak sayfanızı resim ve video gibi öğeler ile zenginleştirin. Burada bahsedeceğim diğer bir konu ise iletişim bilgilerinizin güncelliği. İletişim bilgilerinizde olan değişiklikleri profilinize kaydetmelisiniz. İmajınız da yapmış olduğunuz bir değişiklik varsa ve profil fotoğrafınızla uyuşmuyorsa fotoğrafınızı mevcut imajınıza göre düzenlemek daha faydalı olacaktır. Durum güncellemeleri paylaşmanız da daha fazla kullanıcının dikkatini çekmenizi sağlayan diğer bir ayrıntıdır. Her gün etkileyici bir durum güncellemesi paylaşmanız daha fazla kullanıcıyı profilinize çekmenizi sağlar.

Tavsiye ve Bağlantılarınızı Arttırın

Yeni iş arayışlarımız sırasında tanıştığımız profesyoneller ile iletişimimizi sürdürmenin yollarından biri de onları Linkedin’de çevremize eklemektir. Mümkün olduğunca bağlantılarınız güçlendirmeye özen gösterirken mevcut bağlantılarınızdan sizin  için tavsiye yazıları yazmalarını isteyin.Özellikle daha önce iş yaptığınız bağlantılarınızdan isteyeceğiniz tavsiyeler sizin ileride bir işi almanız konusunda olumlu yada olumsuz sonucu belireyebilir niteliktedir.

Gruplara Katılın

Linkedin gruplarına katılmanız bir çok kullanıcı ile tanışmanızı sağladığı gibi profesyonel anlamda neler paylaştıklarını görmenizi de sağlar. Linkedin grupları aynı zamanda çok iyi bir tanıtım alanıdır. Bu gruplarda markanıza veya mevcut bir ürününüze yönelik tanıtımlar paylaşabilirsiniz ve başarılı dönüşler alabilmenize olanak sağlamış olur.

LinkedIn’i Mobil Olarak Kullanın

Linkedin’i mobil olarak kullanmak sizin daha hızlı ve kolay olarak giriş yapmanızı sağladığı gibi bilgisayar versiyonunda yaşadığınız sorunlarla mobil versiyonda karşılaşma ihtimali daha güçtür. Linkedin’de oluşan trafiğin %22 mobil cihazlar aracılığı ile sağlanmakta olduğundan uygulamanın telefonunuzda olması daha sık ve kolay durum güncellemeleri sağlamanıza olanak tanır.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта